İslam ve şiddet

Dünyada silahların patladığı, insanların öldüğü, anlaşmazlıkların sürdüğü </br>belli başlı yerler nerelerdir dersiniz? Sınırlarımızdan başlayarak aklıma gelenleri sıralıyorum.

Dünyada silahların patladığı, insanların öldüğü, anlaşmazlıkların sürdüğü
belli başlı yerler nerelerdir dersiniz? Sınırlarımızdan başlayarak aklıma gelenleri sıralıyorum.
Önce tabii ki Irak var. Gün geçmiyor ki intihar komandoları bir pazaryerini basmasın, bir mahalle kahvesinde nargilesini fokurdatan sıradan insanları havaya uçurmasın. 20-30 kişinin öldürüldüğü haberi artık haber değeri taşımaz oldu. Şiilerle Sünniler 'Tek yol ölüm' diyor. Kuzeydeki Kürt bölgesi de karışacağa benzer.
Sonra Filistin var. Hamasçılarla FKÖ'cüler sokaklara pusu kurup birbirini yıldırma, pes ettirme derdindeler.
Lübnan'da Hizbullahçılar denetimi ele geçirme peşinde. Sık sık suikastler oluyor, ortalık karışıyor.
Sudan'da şeriatçı Müslümanlarla ülkenin güneyinde yaşayan gayrimüslimler yıllarca savaştılar, hâlâ da sıkıntılar sürüyor.
Somali'de dinci İslam mahkemeleri örgütü ülkede yönetimi ele geçirmek üzereyken Etiyopya müdahale etti, Amerika'nın da desteğiyle durumu
bir ölçüde denetimi altına aldı.
Afganistan'da şeriatçı Taliban yönetimi Amerika'nın ve NATO'nun müdahalesiyle devrildi. Taliban şimdi kırsal alanlarda tekrar etkili olmaya başlıyor.
El Kaide, Amerika'da dehşet verici terör olayları gerçekleştirdi,
İngiltere'de, İspanya'da, Türkiye'de.. terör estirdi. Daha geçenlerde Türkiye'deki El Kaideciler polis tarafından yakalandı. Büyük
eylem peşinde oldukları söylendi.
İran sağa sola devrim ihracından vazgeçse bile atom bombası yapmaktan vazgeçmişe benzemiyor. Bundan sonraki olası huzursuzlukların kaynağı
olarak gösteriliyor.
'İslam dünyasının' genel tablosu budur. Dünyadaki belli başlı çatışma ve uzlaşmazlık alanlarının hemen hepsinde Müslüman devletlerin şöyle veya böyle katkısı var. Bu olayların çoğunda Müslümanlar birbirini kırıyor. Ne Avrupa'da, ne Kuzey ve Güney Amerika'da, ne Asya'nın Müslüman olmayan kısımlarında, hatta Afrika'nın Müslüman olmayan kısımlarında böyle
sıcak çatışma görüntüleri bulunmuyor.
Bunun belki bir istisnası ABD'dir. Birçok çatışma bölgesinde ABD'nin müdahil olarak bulunduğunu görüyoruz. Fakat ABD'nin içinde, bu İslam
ülkelerinde olduğu gibi çatışma ve kavga yok.
Fakat neden İslam ülkelerinde (çoğu kez de Müslümanların kendi aralarında) böyle bitip tükenmeyen çatışmalar vardır? Bu soruyu irdelemek gerekmez mi?
Hele de 'İslam barış dinidir' dedikten sonra savaşın ve huzursuzluğun en çok İslam ülkelerinde bulunması nasıl açıklanabilir?
Klasik açıklamayı biliyoruz: 'Bütün bunlar Amerika'nın ve Siyonistlerin komplosudur' deyip işin içinde çıkamayız sanırım. Tabii ki Amerika ve İsrail bazı komplolar hazırlayacaktır ve bu komplolar zaman zaman başarılı da olacaktır. Fakat şu anda dünyadaki sıcak çatışmaların neredeyse tümüne yakınının komplo sonucunda İslam ülkelerinde çıkarıldığını söylemenin Amerika ve İsrail'e gerçekçi olmayacak oranda bir güç ve etki atfetmek olacağını düşünüyorum. Böylece İslam ülkelerinde şiddete yönelenlerin de akılsız kuklalar olduğunu kabul etmiş olacağız ki, bu da gerçekçi olmaz.
Açıklanması gereken bir durumla karşı karşıyayız. En çok da Müslüman ülke aydınlarının, bilim adamlarının ve politikacıların kafa yorması gereken bir sorudur bu.