Mao sonrası!

Mao ne hayaller kurmuştu. Ve milyonlarca insan da o hayallerin peşinden koşup durmuştu. Mao bir efsaneydi.

Mao ne hayaller kurmuştu. Ve milyonlarca insan da o hayallerin peşinden koşup durmuştu. Mao bir efsaneydi.
1 milyar insanın kaderini değiştirmiş, tarihin en büyük devrimlerinden birini gerçekleştirmişti.
Ve devrimin revizyonizmin batağına düşmemesi için çok köklü önlemler alıyordu.
1966'da Büyük Çin Kültür Devrimi'ni başlattı. 'Kızıl Muhafız' denen gençler ellerindeki Mao'nun Kızıl Kitapçığı'nı sallayarak sokaklarda koşturuyor, burjuva artığı bürokratları, parti yetkililerini, sanatçıları yaka paça yerlerde sürüklüyor, halk mahkemelerine çıkarıyor, yeniden eğitiyordu. Bu burjuva artıkları, ancak kitlelerin önünde pişmanlıklarını açıkça belirtirlerse eğitilmiş sayılıyor ve saygınlıklarını tekrar kazanabiliyorlardı. Biraz Katoliklerin günah çıkarması gibi bir şeydi 'yeniden eğitilmek!'
Batı sanatı yasaklanmıştı. Batı müziği, filmleri, tiyatro oyunları yasaktı. Senelerce birkaç sinema filmini tekrar tekrar gösterdiler. Bunlar da propaganda filmlerinden başka bir şey değildi!
Dışarıdan bakanlar için romantik ve dramatik bir dönemdi. İçeridekiler içinse sanırım bir felaketti.
Kültür Devrimi 10 yıl sürdü.
O çalkantılı dönemden, o dünyaya meydan okuyan Mao'dan ne kaldı günümüze?
Kültür Devrimi'nden ne kaldı?
'Çin Halk Cumuriyeti' kâğıt üzerinde hâlâ sosyalist bir devlet. Gerçekte ne kadar sosyalist?
Çin, dünyanın en çok yabancı sermaye çeken ülkelerinden birisi. İşgücü çok ucuz. Yani sömürüye açık! Çocuk işgücü neredeyse boğaz tokluğuna çalışıyor. Kapitalizmin ilk dönemlerindeki vahşi sömürüden bir farkı yok. Çin, bu sayede dünya ekonomisinde çok iyi bir yere sahip. 1 trilyon 200 milyon dolar döviz rezervi var.
Mao ve Kızıl Muhafızları olsa buna ne derdi acaba? Ama gene de Çin Komünist Partisi'nin kongelerinde Mao'ya saygı duruşu yapılıyor!
Çinliler çılgın gibi borsada oynuyor. Borsada zengin olanların, köşeyi dönenlerin öyküsü kulaktan kulağa dolaşıyor. İnsanlar evini satıp borsaya yatırıyor. Her hafta 1 milyondan fazla Çinli borsaya para yatırıyor. Herkeste kapitalist olmak için çılgınca bir arzu! Öğretmenler ders aralarında ekran başına koşuyor, borsadaki son durumu izlemek için. Çin borsası şu anda dünyanın en çok kazandıran borsası!
Mao büyük adamdı, bundan kuşku yok! Ülkesini yabancı istilacılardan kurtardı, ulusal birliği sağladı, eğitim ve sağlık gibi alanlarda atılımlar yaptı. Şanghay sokaklarında açlıktan ve eroinden ölmüş insanların cesetleri toplanmaz oldu.
Ama büyük insanların hataları da büyük oluyor işte! 'Kültür Devrimi' böyle bir hataydı! O zamanlar muhteşem ve dâhice gözükse de!
'Borsa olsa da, halk sosyalizmin temel ilkelerini benimsemiştir' denebilir mi? Hiç sanmıyorum. Geçenlerde trafik sıkıntısını önlemek için bazı belediyeler halktan rica etti, "Bir süre özel otomobillerinizi değil de eskiden olduğu gibi bisikletleri kullansanız?"
Tahmin edeceğiniz gibi kimse bisiklet çağına geri gitmeye hevesli olmadı!