Aşağılık davranış - aşağılık insan

Hesaplaşılmamış kitle katliamlarıyla dolu yakın tarih mi herkesi hasta ediyor ve ne kadar aşağılık bir iş yaptıklarını anlamalarını imkânsızlaştırıyor? Yoksa bir şekilde yoğurulup insanî özellikleri öğütülünce, törpülenince insanlar artık iflah olmaz aşağılık yaratıklar haline mi geliyorlar?

Çok sevdiğim bir filmde (“High Fidelity”, Türkçesi: “Sensiz Olmaz” > http://goo.gl/dCH7e4), adam kadından, “Canı sıkılmışsa sıkıntısını sana yüklemez” diye sözediyordu. “Karakter sahibi olmak böyle bir şeydir.” (Mealen aktardım haliyle.)

Bunu duyduğumdan beri, zaman zaman, karakter sahibi olma, karakterli olma nasıl tarif edilir diye düşünürüm. “Karakter”e belli ki kafadan olumlu anlam vermişiz. İyi karakter – kötü karakter de var, ama biz “sade” olanını da iyi kabul etmişiz: “karakterli” diyoruz, yetiyor.

Karakter, bir insanı başka insanlar için sağlam bir dayanak, tutamak, hattâ bir pusula haline getirebileceği gibi, benmerkezcilik ve yanılmazlıkla örülüp, başlıbaşına varoluşun anlamı ve yegâne tatmin kaynağı haline gelebilir, etrafını yakıp yıkan, korkunç bir güce de dönüşebilir. Bunun muhteşem bir örneği de doğrudan doğruya “Karakter” adı konmuş Hollanda filminde (> http://goo.gl/VfvxV1) çizilmişti. Öyle bir karakter vardı ki karşınızda, sinemada seyirciye makineli tüfek dağıtılmasını ve o herifi tez elden topluca delik deşik etmeyi dayanılmaz bir şekilde arzuluyordunuz.

Daha çok tek tek bireyler hakkında düşünürken gündeme gelmesi beklenen karakter meselesi, niyeyse, benim aklıma daha çok kalabalıklar, gruplar, kitleler üzerine akıllar fikirler yürütürken, en çok da, kalabalık halinde yapılan kötülükleri anlamaya çalışırken düşer. İnsanların nasıl olup da linç kalabalığına katıldıklarını anlayamam kolay kolay. O an için, yanındakilere uyup, gaza gelip bir halttır etmelerini gözönüne getirmek zor değil. Yine de bizzat kendi gözlerinin önünden gitmeyecek korkunç sahneleri görüş alanlarından çıkarmayı nasıl becerirler? Bunlardan zevk almayı mı öğrenirler? Akşam gidip yataklarına yattıklarında kendilerini nasıl hissederler, nasıl bir pişmanlık duyarlar? Duyarlar mı, yoksa altından kalkamayacakları suçluluk duygusu tersine dönüp onları daha da mı pişkinleştirir, şirretleştirir? (Muhayyel sorulardan çok cemiyet tasviri gibi oldu ya, neyse...)

İşte efendim, karşılarındakini, kurbanlarını insan olarak görmüyorlar da şu da bu da... Bunların hiçbiri o kalabalığa karışıp bilerek kötülük yapan tekil bireyin iç dünyasını anlamamı sağlayamıyor.

Hepimize yine eski usûl, aynı şekilde zehir ettikleri 1 Mayıs'ta yaşanan bazı özel durumlar, memleketin pek çok yerinde faşistlerin rüşt ispat aracı haline getirilen HDP'ye saldırılarla birleşip, beni bir defa daha, deminden beri açıkça ortaya koymaya fırsat bulamadığım o soruya götürdü:

İnsanlar nasıl bu kadar aşağılık olabiliyorlar?

“Aşağılık” uygun sıfat mı emin değilim. Belki daha iyisi bulunur. Tartışmayayım, “aşağılık”, şu anda münasip görünüyor.

