Acı hakikatleri köşe yazarınızdan öğrenin

Bugün 'evde zor tutulan yüzde 50 kitleci'lere; ordusever tahsilli faşistlere; palalı mücahitlere; havuzculara; 'sağduyulu devlet adamı' Bahçeli'ye; ne yapacağını, niye yapacağını, niye yapmayacağını kestiremediğimiz CHP'ye kötü haberlerim var!

Maalesef, herkesin keyfini kaçıracak bazı hakikatleri ortaya serme vazifesi yine köşeyazarınıza kaldı.

İlki şu: Evde zor tutulan kitle yüzde elliden yüzde kırka indi, daha da inebilir, fakat asla yok olmayacak. AKP yarın sabah kapısına kilit vurmayacak. Biliyorum, siz aksini hayal ediyordunuz, umuyordunuz ki, bir sabah kalkacaksınız ve dindarların hepsi namazı orucu bırakmış, sizin gibi olmuş. Sordurdum, bu mümkün değilmiş. AKP yok olsa, yine sizin hoşunuza gitmeyecek bir başka parti kurulabilir, bu insanlar da, bazen seçim bile kazandıracak kadar oyu gidip ona verebilirlermiş.

Düşkün Kemalistleri, ordusever tahsilli faşistleri, haziransever nasyonal sosyalistleri dehşete düşürme pahasına ifşa ettiğim bu hakikatin yanına, bir bu kadar dehşet verici başka birini eklemek zorundayım. Biliyorum, şöyle hayal etmiştiniz: bir sabah kalkınca ortada tek bir Kürt'ün bile kalmadığını görecektiniz. Ancak soruşturdum, otuz-kırk milyonluk koca bir halk öyle bir anda yok olamıyormuş. Öbür ihtimal, yani yok olmamaları ama bir gün hepsinin birden Türklüklerini ilan etmeleri, Kobanê'ye Mustafakemalpaşa, Tel Ebyad'a Yavuzsultanselim adını vermeleri de, gerçekleşebilir değilmiş.

Üçüncü hakikatimiz, kendini hâlâ ortalığa palalı mücahitler salabilecek muktedir makamında görenlere gelsin. Bunu çok kısaca da ifade edebiliriz: Bitti. Bir şey bitti. Tabiî bunu bu kadarıyla kavrayabilecek olsaydınız, zaten işler bu raddeye gelmezdi. O halde, köşeyazarınızın vazifesi izah etmektir. Eyy AKP'liler, “Bundan sonra yapacaklarımız birilerinin hoşuna gitmeyecek” şımarıklığı bitti. Artık “milletin a.. koyma” değil, vaziyeti (kibar konuşuyorum) kurtarma zamanındasınız. Göğün yedinci katına yükselmiş burunlarınızı (kibar konuşuyorum) bir zahmet bulunmaları gereken yere indireceksiniz. Elinizde pala, “Alperen esnaf” nutukları, “yol ver geçelim” şarkıları, “emri ben verdim” türküleri eşliğinde efelenirken hayaliniz, hepimizin sinmesi, pısması, kendinden vazgeçmesiydi. Olmadı. Ve olmayacak. Kimse size boyun eğmedi, eğmeyecek. Soluk borularımızı tıkadınız, gözlerimizi çıkardınız, sabah akşam yalan riya yetmedi, kürsülerden Kur'an'lar salladınız, bu şekilde varabileceğiniz yere vardınız. Riya hayat tarzınız haline geldi, sizi kurtaramadı. Şimdi, bulunmaları gereken yere indirilmiş uzuvlarınızla, oturup, memleketi getirdiğiniz şu halden çıkarmaya yardımcı olacak mısınız, olmayacak mısınız, onu düşünün. Hâlâ böyle bir potansiyeliniz kaldı mı, bilemiyoruz. Aranızda iğrenerek izlediğimiz bütün o kirli işlere bulaşmamış, temiz insanlar kalmıştır diye umuyoruz. Zırhlı arabası Heveskursak yokuşundan aşağı gerisingeri kayıveren Cumhurbaşkanı Görgüsüzlük Sarayı'ndan çıkıp Çankaya'ya mı geçer, onunla ne yaparsınız, bilemiyoruz, ama şuna karar verin: geçmiş icraatı için hesap vermeye hazır, normal bir siyasî parti gibi davranacak mısınız, davranmayacak mısınız? Propaganda aygıtınıza bakılırsa, sanki hâlâ olan biteni idrak edemediniz ve elinizde sopa var ve kafamıza vurabilirsiniz sanıyorsunuz. I-ıh, vuramazsınız.

