Erdoğan karşı çıkıyor ama...

Kadınlara kota tanınmasını istemeyen Erdoğan eğer pozitif ayrımcılığa bu kadar karşı ise, toplumdaki eşitsizlikleri çözmenin yolu olarak ne öneriyor?

İsmet İnönü az konuşurdu. Ama konuştuğu zaman da sözleri tarihe geçecek türden şeyler olurdu. Atasözü gibi yıllarca yinelenir dururdu.
Şimdiki Başbakanımız Erdoğan biraz fazla ve önünü ardını düşünmeden konuşuyor. Son incisi kadın kotasıyla ilgili. Seçimlerde kota isteyen kadınlara, "Fransa'da var mı?" dedi, "siz yoksa Ruanda gibi mi olmak istiyorsunuz?"
"Kotanı da al git Ruanda'ya" demek istedi belli ki!
Dünkü Radikal manşet yaptı: "Başbakan yanlış biliyor. Fransa dahil, AB ülkelerinin çoğunda kota var. Dünyada 98 ülkede kota uygulanıyor!"
Buna nasıl sevindim bilemezsiniz. Şimdi bir de 'Türkiye, Ruanda mı olacak?' tartışmasını kaldıramazdım doğrusu!
Başbakan'ın açıklaması çeşitli yönlerden değerlendirilebilir. Birincisi, AB'ye tam üye olmak üzere başvuran Türkiye'yi yöneten kişinin AB hakkındaki bilgisizliği düşündürücü ve üzücü olmalı. Bunun çözümü, sayın Erdoğan'ı hızlandırılmış bir 'Yeni Başlayanlar İçin AB' kursuna sokmak olmalı. (Kulakları çınlasın, bir arkadaşım, milletvekilleri için de özel kurslar açılması gerektiğini düşünürdü!)
İkincisi, bir düşüncenin doğru olduğunun ölçüsü Fransa'da uygulanıp, Ruanda'da uyygulanmaması mıdır? Eğer öyle ise, kadın kotasının Fransa'da uyguladığı anlaşıldığına göre sayın Erdoğan bizde de uygulanmasına şimdi 'evet' diyecek midir acaba?
Üçüncüsü, seçimden önce kadınlara çok önem verir gibi yapan Erdoğan'daki bu değişimi neye borçlu olabiliriz?
Dördüncüsü, 'kadın kotası' uygulamasını neden ille de bir yasa sorunu olarak görmeliyiz? Partilerimiz yönetmeliklerle veya ilke kararlarıyla da pekâlâ böyle bir uygulamaya geçebilirler, değil mi?
Beşincisi, sayın Erdoğan eğer pozitif ayrımcılığa bu kadar karşı ise, toplumdaki eşitsizlikleri çözmenin yolu olarak ne öneriyor?
Seneler önceydi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yle birlikte İngiliz İşçi Partisi'nin kurultayına katılmıştık. İşçi Partisi lideri Kinnock ateşli bir konuşma yaptı ve kadınlara yüzde 30 kota verileceğini söyledi. Bu fikir İnönü'nün pek hoşuna gitti, 'Biz de uygulayalım' diyerek Ankara'ya döndü. SHP'nin ilk kurultayında kadınlara kota uygulanması ilkesi benimsendi.
Fakat bu ilke partinin çeşitli kademelerinde gözetilse de miletvekili aday listelerinde uygulanmadı! CHP'de de aynı uygulama sürdü sanırım. Benim bildiğim kadarıyla bizdeki kota uygulaması bundan ibarettir.
Fakat, kadın-erkek eşitliği sağlanacaksa, bu tür adımlar atmak zorundayız sanırım!
Yeri gelmişken, Erdal İnönü'ye acil şifalar dilerim.