Hedayayı resmiye

Türkiye'nin en yüksek organı nedir? Hükümettir elbette ve hükümeti de Bakanlar Kurulu temsil eder.</br>Bu kurul, sadece yetkilerini kullanış biçimiyle değil, genel olarak davranışlarıyla da ülkeye örnek olmalıdır.

Türkiye'nin en yüksek organı nedir? Hükümettir elbette ve hükümeti de Bakanlar Kurulu temsil eder.
Bu kurul, sadece yetkilerini kullanış biçimiyle değil, genel olarak davranışlarıyla da ülkeye örnek olmalıdır.
Bakanlar Kurulu'nun seçimden sonraki ilk toplantısında Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bakan arkadaşlarına birer tabanca hediye etmiş!
Sayın Gönül'ün adı cumhurbaşkanı adayı olarak geçerken böyle bir silah sevgisi sergilemesi ilginçtir. Her gün ateşli silahlarla cinayetlerin işlendiği, 'bireysel silahsızlanma' kampanyalarının yürütüldüğü bir toplumda (Meclis'te de tabancayla cinayet işlenmedi mi?) bakanlar birbirlerine silah hediye ediyorlar!
Mehmet Yılmaz bu konuyu tartıştığı yazısında, daha münasip bir hediye bulunamaz mıydı, örneğin bir kitap, kalem vs. diyordu. Sayın Yılmaz, kitap hediye edilse oturup o kitabı okumak, kalem hediye edilse oturup yazmak gerekir. Zor iş. Üstelik kitapla, kalemle düğünlerde havaya ateş edemezsiniz!
İyi de, o tabancalar saygıdeğer bakanların ne işine yarayacak dersiniz? Maşallah, bakanlık yaparken de, emekli oldukları zaman da silahlı korumalar tarafından pek güzel korunuyorlar! Üstelik silah dediğin belalı bir şey: Çoluk çocuk oynarken ateş alır, Allah göstermesin kazayla ölümlere bile yol açabilir!
Bana öyle geliyor ki, bakanların silaha bu kadar düşkün olması, silahın 'iktidar simgesi' olmasından kaynaklanıyor! Saddam'ı anımsayın. Bir elinde kılıç, diğer elinde tüfek havaya ateş eder dururdu. Gerçi o güç gösterileri pek işe yaramadı, hatta ters tepti, ama Saddam'ı bir an için rahatlatmış, Irak halkını da 'Güçlü bir liderimiz var, Amerikalıları kılıçla doğrayacak' diye düşünmeye sevk etmiş olmalı!
Ama şunu unutmamalı ki, silah, ancak zorla iktidarı ele geçirenler için güç simgesi olabilir. AKP'nin seçimle iktidara gelmiş olan üst yönetimi neden hediye olarak silaha sarılıyor, anlamak güç.
Gerçi silah hediye etmek daha önce de karşılaştığımız bir durum. Süleyman Demirel, cumhurbaşkanlığı sırasında bazı kişilere tabanca hediye etmişti!
Her hediyenin simgesel bir yanı vardır. Kırmızı gül, beyaz gül, karanfil, kitap (konusuna göre) bir anlam taşır.
Peki silahın anlamı nedir? Ölümden, cinayetten ve iktidardan başka?
Bir araştırma yapsak, dünyadaki gelişmiş ülkelerin liderleri birbirine ne hediye ediyor diye, sanırım resim, halı, kitap.. gibi hediyeler başı çeker. Geri kalmış, diktatörlükle yönetilen ülkelerin liderlerinin de birbirlerine tabanca, kılıç, tüfek gibi şeyler hediye ettiğini görürsek hiç şaşmayalım!
Gerçi tabancaların bakanlar kurulu toplantılarında kullanıldığı da olmuştur. Arnavutluk Başbakanı Mehmet Şehu ülkesinin dışa açılmasını isterken Enver Hoca karşı görüşü savunuyordu. Sonunda bir bakanlar kurulu toplantısında Enver Hoca tabancasını çekti ve Şehu'yu alnından vurup öldürdü. Ertesi gün yapılan açıklamada, Şehu'nun Çin, Sovyet, Amerikan ve Yugoslav ajanı olduğu ilan ediliyordu!
Tabii ki bizde böyle bir şey olmaz. O aşamaları geçtik. Ama hâlâ gidilecek uzun bir yolumuz var anlaşılan!