Savaş davulları

Biraz amiyane kaçacak ama durumu en çok o deyiş özetliyor: 'Bekâra karı boşamak kolaymış' derler. Bunu, 'Sivile savaş açmak kolaymış' diye günümüze uyarlayabiliriz.

Biraz amiyane kaçacak ama durumu en çok o deyiş özetliyor: 'Bekâra karı boşamak kolaymış' derler. Bunu, 'Sivile savaş açmak kolaymış' diye günümüze uyarlayabiliriz.
Sağdan soldan 'Haydi Kerkük'e!' nidaları yükselir oldu. Kendi kendimizi dolduruşa getirmemizden korkuyorum. Bu kargaşada en sakin duranlar askerler oluyor. Yalnız emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu'nun dünkü Akşam'da bir açıklaması yer aldı: "Kerkük'e ilerlemek çılgınlıktan başka bir şey değildir" dedi emekli general.
Dünkü Radikal'de de, Murat Yetkin, Genelkurmay Başkanı Torumtay'ın istifasını anımsatıyordu: Irak'ta bir koyup üç alma peşinde olan Özal'ın, Türkiye'yi Irak'ta hazırlıksız ve donanımsız olarak savaşa sürüklemesini engellemek için istifa etmişti Torumtay!
Savaş, ABD gibi bir süper güç için bile kolay değildir. Bizim gibi bir ülke için, hele Irak gibi bir ortamda, tam bir felaket olur.
Her şeyden önce, Irak'a ne için gireceğiz?
Siyasi hedeflerimiz ne olacak? 'Irak'ı yeniden yapılandırmak mı?' (Ki bunu ABD ve İngiltere bile henüz becerebilmiş değil!) Türklerin denetiminde özerk bir Kerkük mü? (Bu da mümkün gözükmüyor.) Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmasını engellemek mi? (Bu, genişletilmiş bir cephede bitmeyen bir savaş anlamına gelecektir.)
Siyasal bir hedef olmadan askeri bir müdahale saçmalıktır. Askeri hedefler, ancak uzun vadeli siyasal hedeflere göre belirlenebilir. Şu anda 'Haydi Kerkük'e!' çığlığı atanların neyi hedeflediklerini anlayabilmiş değilim.
Kerkük'e asker göndermek, ABD ile olası bir çatışmayı göze almak demektir. Bunu yapacak cesaretimiz olabilir, ama kapasitemiz var mıdır acaba?
Kerkük'e asker göndermek, bütün Arap dünyasını karşımıza almak demektir. Zaten ikide bir 'Osmanlı emperyalizminden' çektiklerinden yakınan Araplar bizi nasıl karşılar dersiniz?
Yalnız Araplar değil, bölgede nüfuzunu artırmaya çalışan İran da bize alkış tutmayacaktır.
AB'nin tepkisini kestirmek de zor değil. "Bulunduğu bölgede başı belada olan bir Türkiye'yi neden aramıza alalım?"
Bir müdahaleyle Kerkük'ün petrollerini mi alacağız? Böyle düşünenler varsa fena halde yanılıyorlar. Amerika ve İngiltere gibi deneyimli ve kıdemli emperyalistler bize zırnık koklatmaz.
Hem Allah aşkına, Kıbrıs gibi petrolü olmayan, üzerinde garantörlük haklarımızın olduğu bir yere yaptığımız son derece haklı bir askeri müdahaleyi bile dünyada kimseye kabul ettiremedik, Irak'a yapılacak bir müdahalede bizi kim, neden desteklesin?
Ve farz edelim ki Kerkük de dahil olmak üzere bütün Kuzey Irak'ı ele geçirdik. Orada ne yapacağız?
Amerika ve İngiltere bütün Irak'ı ele geçirdi de ne oldu? Savaş açtıklarına bin kere pişman olmadılar mı?
Bırakalım şu savaş davullarını bir kenara!