Tavuk ve yumurta

Ezeli sorudur: &quot;Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan?&quot;</br>Ve ezeli yanıt: &quot;Her ikisi de doğrudur!&quot;

Ezeli sorudur: "Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan?"
Ve ezeli yanıt: "Her ikisi de doğrudur!"
Son günlerde PKK'ya karşı artan bir tepki var. Olması da gerekir. Sadece ülkeyi bölmeye kalktıkları için değil; fakat Türk'üyle, Kürd'üyle, çocuğuyla çoluğuyla insanların ölmesine, perişan olmasına
yol açtığı için lanetlenmelidir PKK.
Silahsız, kansız, kavgasız çözülebilecek sorunları terörle çözmeye kalktığı için lanetlenmelidir.
Siyasal yaşamın sunduğu seçenekleri töre cinayetinden ibaret bir kavgaya dönüştürdüğü, barışçı çözümleri imkânsızlaştırdığı için eleştrilmelidir.
Geçenlerde Irak Cumhurbaşkanı Talabani, PKK'yı eleştirme babında "Artık Che Guavera'ların devri geçti!" demişti. Che örneği pek yerine oturmasa da, Talabani'nin bu sözü doğruydu. Pek çok nedenle, bu tür çete savaşlarının artık geçerli olmadığını görüyoruz. PKK, insanları sonu olmayan bir maceraya sürüklediği için de ağır biçimde eleştirilmelidir.
Günlerdir yüz binler sokaklarda, 'Kahrolsun PKK', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' diye yürüyüşler yapıyor. 'Bugünün gençleri, yarının şehitleridir' deniyor. Dugusal bir ortam. Herkeste bayrak, herkesten gözyaşı.
Bu tepkiler büyüdükçe 'Aman denetimden çıkar mı?' sorusu kafaları kurcalamaya başladı.
Kürt kökenli vatandaşları rahatsız edecek eylemlere dönüşürse, bu hareketler faydadan çok zarar verir.
Bu bilinen bir şey. Fakat öfkenin tadıyla, kitlelerin ne yapacağı belli olmaz.
Hükümet 'sansür' çıkışıyla olası kötü sonuçları önlemek istemiş olabilir. Fakat Türkiye'nin ulaştığı demokratik deney birikimi böyle bir sansürü kaldıramazdı, nitekim kaldıramadı. Bu durumda iş basına, özellikle de televizyonlara düşüyor.
Ve ortaya yumurta-tavuk hikâyesine benzer bir durum çıkıyor. Televizyonlar ve genel olarak basın, haber vermekle yükümlüdür. Eğer toplumda radikal ulusçu akımlar güç kazanıyorsa, bunu haber yapacaktır, yoksa görevini yerine getirmemiş olur.
Bunun zıddı olan görüşe göre de, televizyonlar bu haberleri aşırı biçimde dramatize ederek verdikleri için tepki gösterilerini kışkırtmakta ve gelişmesine yol açmaktadır. İzleyicileri ekran başına çekmenin bir yolu olmaktadır terör haberleri.
Hangi görüş doğru? Sanırım her ikisinde de gerçek payı var. Televizyonlar bu haberleri veriyor, çünkü toplumun eğilimlerini yansıtmaktadır. Öte yandan aşır ulusçu tepkiler içeren görüntüler toplumu germekte, benzer tepkilerin artmasına yol açmaktadır.
Türkiye zaten ulusçu eğilimin çok güçlü olduğu bir toplumdur. Eğitim düzenimiz ulusçuluk temeline dayanır. Uluslararası olması gereken Marksistlerin bile zaman zaman sert bir ulusçuluğa kaydığını çok gördük.
Bu ülkede ulusçuluk fazla kışkırtılırsa beklenmedik ve istenmedik sonuçlara yol açabilir. Basının, özellikle televizyon kanallarının daha dikkatli olmasında yarar var derim.