Altın madalya İran'ın

Altın ihracatında devam eden artış ve ithalattaki azalma dış ticaret açığını düşürürken İran'ı da ilk kez Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülke konumuna getirdi. İran'ın altın operasyonu 6.5 milyar dolara ulaştı.

Son üç ayda altın ithalatı ve ihracatı ciddi şekilde artış gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu dün temmuz verilerini açıkladı. Buna göre mayıs, haziran, temmuz aylarında altın ithalatı 4.5 milyar dolar, ihracatı da 5.3 milyar dolar oldu. 1-1.5 yıldır İran altın operasyonlarını sürdürüyor. Fakat özellikle son üç aydaki verilerle, İran’ın altınları önce ithalat yaparak Türkiye’ye getirdiğini ardından kendi ülkesine sevk ettiğini görüyoruz.
Temmuz 2011’den alarak son bir yılda altın ithalat ve ihracatının toplamına bakarsak 10 milyar dolarlık ithalat, 10.7 milyar dolarlık ihracat ortaya çıkıyor. Bu rakam tam bir yıl önce 4.6 milyar dolarlık ithalat, 2.9 milyar dolarlık ihracat idi ve son bir yılda toplam 8 milyar dolarlık ihracat artışından söz ediyoruz. Bu rakamlar son bir yılda İran’ın sadece Türkiye’ye sattığı petrol ve doğalgazın bedellerini değil aynı zamanda diğer uluslararası döviz rezervlerini de altına çevirerek Türkiye üzerinden kendi ülkesine götürdüğünü gösteriyor. Ve İran’ın altın operasyonu teyit ediliyor. 

6.5 milyar TL’lik operasyon
İran’a yaptığımız ihracat yine Temmuz 2011’e göre son bir yılda 9.6 milyar dolara ulaşmış 2011’in aynı döneminde ise 3.5 milyar dolarmış. Buradaki fark da 6 milyar dolar. Demek ki İran’ın altın operasyonları kabaca 6.5 milyar dolara ulaşmış İran’ın bu altınları 2011’de Türkiye’ye ithal ettiği şimdi de ihraç ederek kendi ülkesine aldığı ortada. Bu bizde ihracat olarak göründü. İran son üç ayda hem ithal ediyor hem sevk ediyor, biz de ihracat yapmış gibi oluyoruz. Bu İran’ın olası bir sıcak savaş durumunda kendi ihtiyaçlarının karşılanması için bir uluslararası rezerv varlığını karşılamak için yaptığı operasyon.
Bu durum bizim istatistiklerimizi oynatıyor sadece. Geçmiş dönemde ithalatı yüksek gösterdi, şimdi de ihracatı yüksek gösteriyor. Hem ithalat hem ihracatı şişiriyor, dış ticareti olduğundan yüksek gösteriyor. İran bizim istatistiklerimizi oynatmış oldu. Ne dış ticaretimiz olduğundan kötü hale geldi, ne daha önce kötüleşmişti ne de şimdi iyileştiriyor. Temmuza baktımızda hem ithal hem ihraç etkisi nötr. Biz aracılık işlevi üstlenmiş olduk.

İran’la sistem nasıl işliyor Türkiye, İran’dan petrol ve doğalgaz ithal ediyor.
Bu ithalatın Türkiye’de bir kamu bankasındaki hesaba dolar ve TL olarak yatırılıyor.
İran bu hesabı kullanarak altın satın alıyor.
Satın alınan altınlar İran’a gönderiliyor.