Kalkın ey ehli vatan!

Bu cinayeti işleyenlere ve işletenlere hakaret etmek istiyorum. Ama oldum olası insanlara hakaret etmeyi beceremediğim için aklıma gelenler bunlar.

Alçakça...
Haince...
Namussuzca...
Rezilce...
Şerefsizce...
Aptalca...
Sefilce...
Düşüncesizce...
Canice...
Kalpsizce...
Yüreksizce...
Beyinsizce...
Faşistçe...
Bu cinayeti işleyenlere ve işletenlere hakaret etmek istiyorum. Ama oldum olası insanlara hakaret etmeyi beceremediğim için aklıma gelenler bunlar.
Oysa olay o kadar vahim ki, bu sözcükler yetmiyor, yeni sözcükler bulmak gerekiyor.
Komplolara aklım ermez. Şimdi komplo kuramcıları sayfa sayfa, ekran ekran arzı endam edecekler: 'Derin devlet' diyecekler, öleni suçlayanlar olacak, öldürenin her zamanki gibi bir meczup olduğunu ileri sürecekler, Türkiye'nin imajını bozmak isteyenleri suçlayacaklar...
Ama benim öyle ince işlere aklım ermez. Ayan beyan önümde duran şeye bakarım.
Kimler Hrant Dink'i senelerdir tehdit etti, hedef gösterdi... Ona bakarım. Şimdi elbette "Aaa, biz kimseyi hedef göstermedik, öyle şeyler yapmayız biz" diyecekler. Her cinayetten sonra dedikleri gibi.
Gerçek katiller onlardır.
Dini inancı siyasetin bayrağı haline getirenler bu işten sorumludur.
Hrant Dink'in öldürülmesini bir cihat eylemi gibi algılamamızı onlar sağladı.
Kör ve kaba bir milliyetçilik anlayışıyla, Türk olmayı, etnik ve ırksal bir ayrıcalık gibi görenler bu işten sorumludur. Tetiği bizzat çekmeseler bile hedefi onlar belirledi. Onların tanımları ve belirlemeleri olmasa ne Dink'i ne de 'Türk kökenli olmayan unsurları' ortadan kaldırmak insanların aklına gelmezdi. Katilin veya katillerin kimliği, dini, milliyeti ne olursa olsun, asıl sorumlular, hedefleri tanımlayan, belirleyen ve gösterenlerdir.
Önümüzdeki günlerde belki tetikçi yakalanacak. Belki yakalanmadan öldürülecek... Hangisi olursa olsun, asıl sorumlulara, köşelerine kurulup insanları cinayete özendirenlere bir şey olmayacak.
Onlar kin kusmaya, 'Şuna da saldıralım, bunu da ortadan kaldıralım, vatan uğruna, millet uğruna, kalkın ey ehli vatan, cihat eyleyin ey ehli iman' demeye devam edecekler.
O zaman neyi çözmüş olacağız, bilmiyorum.