Omurga

Erdoğan, AKP il yöneticilerine nutuk atıyor. Okudukça duygulandım, göğsüm kabardı, "Bravo sayın Başbakan" dedim heyecanla, "keşke bütüm siyasetçiler böyle olabilse!"

Erdoğan, AKP il yöneticilerine nutuk atıyor. Okudukça duygulandım, göğsüm kabardı, "Bravo sayın Başbakan" dedim heyecanla, "keşke bütüm siyasetçiler böyle olabilse!"
Örneğin şu sözü tarihe geçecek nitelikteydi: "Türkiye'nin çalkantılarla, krizlerle geçen demokrasi geçmişinde başı sıkışınca, hesabı şaşınca, siyasi azığı tükenince demokrasiye sırtını dönen.. siyasi zihniyet yazık ki daima olmuştur."
Yani bazı insanlar demok-rasi dışına çıkmayı düşüne-biliyorlarmış. "Allah Allah" dedim bunları okuyunca, "sayın Erdoğan değil miydi 'Demokrasi bir tramvaydır, istediğimiz durakta ineriz!' diye çok ince ve zekice mesajlar veren?"
Ya başka duraklarda demokrasi tramvayından inmeye kalkacak olan başkaları da çıkarsa ne olacak? Keyfi isteyince demokrat olmak, keyfi isteyince de otokrat olamak salt R. T. Erdoğan'a ilişkin bir ayrıcalık değildir sanırım.
Erdoğan derse devam ediyor: "Siyasetçiler her şeyden önce millete yalan söylemeyecek, ikircikli davranmayacak, ikiyüzlü hiç olmayacak!" 'Aman Allah'ım ne güzel ilkeler bunlar' diye düşünürken gözlerimden yaşlar akmaya başladı. Ama bir soru beni rahatsız etti. Bu durumda, 2002 seçimlerinden önce 'Milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıracağız' diye propaganda yapan, iktidara gelince bu konuyu duymak bile istemeyen Erdoğan'ı ve AKP'yi ne yapacağız? Görünüşe göre kendi koydukları ahlak standartlarına pek uymuyorlar, değil mi?
Erdoğan orada da durmuyor, devam ediyor: "Demokrasiye eğer samimiyetle inanıyorsanız, şartlar ne olursa olsun, ister yaz, ister kış olsun, ister gece, ister gündüz olsun, inandığınız değerlerin arkasında dimdik duracaksınız, omurgalı olacaksınız, omurgalı. Mırın kırın etmeyeceksiniz. Mızıkçılık yapmayacaksınız. Tam manasıyla delikanlı olacaksınız!"
Bu konuşmayı sevdim. Anladığım kadarıyla, Erdoğan 'Cumhurbaşkanlığı seçiminde sakın şaşırıp yanılmayın, delikanlı liderinizi destekleyin' demek istemiş.
Bildiğiniz gibi, 'omurgalı' olmak, ikide bir fikir değiştirmemek, tutarlı olmak, fırıldak gibi dönmemek anlamına gelir.
Örneğin, laikliğin bir gün halkın iradesiyle kaldırılaca-ğını, şeriat düzeninin kurulacağını yıllarca belki bin kez söylemiş insanların birkaç gün içinde fikir değiştirip 'Biz hidayete erdik, şeriat düzeni istemiyoruz, laikliği koruyacağımıza ant içiyoruz' demeye başlaması 'omurgalılık'la bağdaşır mı?
Bana bağdaşmaz gibi geliyor.
İnsanlar tabii ki basit konularda görüş değiştirebilir. Fakat, 'hayat felsefesi' kişilik yapısı diyebileceğimiz temel konularda kısa bir zamanda taban tabana zıt görüşlere kaymaları nasıl mümkün olur? İşte bunu anlamakta zorluk çekiyor, geceleri sabaha kadar bunu düşünüyordum Sayın Başbakan bu sorunun yanıtını açıkça verdi: Omurgasız insanlar bu tür dönüşler yaparmış, omurgalılar da bu işe şaşarmış!
Paranın ve iktidarın söz konusu olduğu yerde omurganın lafı mı olur?