Referandum sorunu

AKP, cumhurbaşkanlığı referandumundan vazgeçerse iyi olur. Hem kendisi, hem ülke olası bir bunalımdan kurtulur.

Korkarım ülkemizi zor günler bekliyor! Bir taraftan artan terör olayları, diğer taraftan yeni anayasa yapma girişiminin yol açacağı rejim tartışmaları siyasal yaşama damgasını vuracağa benziyor. Bu kargaşada DTP ve yakında yapılacak olan referandum belirleyici bir rol oynayabilir.
Referandumda '11'inci cumhurbaşkanını ve ondan sonra gelecek olanları halkın seçeceği' ifadesi tevil götürür cinsten bir beriksizlik örneği değildir. Tam zamanı, "Bunlara gütmek için üç kaz verseniz
akşama iki tanesini yitirir de gelirler" demenin.
Başbakan durmadan vurguluyor: "Aman haa, 12'nci cumhurbaşkanını seçeceksiniz, sakın unutmayın!" İyi de, referanduma sunulan metinde 11'inci diyor.
Nasıl iştir bu?
Benim düşünceme göre, bu metin referandumdan böylece geçecek olursa, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığının düşmesi ve halkoyuyla yeni bir seçime gidilmesi gerekir! Zira referandum metni açıkça '11'inci cumhurbaşkanını halkın seçmesinden' söz ediyor.
Ve hukukta 'lafzi yorum', 'gayi yorumdan' önce gelir! Yani '11'inci cumhurbaşkanını halk seçer' sözünün yazılı olduğu anayasa metni karşısında, 'Ama biz 11 değil, 12 demek istemiştik' sözünün hiçbir anlamı yoktur.
Bunu diyen haklı ve içten olsa bile.
Kopacak kıyameti kestirmek zor değil. Önerilen değişiklik reddedilirse mesele yok. Ama kabul edilecek olursa muhalefet haklı olarak "Abdullah Gül Anayasa'ya aykırı olarak cumhurbaşkanlığı makamında oturuyor, hemen inmeli ve cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmalıdır" diyecek. Tabii AKP buna karşı çıkacak ve bu tartışma hızla rejim bunalımına dönüşebilecektir.
AKP bu referandumdan vazgeçebilirse iyi olur. Hem kendisini, hem de ülkeyi olası bir bunalımdan korumuş olur. Zaten yeni bir anayasa gündemde. Bu yeni anayasanın tartışma sürecinde cumhurbaşkanlığının seçilme biçimi nasıl olsa gündeme gelecektir. Cumhurbaşkanı derseniz, o da yeni seçildi.
O halde bu referandum, olası bir bunalım nedeni olmaktan başka ne işe yarayacak dersiniz?
Bu işin bir de şu boyutu var: AKP senelerdir cumhurbaşkanının yetkilerinin çok fazla olduğundan yakındı, bu yetkileri azaltacağını söyledi. Önümüzdeki günlerde bu yetki azaltma işine girişeceklerini tahmin etmek zor değil.
Ama burada ciddi bir çelişki içindeler. Doğrudan halkın seçtiği bir cumhurbaşkanının yetkilerinin fazla olması gerekirken azlatma yoluna gitmiş olacaklar.
Referandumun önemli bir sakıncası, 'oydaşlıkla veya uzlaşmayla' kabul edilsin dedikleri yeni anayasanın en önemli unsurlarından birini böylece şimdiden kabul etmeleri olacak. Oysa cumhurbaşkanının yerini ve rolünü yeni anayasanın bütünü içinde bir yere oturtmak çok daha doğru olmaz mıydı?