Uzayda kıble nasıl bulunur?

Hazır Anayasa Mahkeme-si'nin kararını bekliyorken boşluktan yararlanıp başka konulara dalalım dedim. Anayasa Mahkemesi'nin kararı ne olursa olsun eleştirilecek, bu ortada.

Hazır Anayasa Mahkemesi'nin kararını bekliyorken boşluktan yararlanıp başka konulara dalalım dedim. Anayasa Mahkemesi'nin kararı ne olursa olsun eleştirilecek, bu ortada. Ve içine girdiğimiz bunalım sarmalı öyle kolay ve kısa yoldan çözülecek gibi gözükmüyor.
Daha bu konuya çok döneriz.
Son günlerde İran'da olup bitenler dikkat çekici. İran'da kadınların saçının gözükmesi ciddi sorun, bizde de gözükmemesi! La havle vela kuvvete! Akıl alır gibi değil.
Şimdi İranlı genç erkekler de polis denetimine girmeye başladı. Saçını Batı stili kestirenler, yüzüne krem, saçlarına jöle sürenler, dar pantolon ve tişört giyenler, saçlarını uzatanlar... Hepsi polis tarafından uyarılıyor! Hatırlarsınız, Taliban yönetimindeki Afganistan'da da erkek berberleri sıkı denetim altındaydı: Erkeklerin sakal tıraşı olması yasaktı ve sakal uzatmak zorunluydu. Köse olanlar çok zor durumda kalmıştı!
Tabii İran polisinin asıl hedefi kadınlar. Biraz perçem gösterenleri polis hemen karakola çekiyormuş. Geçen gün televizyonda izledim: Başörtüsünün altından perçemi gözüken bir kadına İranlı gençler heyecanla bakıyordu, sanki açıkta olmadık bir şey görmüş gibi!
İran, Afganistan, Arabistan.. gibi yerlerde neden kadınların aşırı biçimde örtünmesi isteniyor? Cevabı basit: Erkekleri tahrik etmesinler diye. Bu ülkelerin pek çoğunda kadınların topuklarını göstermeleri de yasaktır. Afganistan'da topuğunu gösteren kadınlara kırbaç cezası vardı. Güzel topuklu olanlara daha fazla kırbaç vuruluyordu, daha fazla tahrike neden oldukları için.
Şimdi İran'da perçemi daha güzel olan kadınlara daha ağır ceza veriliyor mu, bilmiyorum. Ama bir perçemden tahrik olan İranlı gençlerin dönüp perçeme hayranlıkla baktığını görünce şaşırdım doğrusu. Biraz sonra belki arkadaşını arayıp dertleşecektir delikanlı. "Üff abi, bir perçem gördüm ki sorma gitsin. Sarışın, kahverengi karışımı, uzun bir perçem. Ben âşık oldum galiba. Ahh perçemli kız, yaktın beni!"
Görünüşe göre ne yapsanız, kadınların erkekleri tahrik etmesine engel olamıyorsunuz. Topuğundan, perçeminden, dudaklarından, gözlerinden, ellerinden, bir şeyden tahrik oluyorlar. O zaman bunca yasak boşa gitmiş olmuyor mu, ne dersiniz?
Malezyalıların derdi daha büyük. Rusya, ekim ayında uzaya bir mekik gönderecekmiş. Malezya'dan iki astronotun bu uçuşa katılmasını istemiş. Ve Malezya yönetimini almış mı bir telaş. Görevlendirecekleri iki astronot uzaydaki yerçekimsiz ortamda nasıl namaz kılacak, çıkın bakalım işin içinden! 'Uzayda İslami usullere göre ibadet rehberi' hazırlanarak bu teknik sorun çözülmüş. Fakat, 'uzayda kıblenin nasıl bulunacağı' sorunu çözülememiş ve bu iş astronotların yeteneğine bırakılmış. Uzayda oruç tutuma sorunu da çözülemediği gibi, İslama uygun olup olmadığı belli olmayan uzay yiyecekleri sorunu da çözülememiş. Hazırlanan rehber, astronotlara 'çok acıkmadıkça bir şey yememelerini' önermiş.
Herkesin sorunları da kendine göre oluyor, çözümleri de, değil mi?