Vatan kurtarmanın türlü yolları

Adam kararlı mı kararlı, vatanı kurtaracak. Oturmuş sabaha dek düşünmüş, 'Ne yapsam da vatanı kurtarsam' diye.

Adam kararlı mı kararlı, vatanı kurtaracak. Oturmuş sabaha dek düşünmüş, 'Ne yapsam da vatanı kurtarsam' diye.
Gözüne uyku girmemiş. Sonunda 'dank' etmiş kafasına, "Buldum," demiş, "Gelibolu-Lapseki araba vapurunu kaçırırsam vatan kurtulur."
Vatanını çok sevdiği için vapuru kaçırmış. Ama herkes onun kadar vatansever olmadığı için vapuru adamın elinden alıp kendisini de hapse tıkmışlar.
Bu işi hiç anlamamış, "Allah Allah" demiş adam, "şurada ne güzel vatan kurtarmaca oynuyorduk. Neden oyunbozanlık ediyorsunuz? Yoksa siz vatanınızı sevmiyor musunuz?"
Bu acemi vatankurtaran, vatan dediğin şeyin kolay kolay kurtulamayacağını henüz anlamamış belli ki. Vatan dediğin kocaman bir şey. Bir tarafını kurtarıyorsun, diğer tarafı batıyor. Sen canını tehlikeye atıp gemi kaçırıyorsun, etmedik lafı bırakmıyorlar.
"Ne yani gemi kaçırmakla vatanın kurtulduğu nerede görülmüş birader!"
"Valla bizim çocuklar o araba vapurundaydı, korkudan altlarına işediler. Vatanı kurtaracaksa işesinler, bir itirazım yok, ama bu arada vatan da kurtulmuş filan değil."
"Vallahi bir zamanlar vatanı kurtarmak için uçak bile kaçırıldı, vatan gene kurtulmadı. Tınmadı bile. Lök gibi oturuyor oturduğu yerde. Bu vatanın kurtulmaya niyeti yok galiba."
Vatan uğruna adam öldürmeyen, gemi kaçırmayan, hamburgerci bombalamayan genişçe bir kitle var.
Bu insanlar çok bilmiş çok bilmiş soruyorlar:
"Gemi kaçırdınız da ne oldu yani? Türkiye'nin dış ticaret açığı mı kapandı?"
"Hırant Dink'i vurdunuz da ne oldu yani? Ulusal gelirimiz mi arttı?"
Bunlar, her şeyi parayla ölçen iflah olmaz materyalistlerdir. Ulusal birliğimize ve bütünlüğümüze zararlıdırlar. Ama elbet sıra o ayrık otlarına da gelecek!
Biz vatan kurtaranların en sinirlendiği şeylerden birisi 'Hepimiz Ermeniyiz' lafı oldu. 'Hepimiz Amerikalıyız, hepimiz AB'liyiz' gibilerinden daha anlamlı ve yararlı benzetmeler dururken nereden çıktı şimdi bu 'Hepimiz Ermeniyiz' lafı, anlamadım.
Bildiğiniz gibi AB vatandaşı olmak için yanıp tutuşuyoruz. Adamlar ayaklarını giriş kapısına koymuş, 'Seyyar satıcılar ve hurdacılar giremez' derken bizi de iteleyip duruyorlar.
Her sene Amerika'da 'yarı vatandaşlık' demek olan 'Yeşil Kart' için binlerce Türk kendisi feda edercesine çırpınıp duruyor. Birileri de 'Hepimiz Ermeniyiz' lafına pek alınıp gemi kaçırıyor!
Alınanlardan birisi de Sn. Başbakan Erdoğan: "Hepimiz Hrant Dink'iz lafı neyse de" diyor, "hepimiz Ermeni'yiz sözü olmasa daha mükemmel olurdu."
Pek mantığını anlamadığım bir ayrım yapıyor Başbakan 'Hrant Dink' ile 'Ermeni' arasında.
Bir de dil sorunu var Erdoğan'ın: 'Mükemmel' olan bir şeyin 'dahası' mümkün müdür? Sn. Erdoğan'ı Hakkı Devrim'e havale ediyorum. Hakkı bey onun hakkından gelir!