Kaz hesabı

Demirel ve Özal pratik ve pragmatik adamlardı. Önlerine gelen sorunu çözmeye odaklanır, işin kuramsal boyutunu ve uzun dönemli etkilerini pek hesaba katmazlardı.

Demirel ve Özal pratik ve pragmatik adamlardı. Önlerine gelen sorunu çözmeye odaklanır, işin kuramsal boyutunu ve uzun dönemli etkilerini pek hesaba katmazlardı. Solcular daha kuramsal kafalı olduklarından bu liderler tarafından eleştirilir, beceriksiz oldukları söylenirdi. En yaygın eleştiri de, "Bunların eline üç kaz (veya koyun) verseniz güdemezler, akşama iki tanesini kaybedip eve dönerler" biçiminde olurdu.
Recep Tayyip Erdoğan da aynı çizgide, benzer şeyler söyleyip duruyor: "Bunların eline üç kaz verseniz..."
İyi de AKP iktidarı ne kadar beceriklidir gerçekten? Koyunları ve kazları katbetmeden güdebiliyorlar mı? Doğrusu hiç sanmıyorum.
Ülkemizin en belalı sorunu PKK olayıdır. Bu konuya çözüm getirmek için ABD ile ilişkilerin düzgün yürütülmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için de emekli Orgeneral Edip Başer 'Özel Temsilci' olarak görevlendirildi. Ve birkaç gün önce Edip Başer Paşa görevinden alındı.
Bu kadar önemli ve duyarlı bir görevde olan kişi neden görevinden alınır? Basına yansıyan gerekçeler AKP iktidarının nasıl kaz güttüğünü gözler önüne seriyor.
Başer'in yardımcısı Tümgeneral Yaşar Karagöz'ün söylediğine göre yaşanan olaylar tam bir skandala benziyor. Amerika ile ilişkilerin eşgüdümünü sağlaması beklenen bu kişilere ne bir faks, ne bir telefon, ne bir otomobil veriliyor. Kaç kez görüşmek istedikleri halde Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer kendilerine randevu vermiyor, telefonlarına bile çıkmıyor.
Ve sonunda Edip Başer görevden alınıyor!
Bu arada PKK saldırıları devam ediyor!
AKP iktidarının kaz gütmesi de böyle işte.
Ulus'taki saldırı üzerine Başbakan açıklama yaptı: "Askerler isterse Kuzey Irak'a girilmesini onaylarız!"
Genelkurnay Başkanı Büyükanıt bir ay önce açıkça belirtmedi mi, "Kuzey Irak'a girmemiz gerekiyor" diye? Ordu başka nasıl görüş belirtsin?
Bu nasıl kaz gütmedir ki, Başbakan, kendisine bağlı olan Genelkurmay Başkanlığı arasında en önemli konuda bir türlü bağlantı kuramamış, alınması gereken önlemleri alamamıştır!
Sınırı geçip başka bir ülkenin topraklarına girmek elbette ciddi bir iştir, çok dikkat ve hazırlık gerektirir. Politik ve askeri hedefler iyice belirlenmelidir. Fakat bütün bu konularda hükümet tarafından ciddi bir hazırlığın yapıldığına ilişkin hiçbir kanıt yok. Tam tersine Terörle Mücadele Özel Temsilcisi görevden alınarak ve görevdeyken de çalışmasına destek olunmayarak bu konuda yeteri kadar ciddi olunmadığı izlenimi verilmiştir.
Bu gidişle AKP yönetimi üç kazın üçünü de kaybedecek diye korkuyorum!