Yılmaz'dan açıklama: "Yüzde 5.75'i dikkate alarak değerlendirdim"

Durmuş Yılmaz'a 'Bugünkü para politikası hatalı değil mi?' diye sormuş, 'Evet, kesinlikle öyle' diye yanıt almıştım.

“Durmuş Yılmaz’a ‘bugünkü para politikası hatalı değil mi?’ diye sormuş, “Evet kesinlikle öyle” diye yanıt almıştım.
Dün Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz aradı. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde sorduğum “Para Politikası hatalı değil mi?” soruma kendisinin verdiği “Evet kesinlikle öyle” yanıtıyla; kendisini tam olarak ifade edemediğini, doğrudan para politikasının tümden hatalı olduğunu ima etmediğini söyledi. Yılmaz, “Bugün yapılanları yanlış bulmuyorum. Para politikası sıkılaştırılmıştır, yeterlidir değildir o ayrı bir tartışma” diyerek açıklık getirdi.
Durmuş Yılmaz, mevcut enflasyon ve faiz seviyesi dikkate alındığında, soruma yanıt verirken politika faizi olarak zihninden geçenin yüzde 5.75 olduğunu, bunun enflasyona göre negatif olduğunu düşünerek “evet, kesinlikle öyle” yanıtını verdiğini, oysa Merkez Bankası’nın son dönemde birden fazla politika faizi uyguladığını, efektif faizin de daha yüksek olduğunu ekledi. 

Yılmaz Uludağ’daki konuşmasında “Getiri oranı ile tasarruf seviyesi arasında bir ilişki olduğuna inanıyor ve kabul ediyor isek, sıfır reel faiz konusunun tasarruflar konusunda bir rolü olup olmadığını düşünüp yeniden değerlendirmeliyiz” demişti. Bu sözleri üzerine konuşmasının bitiminde kendisine reel faizlerin negatif olduğunu anımsatarak ve Merkez Bankası’nı kastederek “enflasyonun altındaki faiz oranını ben mi belirledim?” diye sormuştum. Aldığım yanıt şu olmuştu; “ben bıraktığımda enflasyon yüzde 3.99 idi”. Yılmaz dünkü görüşmemizde, bu sözlerle o dönemde politika faiziyle enflasyon arasında pozitif faize işaret etmek için söylediğini not düştü.