Zaten binlerce polisin insanlara nefes aldırmamak üzere bariyerleriyle, tomalarıyla, gaz tüfekleriyle, coplarıyla vaziyet ettiği, tekme tokadından hakaretine, yerde sürüklemekten ters kelepçesine bin türlü zulmün yapılacağının aşikâr olduğu bir günden sözediyoruz. Bütün bunları göze almış, gösterici kitleye katılmak üzere biryerlere ulaşmaya çalışan iki insana, zaten birazdan polisçe itilip kakılacak, kimbilir başlarına neler gelecek iki insana, esnaf olduğu söylenen birkaç kişi, ellerinde demir sopalarla saldırıyor.

Soru elbette şu: Bunu niye yapıyorlar?

Dükkânlarının önüne öfkeli göstericiler toplanmış, polisle çatışıyorlardı, camları malları mülkleri tehdit altındaydı, mazallah, göstericilerden birine bir şey dediler, o da dönüp küfretti, bunlar da öfkelerini zaptemediler... falan mı? Sonradan uydurmuşlar böyle şeyler. Fakat hepimiz biliyoruz ki, olan bitenin uzaktan yakından böyle vaziyetlerle alâkası yok. İki insan var, hiçbir şekilde üstlerine vazife değilken demirlerle ona saldıran birileri var.

Yine sorarım: Bunu niye yapıyorlar?

Peki, daha basit yerinden girişelim.

Nasıl yapabildiklerini biliyoruz. Bu ülkenin en tepesindeki insandan başlayarak, iktidar mensupları ve propagandacıları, sürekli olarak kendilerini destekleyen kalabalıkları, esnafı, “düşmana” saldırsınlar diye kışkırtıyorlar. Polis, her türlü toplumsal muhalefeti düşman, ona karşı harekete geçen her türlü saldırganı müttefiki, doğal yardımcısı görüyor. HDP binalarına saldıranları gördüğü gibi.

Nitekim, bu tür saldırganlar, eylemlerinden sonra, polisle sarmaş dolaş, gülüşerek olay yerinden ayrılırlar.

Bu sıcacık münasebet olmayabilirdi de. Belirleyici olan şu: Saldırdıkların Kürt’se, solcuysa, işçiyse, Alevi’yse, yeni dönem için: “Gezici” ise, başına bir şey gelmeyeceğini, polisten, devletten (buna savcısı falan da dahil) yardım-destek göreceğini, korunup kollanacağını biliyorsun.

Bu, aslında onyıllardır değişmeyen Türkiye Cumhuriyeti kuralı, orası da ayrı mevzu. Ama işin devletle ilişkili kısmı değil, burada sorun etmeye çabaladığım. Sırt sıvazlayan polis-asker, elbette aşağılık davranışı kolaylaştıran, hattâ çoğu zaman mümkün kılan bir etken. Lâkin şu esas soru hâlâ cevapsız: Bunu niye yapıyorlar? Üç kişi, eline demirleri alıp bir adama vururken nasıl bir tatmin, nasıl bir haz, nasıl bir zevk... nasıl bir ne elde ediyorlar? Gidip bir HDP bayrağını ele geçirip, neresinden nasıl tutuşturalım diye kafa kafaya vermiş on kişi, çevrelerini sarmış elli kişi... Alt tarafı başkasına ait bir şeyi çalmışsın, kalabalık olduğun, devlet de seni koruduğu için engel olamamış insanlar, çalabilmişsin, yiyeceğin herze büyük incelik gerektirirmiş gibi inceliyorsun. “Ne yapıyorum!” diyen, utanan sıkılan çıkmaz mı aralarından?

Eğer birileri bunu sürekli yapıyorsa veya bunun sürekli ve yaygın şekilde yapılabildiği bir yerde yaşıyorsak, “aşağılık davranış” değil “aşağılık insan”ların varolduğuna mı hükmedeceğiz? Bu adamlar evde çocuklarını severken herkesten farklı, sapık veya aşağılık mıdır? Muhtemelen hayır. Yine de Özgecan olayını unutmamalıyız.

