Erdoğan matematiği

İşte ben de tam bundan korkuyordum! Seçimde yüzde 45 oy alınca kendilerini her şeye kadir sayacaklarından!</br>İlk belirtileri ortaya çıkmaya başladı...

İşte ben de tam bundan korkuyordum! Seçimde yüzde 45 oy alınca kendilerini her şeye kadir sayacaklarından!
İlk belirtileri ortaya çıkmaya başladı bile. Ankara Belediye Başkanı su sorununu çözmek için kendisine verilen raporları göz ardı etmiş, şimdi 'imanlı vatandaşları' yağmur duasına çağırıyor! Duaya katılmayanlar imansız mı sayılacak, bilmiyorum. Ama bir duayla doğa yasalarını altüst edip şakır şakır yağmur yağdırabileceğini düşünmek ne muhteşem bir duygu olmalı! Benim pek yabancısı olduğum bir şey doğrusu.
İnsan bir kez üstünlük duyguna kapılmayagörsün, ne yapıp edeceği hiç belli olmuyor. Doğa yasalarını değiştirmeye kalkabileceği gibi, matematiğin kurallarını bile yeniden yazabiliyorlar.
Örneğin geçen gün sayın Erdoğan'ın yeni seçilen milletvekillerine yaptığı konuşmada söylediği şu sözlere bir bakın:
"Bu seçimlerde yüzde 84 oy kullanılmıştır. AKP bunun yüzde 47'sini almıştır. Yüzde 100'ün üzerinden bunun hesabını yaparsanız, AKP'nin aldığı oy yüzde 55.4'tür!"
Erdoğan'ın nasıl bir hesaplamayla AKP oylarını yüzde 55'e tırmandırdığını
kimse anlamadı. 'Erdoğan teoremi' olarak matematik tarihine geçen bu buluşuyla bilim tarihindeki mümtaz yerini alan Erdoğan, kendisine karşı yöneltilebilecek eleştirilere şu bilimsel kestirme yanıtı verdi:
"Kusura bakmasınlar, bu hesapları biz de biliyoruz. Biz bunların içinde piştik yani!"
Tabii ki Erdoğan'ın bağlı olduğu matematik ekolü yeni değil. Osmanlı ordusuna subay yetiştirmek için Harbiye'ye gelen bir Fransız ilk derste biraz şaşırmıştı. Osmanlı subayları arasında çarpım tablosunun 'duruma göre değişebileceğini' söyleyenler olduğunu iddia ediyordu! Bu iddia ne kadar doğrudur, bilemem, ama görebildiğim kadarıyla Başbakanımız hâlâ bu kanıda.
Matematikte postmodern bir gelişmeye imzasını atmış, Einstein'ların, Newton'ların, Russel'ların yanında yerini almış bulunuyor!
Böyle bir Başbakanımız oluğu için kıvanmalıyız, sevinmeliyiz!
Yalnız benim endişem şudur: Ya sayın Başbakan bundan sonra seçimlerde de
bu yeni buluşunu uygulamaya kalkarsa ne ederiz?
"Seçimlerde yüzde 20 oy aldık ama bu zahiri oylarımızdır. Asıl olan batıni oylarımızdır ki, onlar da Allah'a şükür yüzde 50'nin üzerindedir!"
Derse, ne yaparız?
Ya da sayın Melih Gökçek kalkar da, "Biz imanlı Ankaralılar yağmur duasına çıktık, tam yağmur yağacaktı ki imansız Ankaralılar yüzünden yağamadı!"
derse, ne ederiz?
Bundan böyle işimiz zora vardı. 'Erdoğan matematiği' ile yeni bir dönem başlıyor. Söylemesi benden!