Yanlış hesap, doğru hesap

Pek ender görülen bir durumdur bu: Suriye ve İsrail savaş halinde.

Pek ender görülen bir durumdur bu: Suriye ve İsrail savaş halinde. İsrail halen Suriye toprağı olan Golan Tepeleri'ni işgal etmiş durumda. Geçenlerde İsrail uçakları Suriye'yi bombaladı. Neden bombaladığı anlaşılamadı. Birbiriyle savaş halinde olan bu iki ülke de şu anda Türkiye'yi desteklemektedir!
İsrail, Washington'daki Yahudi lobisini harekete geçirerek Ermeni soykırım kararının Temsilciler Meclisi'nden geçmesini engellemeye çalışıyor. Suriye Devlet Başkan Esad da halen devam eden Türkiye ziyareti sırasında çok net bir mesaj verdi: Sınır ötesi harekâtın Türkiye'nin hakkı olduğunu söyledi.
Tabii ki bu iki ülke bizi desteklerken kendi çıkarlarına uygun düştüğü için bunu yapıyorlar. Fakat, bu destekleri sağlamada Türk diplomasisinin de önemli bir payı olduğunu unutmamalıyız! İsrail'le ve Suriye'yle eşit mesafede durarak ilişkileri sürdürmek kolay iş değil!
Unutmamalıyız ki, Esad "Türkiye, Irak'a girebilir" dediği zaman, Arap olmayan bir ülke ordusunun, Irak gibi bir Arap ülkesine girmesini onaylamaktadır!
Tabii ki Suiye'yi Türkiye'yi yakınlaştıran ortak bir nokta var: Kuzey Irak'ta kurulacak bir Kürt devletinin gelecekte kendi Kürt nüfusunu etkileyeceği ve bölünmeye giden süreci başlatacağı endişesi her iki ülke için de ciddi bir endişe kaynağıdır.
Aynı endişe İran için de geçerli. Nitekim iki-üç ay önce İran topçusu, Kuzey Irak'taki Kürt kamplarına bomba yağdırırken bu tehlikeyi ne kadar ciddiye aldıklarını göstermiş oluyordu.
Beşar Esad, ziyareti sırasında yaptığı konuşmalarda 'Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasına' önem verdiğini belirtti ve 'bağımsız Kürt devletini, Ortadoğu'yu havaya uçuracak bir bombaya' benzetti!
İran, Türkiye ve Suriye, bir 'ittifak' değilse bile, Kuzey Irak'ta kurulacak bir Kürt devletine karşı aktif bir 'işbirliği ve dayanışma' içinde olacaklardır. Bu durumda Kuzey Irak'ta bir Kürt devletinin kurulması ancak ABD'nin kesin ve kararlı bir tavır takınmasıyla mümkündür ki böyle bir şey şu anda uzak bir ihtimal gibi gözüküyor.
Aklı başında bir Amerikan yönetiminin NATO'da ittifak içinde olduğu bir Türkiye'yi, ne olacağı belirsiz bir Kuzey Irak Kürt devleti uğruna gözden çıkarması pek makûl bir politika tercihi gibi gözükmüyor. Hele de Rusya'nın yavaş yavaş ABD ile rekabete soyunduğu izlenimini verdiği şu günlerde!
Fakat, petrolün kayganlaştırdığı Ortadoğu'da o kadar çok politik ayak oyunları ve hesaplar dönüyor ki, gelecekte ne olabileceği konusunda sağlıklı kestirimlerde bulunmak kolay değil. Olabileceklerin en kötüsüne hazır olarak hareket etmek gerekiyor. Bugün 'kesinlikle olmaz' gibi gözüken şeyler, yarın mümkün hale gelebilir!
Bu tür şaşırtmacalarda 'yanlış hesaplar' da etkili olabiliyor. 'Hangi yanlış hesap?' demeyin. O kadar çok ki... Irak'ın İran'a saldırması... Sonra Kuveyt'i işgali... Oğul Bush'un makûl bir neden yokken Irak'ı işgali...
Hepsi yanlış hesaptı. Bedelini öldürülen, yaralanan, evi başına yıkılan, sakat kalan milyonlarca insan ödedi ve ödüyor.
Bu yöneticilerin bundan sonra yanlış hesap yapmayacağının garantisi var mı?
Aslında sonuç olarak insanların ölümüne yol açıyorsa, doğru hesaplarda bile bir yanlışlık payı vardır belki de, kim bilir?