Jennifer

Tamam, güzel kadın Jennifer Lopez ve yakışıklı adam Prad Pitt. Ama Başbakan Erdoğan için düzenlenen iftar yemeğinde ne işleri var? Lopez ve Pitt gizlice Müslüman oldular da haberimiz mi yok?

Tamam, güzel kadın Jennifer Lopez ve yakışıklı adam Prad Pitt. Ama Başbakan Erdoğan için düzenlenen iftar yemeğinde ne işleri var? Lopez ve Pitt gizlice Müslüman oldular da haberimiz mi yok?
"Bre cahil adam" dediğinizi duyar gibiyim, "iftar yemeğine katılmak için Müslüman olmak gerekmez ki!"
Tamam, gerekmeyebilir. Ama gene de bu kişilerin neden çağrıldığının bir açıklaması olmalı. Müslüman olmasalar bile İslam'a ilgi duyuyor olmalılar. O da yok.
Akla gelen tek gerekçe, ünlü olmaları, gösterişli olmaları, medyatik olmaları. İyi de, bu nitelikler iftar yemeğine çağrılmak için yeteri midir?
Lopez ve Pitt, Amerikan sinema artistleri.
Bizim artistleri de son günlerde bir dine yöneliş merakıdır aldı. Umreye gidiyorlar, yalancıktan da olsa başlarını örtüyorlar, namazdan, oruçtan dem vuruyorlar.
Nedense!
Geçenlerde önde gelen din adamlarımızdan birisi bu modaya dikkati çekerken, "Bu, gösteriş yapmaktır" dedi. "Kendi çıkarları için dini sömürüyorlar. Böyle bir şey dinen caiz değildir!"
İbadeti gösteriş için yapmak günahmış!
Politikacılar da sık sık bu günahı işlemez mi? Bir politikacının 30 kez hacca gitmesi başka nasıl açıklanabilir?
O zaman Lopez ve Pitt'i iftara çağıranlar bu işi gösteriş için yaptıklarına göre dinen uygun olmayan bir şey yapmış olmuyorlar mı?
İyi de, işin bir de öbür tarafı var: Hayatları yeteri kadar renkli olan bu insanların sıkıcı bir dini yemekte işleri nedir? Haydi daha açık sorayım: Bu 'iş' için para alıyorlar mı?
Eğer alıyorlarsa hiç şaşmam doğrusu.
Tabii ki iftar yemeğine Müslüman olmayanlar çağrılmasın demiyorum. Çağrılsın. Ama Başbakan adına verilen yemeğe çağrılan konukların akla yatkın çağrılış nedenlerinin olması gerekmez mi?
İslam üzerine veya Türk tarihi üzerine araştırma yapan bilim adamları, felsefeciler, edebiyatçılar, siyasetçiler, iktisatçılar.. çağrılabilirdi.
Bilirsiniz, Atatürk'ün sofrası çok tartışılmıştır. Ama o sofraya katılanların genel olarak seçkin bilim ve sanat adamları olduğu, ciddi konuların tartışıldığı bilinen bir şeydir.
Erdoğan, Lopez'le ve Pitt'le ne tartışacak dersiniz?
Türkiye'nin haritadaki yerini mi?