“Yüzde ellinin medyası olmasın mı!”cılar, sizin için de nahoş hakikatler var sırada. Gazetecilikten, haberden, hakikatten ne anladığınızı maalesef herkes gördü. Kızışmış bir mücadele içerisinde, ajitasyon malzemesine ihtiyaç duyanlara, aptalca yalanlara kananlara, kışkırtmaya gelenlere, gaz isteyenlere yönelik malzeme üretimini sürdürebilirsiniz. Ama bir memleket kaç Akit kaldırır? Hitap etmeye, zihinlerini bulandırmaya, akıllarını köreltmeye, kışkırtmaya çalıştığınız insanların bile sizi ne kadar okuduğu, izlediği şüpheli. Öyle ki, o konuda bile yalan söylemek zorunda kalıyorsunuz. Ortaya serdiğiniz ahlâk düzeyiniz, bundan böyle insanları dinden uzaklaştırmak isteyenlerin en sık başvuracakları kanıtlardır. Ateist dernekleri, AKP propaganda aygıtına mensup gazetelerin ilk sayfalarıyla duvarlarını süsleyeceklerdir. Haydi bugüne kadar yaptınız ettiniz; şimdi Kürtlere karşı oynadığınız kirli oyun nereye varacak? Fazlasıyla şuursuz görünüyorsunuz, ama bu hafifletici sebep sayılmayacak. Kusura bakmayın, araştırmalarımın sonucunu söylemek zorundayım: Tedaviniz çok zor ve acılı geçecek.

Bizi öldürmedikleri için mütemadiyen tebrik ve teşekkür toplayanların partisi, sağduyulu büyük devlet adamı Bahçeli ve MHP, size de bazı haberlerim var. Apolitik elitist büyükşehir ahalisinin AKP nefretinin yarattığı sisin pusun içerisinde bayağı bayağı ilgi ve sevgi nesnesi haline gelen, “milliyetçi hassasiyetleri güçlü” bu parti... Çok seviyorum bu lafları. MHP'ye faşist dememek için atılan taklalardan koleksiyon yapmayı düşünüyorum. Çözüm falan istemeyen, Kürt düşmanı MHP'liler, çoğu gençler sizin olayınızı bilmiyor. Geçmişinizin nasıl kanlı olduğunu bilmiyor. Şehit cenazelerinden beslenerek bugünlere geldiğinizi bilmiyor. Kürt düşmanlığınızın öyle basitçe, “asker vuran PKK'ye karşı olmak”la filan sınırlı olmadığını, uyduruk tarih-toplum görüşünüzün düpedüz faşistçe olduğunu bilmiyorlar. Lâkin seçim sonrası süreçte yavaş yavaş ne olduğunuz anlaşılacak. Vallahi anlaşılacak. Her şeyiniz olduğu gibi ortalara dökülmüyorsa, nasyonal sosyalistler sayesinde. Dökülecek. Bekleyin. Ne yapabilirsiniz, bilmiyorum. Çünkü faşistliğin iyisi kötüsü yok. Oradan mâkûl bir yere geçilir mi, onu da bilemiyorum. Bunca badire yaşanmış bir memlekette, 2015 yılında, ahaliyi birbirine kırdıracak bir diktatörlüğün kıyısından dönülmüş bir seçimden sonra, altı milyon insanın oyu için “yok sayıyorum” diyebilenin seçimli parlamentolu rejimde yeri yoktur. Endişelenmelisiniz; bu fark edilecek! Ayrıca, kötü, çok kötü haber: o altı milyon kişi ve oyları... var! Basbayağı var.

Son maddemiz, yine, tekrar, bir defa daha, aynı şekilde, ne yapacağını, niye yapacağını, niye yapmayacağını kestiremediğimiz o köklü kuruma gelsin. Siz bir gençlik derneğinin başında değilsiniz, Kemal Bey. Şu anda siyasî sahnede oynanacak oyunun senaryo ekibindesiniz. Seçmeninizin bir kısmı fazla gürültücü elitist bir ahali olabilir. Bunların derdi memleket, demokrasi şu bu değil sadece kendi isteklerinin yerine getirilmesi olabilir. Partinizde, gerçek anlamda politika yapmaktan -birşeyleri değiştirmek için uğraşmaktan- ısrar ve istikrarla kaçınabilen, başlıca hünerleri bu olan, yıllanmış şarap gibi görüntü veren ve bununla iş götüren kaşarlar, kurtlar olabilir. Bunlar, evet, şarap şişesi gibi görünürler fakat içlerinde yenilenmediği için ekşimiş, bozulmuş havadan başka bir şey yoktur. Bütün bu elverişsiz koşullara rağmen, sizin seçmeniniz de bir sabah birden yok olmayacak. Kimse gelmiyor, onlara katılmıyor, ama onlar da bir yere gitmiyor, gördüğünüz gibi. Fakat... hay Allah, şu hakikatleri söyleme kısmına gelince hüzün basıyor... evet, fakat gidecekler. Çünkü, yukarıda başkalarına söyledim, bir şey bitti, şimdi size de söylüyorum, başka bir şey daha bitti. İzahat da yapsa mıydım? Günlük Z raporlarında boğulup yıllık bilançoyu atlıyorsunuz. Ve maalesef, eğer şu anda derhal Kürt takıntısını terk etmez ve demokratik, özgürlükçü, çoğulcu bir yola doğru adım atılması için inisiyatif almazsanız, yakın gelecekte, siyaset alanının uzak bir köşesinde, müzemsi bir kurum gibi varlığınızı sürdürmek durumunda olacaksınız.

