Vatan mübarektir, kabuuul!

Bedri Rahmi'nin dizeleri geliyor aklıma: &quot;Ey benim dev memesinde cüceler besleyen garip memleketim!&quot; </br>İstanbul'da yüz binler dünyaya uygarlık dersi verdi: 'Hepimiz Ermeniyiz!'

Bedri Rahmi'nin dizeleri geliyor aklıma: "Ey benim dev memesinde cüceler besleyen garip memleketim!"
İstanbul'da yüz binler dünyaya uygarlık dersi verdi: 'Hepimiz Ermeniyiz!' Ve bu sözler anında Afyonkarahisar'da futbol maçı izleyenlerce yankılandı: 'Hayır, hepimiz Ogün'üz!'
Faşizmin ayak sesleridir bu. Binlerce kişi 'ben katilim' veya 'katil olabilirim!' diye övünüyor.
Bunlar gencecik çocuklar. Okullara göndermişiz, beslemişiz, büyütmüşüz, hayırlı vatandaş olsunlar diye. Şimdi çıkmış avaz avaz bağırıyorlar: 'Biz katiliiiz!'
Böyle bağırabilen bu gençlere okullarda ne öğretmişiz? Nasıl bir dünya görüşü aşılamışız? Nasıl bir insan modelini benimsetmişiz?
Hangi kitapları okuyun, filmleri izleyin demişiz? Dönüp onlara bakmamız gerekiyor. Bu çocuklar gökten zembille inmediler. Biz yetiştirdik.
Ve belli ki çok yanlış yetiştirmişiz.
Şimdi eğitimde 'insanı' öne alan bir anlayış gelse bile 'Biz hepimiz Ogün'üüz!' diye bağıranlar yok olup gidecek değil. Onların yerine yeni kuşakların gelmesi uzun zaman alacak.
'Türkiye'de yükselen milliyetçilik var' falan diyorlar ama bu tam da doğru değil. Türkiye'de asıl yükselen şey şovenizmdir! Bağnazlıktır.
Demokrasi yanlıları hep olası bir askeri darbeden korktular. Ama şu anda bana bir askeri darbe hiç de olası gözükmüyor. Demokrasi için endişe edilecekse 'Hepimiz Ogün'üüz!'
diye bağıran şoven kitlelerin yaratabileceği tehlikeden endişe etmek gerekmez mi?
Hrant Dink cinayetinin lideri gibi gözüken Yasin Hayal'in bir yakın arkadaşı polis muhbiri, bir yakın akrabası da jandarma muhbiriymiş!
Kişi başına iki muhbir düşmesine rağmen güvenlik güçleri başarısız oldu! Neden acaba? Bunun nedenlerini incelemek gerekmez mi? Yükselen şovenist dalga, Emniyet güçlerinin içinde bazı kişileri etkileyerek hareketsiz kalmalarına neden olmuş olabilir mi?
Cinayet sanığı Ogün'ün ilk tutukluluk günlerini lüks içinde geçirdiği rivayet olunmuştu. Görevli savcı bu iddiaları yalanladı ve sözlerini desteklemek için Ogün'ün kaldığı hücreyi basına açtı.
Aman Allahım! Pislikler içinde örtüsüz bir yatak, pislikler içinde bir hela, sağda solda dolaşan hamamböcekleri... Korkunç bir manzara. İlginçtir, basında bu görüntüleri eleştiren bir yazı çıkmadı izleyebildiğim kadarıyla. 'Katildir, her şeye layıktır' diye düşündüler belki. Ama ben öyle düşünmüyorum: Bir katilin bile asgari insanca yaşama hakkı olmalı.
Bedri Rahmi'yle bitirelim isterseniz:
"Yaa
Vatan mübarektir kabuuul
Toprağı somun
Dikeni döşek
Uğrunda dövüşmeyen
Eşşoğlu eşek
Ama ya dünyamızla birlikte başlayan sızı: Ekmek,
Peki ya ekmek kadar eski vatan kadar gerçek
Ya erkekle dişi dişiyle erkek?"