Erdoğan Köşk'te rahat eder mi?

Salı gecesi NTV'de Can Dündar'ın 'Neden' programına katıldım. İlginç tartışmacılar vardı.

Salı gecesi NTV'de Can Dündar'ın 'Neden' programına katıldım. İlginç tartışmacılar vardı. Yeni Şafak'ın Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Zaman'ın Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Milliyet'in Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet'in Başyazarı Oktay Ekşi ve eski politikacılardan Hüsamettin Cindoruk. Doğrusu iyi bir kadroydu ve ilginç bir program oldu.
Fakat, ülkemizin ahvalini yansıttığı için de hiçbir ortak sonuca ulaşılamadı!
Konu tabii ki cumhurbaşkanlığı seçimiydi.
Cindoruk, AKP örgütünde yapılan cumhurbaşkanlığı seçim anketinin Erdoğan tarafından yürütülen bir oyalama taktiği olduğunu ileri sürdü, "Bunun kimseye bir yararı yok" dedi, "olsa olsa seçilecek kişiye zarar verir."
Karaalioğlu, "Türkiye demokratik bir ülkeyse ve öyle kalmak istiyorsa, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasını normal karşılamalıdır."
Sedat Ergin, "Erdoğan'ın geçmişte yaptığı konuşmalar (demokrasi istediğimizde ineceğimiz bir tramvaydır...) cumhurbaşkanı olmasına engeldir!"
Ekşi, "Ben kişi olarak Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasını istemem, bu beni rahatsız eder. Ama Türkiye açısından böyle bir şey hayırlı olur, birkaç yıl içinde AKP dağılır!"
Dumanlı, "Erdoğan cumhurbaşkanı olamaz!" diye tahrik ediyor olabilirler. Erdoğan'ı kızdırıp aday yaparak AKP'nin dağılmasını hesaplayanlar olabilir!"
Ben, "Cumhurbaşkanı AKP dışından olsa daha iyi olur. Bütün gücün AKP'de toplanması tehlikeli olabilir, yanlış yapılmasına yol açabilir."
Ekşi, "Erdoğan aday olacak ve seçilecektir.
Ama Köşk'te rahat bırakacaklarını sanmıyorum."
Cindoruk, "Erdoğan'ın mahkûm olmasına neden olan konuşma sonucu verilen yargı kararı önemlidir, cumhurbaşkanlığına aday olmasını engelleyebilir.
O konuşmanın sadece şiir kısmına bakmayın, tümünü okuyun. Erdoğan, laik düzeni yıkmaya kalkışmaktan suçlu bulunmuş ve bu suçu onaylanmış ve kesinleşmiştir. Ortada Yargıtay kararı var. Erdoğan laiklik karşıtı eylemden sabıkalıdır! Ve bu sabıkası milletvekili seçilmesine engeldir. Son seçimde aday olması Yüksek Seçim Kurulu'nun bir yorumu sonucunda mümkün olmuştur. Ama bu durum kesinleşmiş bir yargı kararını ortadan kaldıramaz! Anayasa'ya göre milletvekili seçilmeye ehil olmayanlar cumhurbaşkanı da olamazlar. Bu durumda Erdoğan cumhurbaşkanı seçilse bile bu seçim Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilebilir!"
Bunu işiten Can Dündar pek keyiflendi, "İşte günün manşeti!" dedi.
Ama Karaalioğlu ve Dumanlı buna karşı çıktı. Karaalioğlu: "Ama o mahkûmiyet kararına neden olan madde kaldırıldı. Artık o konuşmanın suç sayılmaması gerekir."
Cindoruk, "Ben kesinleşmiş bir yargı kararından söz ediyorum. Buna yol açan madde kalksa bile sabıka yerinde duruyor."
Dumanlı, "Türkiye'de mahkûm olmamış siyasetçi var mı?"
Cindoruk, "Var. Ben hiç mahkûm olmadım!"