Tandoğan mitingi

Evde soruyorlar: &quot;Ee, Tandoğan mitingini ne zaman yazacaksın? </br>Bu önemsiz bir olay mı ki böyle geçiştiriyorsun?&quot;

Evde soruyorlar: "Ee, Tandoğan mitingini ne zaman yazacaksın?
Bu önemsiz bir olay mı ki böyle geçiştiriyorsun?"
Yemek masasında arkadaşlarım soruyor: "Mitingi neden yazmadın? Son yılların en önemli olayı."
Sınıfta öğrenciler soruyor: "Mitingi yazmak dururken neden çocukluk öykülerinizi anlattınız? Tandoğan'da yaşanan şey çok mu önemsizdi?"
Doğrusu görkemli bir mitingdi. Küçümsemeye, göz ardı etmeye filan niyetim yok. İşte yazıyorum!
Önce kalabalık ne kadardı? Bunu bilmek olanaksız gözüküyor. 1 milyondan başlayıp 100 bine kadar inen tahminler yapılıyor. Herkes siyasal meşrebine ve eğilimlerine göre bir tahminde bulunuyor. Ben bir tahmin yapmayacağım, zira bu işi hiç beceremem. Ama çok kalabalık bir miting olduğu doğrudur. Bazılarının dediği gibi, 'Cumhuriyet tarihinin en kalabalık mitingi miydi?' Belki.
Katılanların toplumsal konumu önemliydi. Kadınları ve gençleri, orta sınıftan erkekler izliyordu.
Orta sınıf genellikle bu tür olaylara pek katılmaz. Hele de orta sınıf kadınlar bir hayli uzak durdukları yetmiyormuş gibi çocuklarını da uyarırlar, 'Sakın öyle toplantılara katılma, başına bir şey gelir yoksa!' Şimdi çocuklarını da alıp gelmişler!
Ülke yönetimi dincilerin eline geçerse en çok etkilenecekler kadınlarla gençler değil mi? Bu arada bazı başörtülü kadınların da heyecanla katıldığını gördük. Her başörtülü kadını aynı siyasal eğilimin yandaşı saymak doğru olmuyor.
Bir arkadaşım, "Bu orta sınıfa pek güvenilmez" dedi, "eve gider her şeyi unuturlar. Bu hareketlerin sonu gelmez!" Bundan emin değilim. Orta sınıf, genellike toplumda büyük etkisi olan bir gruptur. Hele de kadınlar bu işe el attıysa AKP'nin işi zor demektir. Mitingde bolca bayrak sallandı.
Bunun 'ulusçu' bir toplantı olduğundan kuşku yoktu. Zaten konuşmalar da bunu açıkça ortaya koydu. Konuşmalarda zaman zaman 'yabancı düşmalığına' varan bir hava egemendi.
Böylesine büyük bir kalabalığın kavga gürültü çıkarmadan olaysız toplanması, Anıtkabir'i ziyareti ve aynı düzen içinde dağılması pek seyrek görülen bir durumdur. Hem düzenlemeyi yapanların başarısıdır, hem halkın olgunluğunun bir göstergesidir.
Fakat bu önemli olayı görmezlikten gelen bazı basın kuruluşlarının (özellikle sağcı ve dinci basın) tutumunu anlamak mümkünse de, onaylamak mümkün değil! Bu durum bile Tandoğan mitinginin başarılı olduğunu, hedefi 12'den vurduğunu gösterir.
Bu arada Erdoğan'ın yaptığı konuşmalara bakarak 'Hah, galiba aday olmayacak' diyenler kadar, 'Belli ki aday olacak' diyenler de yanılabilir. AKP'liler ve liderleri bu tür gösterilerden pek etkileniyor gibi değil. Etkilenseler de belli etmiyorlar. Bir de partilerine talimat veriyorlar: "Sakın ola etkilendiğinizi belli etmeyin! Umursamaz gibi yapın!"
Cumhurbaşkanlığı seçimi çevresinde gelişen mücadele bazılarının gözünü korkutuyor, 'Bu terazi bu kadar sıkleti çekmez' diye endişe ediyorlar.
Şu ana kadar fazla endişeyi gerektirecek bir durum yok bence. Sorunlar var elbette. Ama çözümler de bulunacaktır diye umut ediyorum.