Enflasyon hedeflemesi kaldı mı?

Şunu kabul edenler açısından durum oldukça 'sakinleştirici' olabilir; Merkez'in bir enflasyon hedeflemesi kaygısı yok!

Bir bankacı şöyle diyor: “Biz enflasyon hedeflemesi diye bir şey kalmadığını düşünüyoruz. Bizim işimiz enflasyon hedefinin tutup tutmayacağını kamuoyu önünde tartışmak değil. Merkez Bankası’nın böyle hedefinin de kalmadığını düşünüyoruz. Bizim işimiz, Merkez Bankası’nın ne yapmaya çalıştığını, ne yapacağını kestirip para kazanmak, mevcut riskler itibariyle de zarar etmemek. Ne diye ortalığa dökülelim ki?”
Mevcut durum için herhalde bundan daha iyi bir özet olamazdı. Bir süredir küresel ekonominin bulunduğu yer için yapılan tanımlama ‘yeni normalin’, ülkemiz için de anahtarı bu olsa gerek. İşte; enflasyon hedefi ve enflasyon gelişmeleri açısından duruma bakarak, bu yaklaşımın izleri çok rahat biçimde bulunabilir.
Önceki gün enflasyon verileri açıklandı. Gıda fiyatlarında mayıs ayındaki sert çıkış, haziran ayında sert düşüşle dengelendi. Merkez Bankası’nın daha önce buna işaret etmiş olması, kimilerince ‘rahatlatıcı’ bulundu. Merkez Bankası dün yayımladığı rutin teknik notta nisan ayındaki enflasyon tahminlerine dönüldüğünü anımsattı. Özetle, enflasyon konusundaki ‘tiyatral duruma’ yeniden dönüldü. Kimsenin enflasyondan şikâyeti yok, kimsenin de enflasyonu düşürmeye!

Çekirdeğe bahane yok

Merkez Bankası nisan ayı enflasyon raporundaki tahminlerinde ne diyordu? 2011 yılı sonunda yüzde 5.6 ila yüzde 8.2 aralığında (orta noktası yüzde 6.9) bir enflasyon oranı tahmin ediyordu. Banka ekonomistlerinin önemli bir bölümü yılsonu enflasyonunu yüzde 7.5 ve üzerinde tahmin ediyor. Peki, Merkez Bankası’nın yılsonu hedefi neydi? Yüzde 5.5. Hedefin iki puan üzerindeki bir gerçekleşmeyle ‘rahatlamış’ mı olacağız? Bu hedefi gerçekleştirecek Merkez Bankası’na, enflasyonun hedeften uzak ama tahminlerine yakın gerçekleşmesi nedeniyle “Üzerine düşeni yaptı” mı diyeceğiz?
Her defasında bir bahanemiz var. Uluslararası emtia ve enerji fiyat artışları, vergi ayarlamaları gibi. Ama yılsonu TÜFE hedefine yaklaşan, 2012 hedefinin de üzerinde olan bir çekirdek enflasyona ne diyeceğiz? Yüzde 5.2’ye vuran çekirdek enflasyon, para politikasının ‘lastik izinde’ değilse hangi temel enflasyon göstergesi izindedir ki?

Kur politikasının izi

Yeni para politikasının ilk ayağının, yani yüklü döviz alımlarıyla kendini belli eden kur politikasının değiştiği eylül ayı sonundan haziran sonuna dek geçen 9 aylık süredeki kur artışı yüzde 15.7’yi buluyor. Yeni politika karışımının ilk üç ayındaki gevşetici duruşu ve döviz kuru artışının çekirdek enflasyonda artışa neden olduğu çok açık değil mi? Bu kur artışının ardında yatan temel neden de Merkez Bankası’nın eylül ayından itibaren değiştirdiği ama adını koymadığı döviz alım politikası. Ülkeye yoğun biçimde sermaye akımının olduğunu söyleyerek döviz alıyorsanız, bunun sonunda olabilecek en son şey kurların artmasıdır.
Eğer döviz alım politikası, döviz piyasasındaki arz fazlasını çekmeye dönük bir tasarıma sahipse en son şey, döviz kurlarındaki artıştır. Bugünkü çekirdek enflasyondaki hızlı yükselişin ardında, döviz alım politikasının ekim, kasım ve aralık aylarında yüklü alımlara yönelik biçimde değiştirilmesi önemli bir etken.
Şunu kabul edenler açısından durum oldukça ‘sakinleştirici’ olabilir; Merkez Bankası’nın bir enflasyon hedeflemesi kaygısı yok. Söyledikleri ile kafasındaki mikro hedefler farklı. Dönemsel olarak politika fonksiyonu değişiyor.
Kimi zaman döviz kurunun düşük seyri, kimi zaman seçimde politik risk yaratabilecek kısa vadeli sermaye akımları, bunların olumsuz etkileri olduğunda da kimi zaman enflasyon. Tam bir denge, ayar; ‘ne şiş yansın, ne kebap’ durumu. Başa dönüp bankacının söylediklerini iyi ‘okursanız’, yeterince ‘rahatlatıcı’!

.