Prova

Meyhaneden içeri iki kovboy girmiş, bir masaya oturmuşlar. Kovboylardan birisi, ileride ayakta içki içen üç kişiyi göstermiş:

Meyhaneden içeri iki kovboy girmiş, bir masaya oturmuşlar. Kovboylardan birisi, ileride ayakta içki içen üç kişiyi göstermiş:
"Şu adama gıcık oluyorum.
Bir gün öldürecem."
"Hangisi o?"
Kovboy tabancasını çeker, gösterdiği kişilerden ikisini öldürür:
"Şu ayakta kalanı görüyor musun? İşte onu."
Ortadoğu da kovboylar diyarına döndü.
Geçenlerde durup dururken İsrail, Suriye'yi havadan vuruverdi! Fol yok yumurta yok! Açıklama yok! İtham yok.
Şimdi dünya tartışıyor:
"Allah Allah, İsrail neden Suriye'yi vurdu acaba?"
"Bunu bilmeyecek ne var? Geçen yıl İsrail Lübnan'a saldırmış ve zor durumda kalmıştı. Şimdi Suriye'yi bombalayarak saygınlığını tekrar kazanma peşinde!"
Olur mu, olur! Ortadoğu'da saygınlık kazanmanın yolu budur. Beklenmedik bir zamanda komşunuzun tepesine iki bomba atın, bakın saygınlığınız nasıl yükseliverir!
Bu esrarengiz bombalama olayıyla ilgili başka bir teori daha var. "Efendim," deniyor, "İsrail'in asıl hedefi İran'ı bombalamak. Suriye'de prova yapıyordu."
"Neyin provası?"
"Kendi saldırı kapasitelerini ve Suriye'nin savunma kapasitelerini sınadılar. Malum, Suriye'nin kullandığı silahların pek çoğu
İran ve Rusya kaynaklı. Ayrıca İran da aynı Rus silahlarını kullanıyor. Bu saldırı bir provaydı! Aynen meyhanedeki kovboyun yaptığı gibi!"
Tabii bu saldırı İran'a bir uyarı olarak da değerlendirilebilir. Geçenlerde İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad kendinden pek emin açıklamalar yapıyordu. Dediğine göre matematiksel kesinlikte modeller geliştirmiş, bu modellere dayanarak yaptığı çözümlemelere göre Amerika'nın İran'a saldırısı hayal bile edilemezmiş!
Sanırım Saddam da böyle düşünüyordu. Hep merak etmişimdir, Saddam savaştan sonra kaçıp gizlendiği o fare deliğinde otururken, "Keşke savaş yerine uzlaşmayı seçseydim, hem kendi kellemi, hem de yüz binlerce
kişinin hayatını kurtarırdım" diye düşünmüş müdür?
Tabii ki Saddam'la Ahmedinecad'ı aynı kefeye koymuyorum. Saddam sıradan
bir diktatördü. Ahmedinecad, bir ölçüde halk katımlının ve şeriata da dayansa hukukun iyi-kötü işlediği bir ülkenin yöneticisidir.
Ama kovboy açısından bu ince ayrımların fazla bir önemi olmayabilir.
İsrail'in Suriye'yi bombalaması, İran'a yapılacak büyük bir saldırının provası olabilir. Keşke Ahmedinecad hesaplarından o kadar emin olmasa!
Böyle bir saldırı Ortadoğu'yu ne hale getirir, dinci eğilimleri nasıl güçlendirir, düşünmek bile istemiyorum!