Karışık kafalar!

PKK'nın da kafası karışık, BDP'nin de, hükümetin de.

PKK’nın da kafası karışık, BDP’nin de, hükümetin de.
Bir sütunda ‘PKK tek taraflı ateşkes ilan etti’ diye yazıyor; hemen yanındaki sütunda Ankara Çevik Kuvvet Polisi’nin patlamaya hazır A4 patlayıcılarından yapılmış bir bomba ele geçirdiğinden söz ediliyor!
Öte yandan, Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı sayın
Demirtaş, ‘Şiddet artık dursun’ diye açıklamalar yapıyor.
‘Şiddette ısrar edilemez’ diyor.
Kürt halkının da bu eğilimde olduğunu söylüyor.
PKK başkaldırısının yol açtığı şiddet olayları önümüzde duran en önemli sorundur. Bu sorunu olumlu bir sonuca ulaştırmak zorundayız. Fakat genel olarak benimsenmiş bir soruna ulaşamamıza en büyük engel Kürtlerin farklı
eğilimler arasında kalarak çelişik tutumlara yönelmesi olmalı.
BDP’de bazıları barış içinde çözümden yana, bazıları da ‘Sonra biz de dağa çıkarız haa!’ tehdidiyle sonuca ulaşma hevesinde.
PKK’da bazıları şiddetin artık bir çözüm yolu olmadığını ileri sürüp ateşkes yapmaya çalışırken, diğerleri Ankara Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nü havaya uçurma çabasında.
Öcalan ise hâlâ kendisinin tek ve tartışmasız lider olduğunu, hemen her gün değişen politik tercihleriyle kanıtlamaya çalışıyor.
Bu durumda sorunu çözmeye çalışan kişiler kimi muhatap alacak?
Geçici ateşkes ilan edildiği gün Ankara’da bir emniyet binasının havaya uçurulmak istenmesi ve bu eylemin arkasında yatan zihniyet, çözüme giden yol üzerindeki en büyük engeldir.
Bu koşullar altında izlenebilecek en etkili yöntem Kürtlerin bir örgüt içinde toplanabilmesi olacaktır. Farklı çıkar kümelerinin, farklı aşiretlerin, farklı yaşam bimlerinin varlığı, böylesi bir örgütlenmeyi tümüyle engellemese bile, zorlaştıracaktır.
Biliyorum, şimdi bana kızanlar şöyle diyecek:
“Be adam, bizim devetlimiz ‘bölünme’ tehdidi altındayken, sen kalkmış ‘Kürtler bütünleşmeli’
diyorsun! Olacak iş mi bu?”
Bu tavır ilk bakışta haklı bir karşı çıkış olsa da, Kürt hareketinin şiddetten uzaklaşması ve daha sorumlu bir çizgi benimsemesi için başka bir seçenek gözükmüyor.
‘PKK tek taraflı ateşkes ilan etti’ başlığına, ‘Polis faciayı önledi’ başlığının eşlik etmesini önlemenin bir yolu budur.
Ve ateşkes ilan edenlere (bu kaçıncı tutulan ve tutulmayan ateşkes?) bir iki sorum olacak.
Birincisi: Neden Ramazan ayında ateşkes? Ramazan ayında insan canı kutsaldır da, diğer aylarda kutsal değil midir?
Ve ikincisi, neden geçici ateşkes?
Kalıcı olsa ne kaybedersiniz?
Kürtlerin ulaşmak istediği hedefler her ne ise, barışçı mücadele yöntemlerine bir şans tanınmalıdır. O zaman Kürt halkı, Türk halkının önemli bir kısmını yanında bulabilecektir.
Ve bütünleşmenin yolu açılacaktır.