Mahkemeleşme

'Mahkemeleşemediklerimizden misiniz?' Böyle bir kelime oyunu vardı. Şimdi gerçek mi oluyor bu dil dolandırıcı sözcük, diye merak ediyorum.

'Mahkemeleşemediklerimizden misiniz?' Böyle bir kelime oyunu vardı. Şimdi gerçek mi oluyor bu dil dolandırıcı sözcük, diye merak ediyorum.
Başbakan gazetecilerin gözünün yaşına bakmıyor, sevmediklerini mahkemeye veriyor. Deniz Baykal'ı ne zaman mahkemeye verecek diye merak edip duruyorum. Baykal da Başbakan'ı mahkemeyle korkutuyor: "Bak, Başbakan olarak dokunulmazlığın var, Cumhurbaşkanı seçilirsen dokunulmazlık kalkar, biz de sana dokunuruz sonra!"
R. T. Erdoğan da kendisine dokunulmasından korkuyor olmalı ki tereddüt edip duruyor. Deniz Baykal da bu işin keyfini çıkarıyor gibi:
"Erkeksen Cumhurbaşkanı ol da görelim bakalım! Doğru mahkemeye!" Sıkıntılı bir durum.
Aslında kavgacı bir toplumuz. İnsanların çoğu birbiriyle mahkemelik. Akşam televizyonda haber izlemeye korkuyorum. Herkes birbirini dövmekle meşgul. Mahkeme önlerinde bile kavgadan geçilmiyor. Hapishaneler ağzına kadar dolmuş, insan koyacak yer yok. Bu nedenle olmalı, pek çok olaya polis müdahale etmiyor. Polis gözaltına alsa, mahkemeler tutuklamıyor, 'tutuksuz yargılanmak üzere' salıveriyor. Bir sene içinde polise intikal eden olaylardaki artış yüzde 60'ı geçmiş!
Belediye çalışmalarında eşgüdüm ve yardımlaşma gereklidir. Ama Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz mahkemelik. Eryılmaz, Gökçek'e "Belediye başkanı mert olmalıdır" demiş, "kıvırma işini dansözlere, pop starlara bıraksın!"
CHP milletvekili Koç da Başbakan Erdoğan'a 'Kıvırtıyorsun!' dediği için hakkında dava açılmıştı. Demek ki AKP'lileri çok kızdıran bir söz olmalı 'kıvırtmak.'
Bu arada Erdoğan'a hiç beklemediği yerden bir savcılık incelemesi geldi: Öcalan'a 'sayın' dediği için. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk hakkında Öcalan'a 'sayın' dediği için ceza verip aynı şeyi yapan Erdoğan'ı görmezlikten gelmek olacak şey değildi. Gerçi Erdoğan'ın sözleri muhtemelen zamanaşımı nedeniyle artık suç oluşturmayacaktır, ama gene de konuya el atılıyor.
Bizim politikacılar eskiden birbirlerine 'sayın' diye hitap etmezlerdi. Bu belalı sözcüğü siyaset diline Ecevit soktu. Bir gün dava konusu olacağı herhalde aklına gelmemişti.
Önce cumhurbaşkanlığı seçimi, arkasından genel seçim derken siyasal hava gittikçe gerileceğe benzer. Siyasetçiler daha soğukkanlı olsalar diyorum. Birbirlerini mahkemeleşme yoluyla alt etmeleri pek uygun gözükmüyor doğrusu. Vatandaşa örnek olsalar. Hoşgörü gösterseler. Yoksa şu bir sene biraz zor geçer.