İslamofaşizm

Amerikalılar sözcük üretmede pek mahirdir. Şimdi yeni ürettikleri bir sözcüğü tartışıyorlar: </br>İslamofaşist! Bununla ne demek istediklerini tam olarak bilmiyorum.

Amerikalılar sözcük üretmede pek mahirdir. Şimdi yeni ürettikleri bir sözcüğü tartışıyorlar:
İslamofaşist! Bununla ne demek istediklerini tam olarak bilmiyorum. Belki kendileri de henüz bilmiyordur. Terim Amerika'da ortaya atılır atılmaz bizde de tartışma yarattı.
Genel tepki olumsuz: 'Müslümanlar faşist olamaz!'
Her şeyden önce anımsamakta yarar var. ABD benzer isim koyma işini ilk kez yapmıyor. Daha önce de savaştığı düşmanlara karşı benzer isimler koydu. Bu işi CIA'ye bağlı psikolojik harp dairesinin yaptığı söylenir. Örneğin Vietnam'da kendisine karşı savaşanlara 'Vietkong' demesi, uzun inceleme ve tartışmalardan sonra verilmiş bir karardı. İslam dünyasında kendisine karşı savaşanlara 'İslamofaşist' demeye başlaması da bir rastlantı eseri değildir sanırım. İşin kötüsü, Ortadoğu'yu yeniden biçimlendirme niyetlerinin gelip geçici bir heves olmadığını, uzun vadeli hesaplar içinde olduklarını göstermeleri açısından endişe vericidir.
'İslamofaşist' deyiminin olumsuz bir yanı, büyük ve yaygın bir din olan, 1 milyarın üzerinde inananı bulunan bir dini ve taraftarlarını bir çırpıda 'faşizm' gibi ilkel ve saldırgan bir ideolojiyle özdeşleştirme tehlikesini içermesidir. Bu terimi önerenlerin niyeti bu olmasa bile, yaratacağı sonuç bu olabilir. Böyle bir şeyi Amerika'nın da isteyeceğini sanmıyorum. Durup dururken bu kadar büyük bir düşman edinmek istemezler sanırım.
İslam dünyasında demokrasi pek yaygın olmasa da, Türkiye gibi liberal demokratik ülkeler de var. 'İslamofaşist' teriminin bu ülkeleri de kapsayacak şekilde kullanılması kimseye yarar sağlamaz, olsa olsa sakat ve yanlış çözümlemelere kapıyı açar.
İyi de, İslam adına faşizan uygulamalar yapan ülkeler ve yönetimler yok mu? Var elbette. Taliban yönetimindeki Afganistan'ı anımsayın. Erkeklerin sakal bırakmak zorunda olduğu, kadınların burkalara hapsedildiği ve yalnız başına sokağa çıkamadığı, kadınlara okuma yazma öğretmenin yasaklandığı Afganistan'ı.
Daha güncel örnek isterseniz Somali'ye bakabilirsiniz. Birkaç ay önce başkent Mogadişu'yu ele geçiren dinciler 'beş vakit namaz kılmayana idam cezası' öngörüyor. Geçenlerde bir düğün evini basan dinciler müzik çalanları ve dinleyenleri dövdüler, 'şeytani müzik aletlerini' parçaladılar. Düğün sahibi şaşkındı: "Sabah izin verdiler, öğleden sonra düğünü basıp dağıttılar" diyordu. Almanya'da yapılan Dünya Kupası futbol maçlarını izlemek yasaklandı. İzlemek isteyeler gösteri yapmaya kalkınca üzerlerine ateş açıldı, iki gösterici öldürüldü. 11 genç, 'İslam dışı davranışlarda bulundukları için' 40'ar kırbaçla cezalandırıldılar
Sakız çiğnemenin bile yasaklandığı Taliban dönemi Afganistanı'na 'faşit' demeyeceğiz de neye diyeceğiz?
Dini bir ideolojiye indirgerseniz ve bir ülkeyi dini kurallarla yönetmeye kalkışırsanız (bu hangi din olursa olsun) sonunda otoriter bir yönetim biçiminden başka bir şey kalmaz elinizde. Bu yönetime 'faşizm' denip denmeyeceği bir tanım sorunu olarak tartışılabilir, fakat otoriter niteliği açıkça ortadadır.
İslam ülkelerinin bir kısmında otoriter yönetimlerin olduğu yadsınamaz bir gerçek. Fakat bundan yola çıkarak İslam âlemini faşitlikle suçlayabilecek bir terimle konuşmaya başlamanın neye hizmet edeceğini anlamak zor.