Siyaseti kim yapmalı?

Yaman bir hatip! Şu cehennem sıcağında neredeyse köy köy dolaşacak: Özgürlük, eşitlik, adalet ve refah istiyorsanız referandumda 'Evet' deyin!

Yaman bir hatip! Şu cehennem sıcağında neredeyse köy köy dolaşacak: Özgürlük, eşitlik, adalet ve refah istiyorsanız referandumda ‘Evet’ deyin!
İçeriğiyle ilgisi olmayan bir kampanya bu. Öyle bir noktaya geldik ki, ya ‘evet’ diyeceğiz ve tüm sorunlarımız çözülecek, ya da ‘hayır’ diyeceğiz ve Hakk’ın gazabına uğrayacağız!
Erdoğan hemen her konuşmasında ‘siyaset yapmaması gerekenlerin’ (yargı, basında çalışanlar, üniversiteliler, meslek odaları, dernekler, sendikalar, vakıflar... Yani herkes!)
yazık ki siyasete karıştıklarını belirtiyor ve bu münasebetsizleri azarlıyordu: “Siz kendi işinize bakın yahuu!”
Erdoğan’ın bu saydıkları arasında gerçekten siyasete karışmaması gerekenler (asker, yargıç) olduğu gibi, siyasete karışması normal olanlar (dernek, sendika, basın çalışanı...) da yer alıyordu.
Başbakan Erdoğan böyle bir ayrım yapmaya gerek görmeden tüm dernek, sendika, vakıf çalışanlarını da aynı kefeye koydu... Erdoğan’ın anlayışına göre AKP’ye destek olduğu sürece her türlü örgüt ve elemanları siyasete girebilirdi, hatta girmeliydi.
Bu tutum, otoriter bir zihniyetin yansımaları olabilir.
Başbakan Erdoğan geçenlerde yaptığı bir konuşmada ise şunları söylüyordu: “2011 yılında yapılacak seçimde aday olmayacağım. Ama bu durum siyaseti bıraktığım anlamına gelmeyecek. Siyaset sadece partilerde yapılmaz ki! Derneklerde, vakıflarda, basında, örgütlerde de siyaset yapılır. Ben de böyle siyaset yapacağım!”
Olabilir tabii. Ama şundan korkarım, o devrin Başbakan’ı olan kişi Erdoğan’a dönüp de, “Sen neden kendi işine bakmıyorsun kardeşim, derneklerde, vakıflarda, basında, sendikalarda siyaset yapmak yasaktır” derse Erdoğan buna ne diyecek?
***
Bürokratların, özellikle polis ve asker olan bürokratların siyasetle ilgilenmesi demokrasi açısından çok ciddi sorunlar yaratır. Bu, geçen yüzyılın en ciddi sorunlarından birisi oldu. Şu iki soru hep zihinleri meşgul etti: Eli silahlı örgütlerin yönetime el koyması nasıl engellenebilir? Ve üst düzey bürokratların (müsteşar gibi) siyasetle ilgilenmesi engellenemeyeceğine göre, demokrasinin sağlıklı işlemesi açısından bu sorun nasıl çözülebilir?
Sonra devam etmek üzere...