Özel ordular!

'Devlet nedir?' Bu soruyu çeşitli biçimlerde yanıtlayabilirsiniz. </br>En geçerli yanıtlardan birisi Max Weber'indir: &quot;Toplumda şiddet uygulama tekelini elinde bulunduran örgüte devlet denir!&quot;

'Devlet nedir?' Bu soruyu çeşitli biçimlerde yanıtlayabilirsiniz.
En geçerli yanıtlardan birisi Max Weber'indir: "Toplumda şiddet uygulama tekelini elinde bulunduran örgüte devlet denir!"
En azından son zamanlara kadar öyleydi. Ama Irak savaşı yeni bir model yarattı. Irak'ta 160 bin Amerikan askerine karşın 200 bin sözleşmeli özel şirket görevlisi çalışıyor, çarpışıyor!
Tarihte görülen en büyük özel şirket ordusu!
Her şeyi devletleştirmenin sonu bu işte!
Gerçi bu özel şirket askerleri çoğu kez doğrudan silahlı çatışmayı gerektirecek işlerde çalışmıyor, ama bazen çatışmaya da giriyorlar. Devlet adına adam öldüren özel sektör elemanları!
Jeremy Scakill adında bir Amerikalı yazar bu konuda bir kitap yazdı: 'Blackwater.'
Özel şirket ordusunun resmi ordudan 40 bin fazlası var. 1991 savaşında da özel şirketlerin sözleşmeli askerleri vardı ama 60'a 1 oranında! Bu konuda oğul Bush, baba Bush'a rahmet okuyacağa benzer!
"Eee n'olmuş yani" demeyin! İlk sorun, savaştan bu kadar çok nemalanan bir özel kesimin oluşmasıdır. Irak'taki savaşa karışan şirket sayısı 630.
Bu şirketlerin 180 bin çalışanı var. Irak'ta görevli bir özel asker günde 650 dolar kazanabiliyor!
Savaşa bu kadar bağımlı bir ekonomi (hele de dünyanın en büyük ekonomisi ise) sürekli savaşlara neden olacak bahaneler üretirse hiç şaşmayın! Boşuna değil, henüz Irak savaşı bitmeden İran savaşından söz etmeye başladılar
İkinci sorun, ABD Parlamentosu'nun özel şirket ordusu üzerinde hiçbir denetiminin olmamasıdır! Bizde 'seçilmişler, atanmışları' (yani sivil politikacılar, askerleri) denetleyemiyor diye yakınanları, bunun bir demokrasi zaafı olduğunu söyleyenleri çok gördük.
Bir istisna dışında Amerikan demokrasisi için pek böyle şeyler söylenmezdi. O istisna da, ABD Genelkurmay Başkanı, Müttefik Orduları Komutanı ve sonunda ABD Başkanı olan Ike'ın veda konuşmasında söylediği şu sözlerdir: "Endüstri askeri bütünleşmesi demokrasimiz için en büyük tehdittir!"
Kim bilir, Başkan Ike bunu söylediği zaman Irak'taki durumu öngörüyordu belki de!
Özel şirket askerleri yalnız siyasal denetimden değil, yargı denetiminden de kaçmanın bir yolunu bulmuş olmalılar. Irak'ta görev yapan resmi ABD ordusundaki askerlerden pek çoğu hakkında çeşitli suçlardan soruşturma ve kovuşturma açıldı. Oysa sayıları daha fazla olan ve aynı koşullarda çalışan özel şirket askerleri hakkında bir tek suçlama bile yapılmadı!
Ortadoğu'ya demokrasi götürme iddiasıyla savaşlara giren ABD'nin kendi adına savaşan askerleri denetlemekten aciz olması çok çarpıcı bir durum, değil mi?
"Anlar ki silah ile verirler dünyaya nizamat, bin türlü teseyyüp bulunur hanelerinde!"
Ziya Paşa kusura bakmazsa!