http://www.radikal.com.tr/1383769138376912

YORUMLAR
(12 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

yorum - gulse

haklısınız o bitti bu bitti de herkese tepeden bakıp, bilmiş bilmiş herkesi azarlayan aşağılayan, çoğulculuk deyip deyip "birşey bilmiyor bunlar da, faşist bunlar vs " diye kendi üstün zekası dışındakleri küçük görenler bitmiyor ne yazık ki! ayrıca dar görüşlü olduğunuzu düşünüyorum. biribir görüşe karşıysa, ya da bir görünüşü savunuyorsa kesin şu prototiptedir yaklaşımı bilinçliyse çok ayıp, değilse feci

acı ama gerçek - user1002376

acı ama gerçek. herkesin kendi gerçeği ile yüzleşmesi gerek.

Bir daha asla - 29mayis1999

"MHP ye fasist dememek için atilan taklalardan bir koleksiyon yapmayi düsünüyorum" Cok güldüm ama çok da düsündüm. Güzel yazi ve özellikle MHP tespitlerine tümden katiliyorum. Fasizm ve irkçilik insanlik suçudur. MHP hem geçmisiyle hem de bir yorumcu arkadasin çok yerinde söyledigi gibi bugün Kürt kardeslerimize karsi nefret ve siddet ayinli eylemleriyle demokrasi ye düsmandir ve böyle bir parti gerçek demokratik bir ülkede yasaklanirdi. Bunu 30 yildir Avrupa da yasayan biri olarak söylüyorum. Biz buralarda farklilillarimizdan dolayi maruz kaldigimiz irkcilik ve nefret suçlari isleyen partilere karsi her gün mücadele vermek zorunda kaliyoruz. Tükiye de ise mücadele edilmesi gereken, karsi durulmasi gereken, itiraz edilmesi gereken parti MHP. Fasizm: bir daha asla!

Tabi yaklaşım farklılıkları olabilir... - user1081743

Ben şahsen diyorum ki şöyle bir kaç aylık antidepresan tedavisinden sonra konuyu yavaş yavaş mı açsaydınız acaba kendilerine? Böyle bir anda fazla yüklenmiş olmayasınız? Farz-ı mahal, dünyanın yuvarlak olduğunu ve maalesef, hayır, güneşin dünyanın etrafında değil de dünyanın güneşin etrafında döndüğünü kilisenin kabul etmesi için daha şunun şurasında 400 YIL filan geçti. :)

Yazar çok iyimser - muratcelik123

Erken seçimde AKP %45'le kaldığı yerden devam edebilir. Zira Türkiyede merkez sağ "yokoldu". AKP ise müslüman kardeşlerin merkez sağ "taklidi" yapan Türkiye "şubesi". IŞİD'in biraz daha rafine zihinsel akrabası. Mesela bu siyasi harekete göre Süleyman Demirel "bile" müslüman değildi zira Abdullah Gül'e ilk müslüman cumhurbaşkanı demişlerdi. İşte bu IŞİD zihniyetidir. Dindar kimliği faşizanlaştırmaya çalışan zihniyettir. Üstelik kim dindarlar namaz kılmasın / oruç tutmasın demiş? Sahiden merak ettim kim demiş? Ne zaman böyle bir laf edilmiş? Türkçü / Türk nasıl aynı şey değilse İslamcı / Dindar da aynı şekilde aynı şey değildir. Türkiyede AKPyi "ideolojik" olarak destekleyenlerin yani "islamcıların" oranı %20'nin altında aslında. AKP takiyye yaparak / zorbalıkla / oy satın alarak / sıcak - kara para desteğiyle "sanal" bir refah algısı yaratarak / siyasi rakiplerinin beceriksizlikleri / küçük hesapları / korkaklıkları sayesinde seçim kazandı şimdiye kadar...

Faşistim Faşistsin Faşist - user975045

Türkiye'de -esasen bir terör örgütünün siyasi kanadı olan- (MHP'ye edilen onca hakaretten sonra bu bir de sansürlenir şimdi!) MHP hariç tüm partiler kötü, faşist, postal yalayıcısı ve yazarın deyimiyle "maalesef varlar". Buna rağmen yazar faşist değil, ben faşistim. Çok güzel oyun valla. Bilmukabele sayın yazar, bizde sizin ve taraftarınızın varlığına şaşırıyor ve bunu kötü, çok kötü görüyoruz.

her şey iyi güzel de - user439201

Siz de bu cinsiyetçi dilinizden kurtulamazsanız yarın köşede kalmış entelektüellerden biri olursunuz. Madem bu kadar duyarlısınız bu konuyu da gözden kaçırmayınız.