Üstün millet

Milliyetçilik fikri 'üstünlük' anlayışına dayanır. </br>&quot;Almanlar en üstün ırktır, millettir.&quot; </br>&quot;Hayır, en üstün millet Türk milletidir.

Milliyetçilik fikri 'üstünlük' anlayışına dayanır.
"Almanlar en üstün ırktır, millettir."
"Hayır, en üstün millet Türk milletidir. Tarihte kurduğumuz devletlerin haddi hesabı yok!"
"Biz İngilizler tarihin en büyük imparatorluğunu kurduk. Kimse bizimle yarışamaz!"
"Ya Roma İmparatorluğu'na ne demeli? Hiçbiriniz İtalyanların eline su dökemezsiniz!"
"Haydi canım! Biz Yunanlar olmasaydı ne bilim olurdu, ne felsefe! Batı uygarlığı her şeyini bize borçludur."
"Asıl biz Yahudilerin 'seçilmiş kavim' olduğuna dikkatinizi çekerim. Biz olmasaydık Hıristiyanlık da olmazdı, Batı uygarlığı da!"
Bu tartışma sürer gider. Bunlara ek olarak Arapların, Mısırlıların, Hintlilerin, Çinlilerin, Moğolların, İranlıların ve daha nice milletin söyleyeceği çok şey olmuştur ve olacaktır.
Milliyetçiliğin özünde böyle bir çeşit sidik yarışı var. Kim daha uzağa işeyebilecek bakalım.
Söylemeye gerek var mı bilmiyorum, ama bu yarışın sonunda kan ve ölüm vardır. AB'yi kuranlar bu basit ve acı gerçeği sonunda kabul ettikleri için milliyetçiliği yumuşatacak ve dizginleyecek bir oluşumu gerçekleştirmeye çalıştılar.
Bazı ırkların veya milletlerin diğerlerinden daha üstün olduğu anlayışını bilimsel olarak da savunmak mümkün gözükmüyor. Uluslardan bazılarının diğerlerinden daha üstün olduğu iddiasına dayanan milliyetçi anlayış, hem bilimsel bir temelden yoksun olduğu için, hem tarih sahnesinde kötü bir sınav verdiğinden (küreselleşen ekonominin ve iletişimin de etkisiyle) eski cazibesini yitiriyor.
'Hepimiz Hrant'ız', 'Hepimiz Ermeniyiz!' diye slogan atanları ve bu sloganları eleştirenleri bu çerçevede görüp değerlendirmeliyiz.
O İstanbul ki 'Türkçe konuş vatandaş!' diye azınlıkların uyarıldığı, gayrimüslimlere varlık vergisinin konulduğu, 6-7 Eylül günlerinde azınlıkların dükkânlarının yağmalandığı bir kentti. Şimdi 100 bin kişi öldürülen bir Ermeni hemşerilerinin arkasından sokağa dökülüp bağırıyor: 'Hepimiz Ermeniyiz!'
Etyen Mahcupyan soruyordu: 'Türkler değişebilir mi?' Sanırım değişenler var.
Ama değişmeyenler de var. 'Ne demek hepimiz Ermeniyiz?' diye soruyordu milliyetçilerin liderleri, 'utanç verici bir slogan!'
Neden utanç verici? Çünkü 'Hepimiz Ermeniyiz' diye bağıran bir Türk'ün demek istediği şey, bir Türk'ün de, Ermeni'nin de aslında insan olduğu, eşit olduğu, birinin diğerine üstün tutulamayacağıdır. Ama bütün insanların eşit değerde olduğu fikri milliyetçiliği temelden yaralayan bir görüştür.
Milliyetçi liderler onun için o slogana bu kadar sert tepki gösterdiler.
Ama şu küçülen dünyada bir arada yaşayacaksak, insanların eşitliğini, Hrant'ın da Mehmet kadar yaşamaya hakkı olduğunu kabul etmek zorundayız. Yoksa dünya cehenneme döner!