Tekrar tarif etmek istiyorum: “Delikanlılık” diye bir efsanenin bu kadar revaçta olduğu bir ülkede, başına iş gelmeyeceğini, korunacağını kollanacağını bilerek, buna güvenerek, senden sonra da devletin tepesine bineceğinden emin olduğun, yani sana göre güçsüz ve avantajsız birine saldırmak, düpedüz “aşağılık” davranışın tarifi değil midir? Baştaki karakter tarifi gibi, bunu da karaktersizlik tarifi diye sunsak kabul görmez mi?

Hesaplaşılmamış kitle katliamlarıyla dolu yakın tarih mi herkesi hasta ediyor ve ne kadar aşağılık bir iş yaptıklarını anlamalarını imkânsızlaştırıyor? Yoksa bir şekilde yoğurulup insanî özellikleri öğütülünce, törpülenince insanlar artık iflah olmaz aşağılık yaratıklar haline mi geliyorlar?

Doğrusu buna inanmak hem kolay değil hem de hiç istemem bu ihtimalin daha güçlü olmasını. Ancak aşağılık davranışların yaygınlığı, belki de ekonomiden, özgürlüklerden, dış politikadan önce başka meselelerle uğraşmamız gerektiğini gösteriyordur.

Halbuki tam tersine, mevcut cumhurbaşkanının mutlak iktidar sürdürme uğruna oynadığı en tehlikeli oyun da bu sahada.

Linç fırsatı bulduğunda ağzından salyalar akıtarak günah işlemeye koşan bu esnaf cinsinin pespaye örnekleri, gazetecilere kendilerini savunmuş ve, artık şaşılaşacak şey mi, hayret ötesi mi, pişkinliğin, terbiyesizliğin alabileceği en üst biçim mi, bilemiyorum, mağdur edildiklerini söylemişler! Bu millî hasleti de geçiyorum, konuyu dağıtmamak için. Şuna geleyim: O aşağılık davranışı göstermiş insanlar, kendilerince en güçlü gördükleri temel direğine yaslanmaya kalkışmışlar: “Biz Müslüman insanlarız, onlar terörist” demişler.

Mitingde Kur'an-ı Kerim sallamanın başka türlüsü yani.

 

http://www.radikal.com.tr/1349336134933611

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

ecce homo - averr

"insan olmak bakımından hiç bir insan bir diğerine üstün değildir." demiş düşünürün biri; bir diğeri de sadece bugünün değil, yarının açlığından da muzdarip olan insanın, olabilecek en tehlikeli hayvan olduğunu. Tarih te bize hiç bir "büyük felaket"in ne hayvanların ne de cinlerin şeytanların işi olmadığını söyler. Hepsi insanın işi. Dönüp bir kendi vicdanınıza bakın. Kelimelerin boğazınıza dizilip bir türlü çıkmadığı televizyon programını hatırlayın. Sizce vicdan, dağda bayırda kendiliğinden yetişen yabani bir bitki mi, yoksa derli toplu, bakım gören, ayrıksı otların itina ile ayıklandığı bir bahçede terbiye ile büyüyen, nadide ve bir o kadar da kırılgan bir çiçek mi? İyi ki varsınız. İnsan umut ediyor ümidin sayesinde.

Düşündüm düşündüm... - user1081743

O kadar ısrarla sormuşsunuz ki soruyu iki gündür bir sürü cevap düşünmeye çalışıyorum. Bulduğum hiçbir yanıt yeterli gibi gelmedi. Sorunuzu yanıtlamaya çalışırken rastladığım iki yazının bağlantısını göndereyim dedim en iyisi, belki işe yararlar. Kolay gelsin, soru için teşekkürler :) http://laingsociety.org/biblio/mystification.htm http://laingsociety.org/biblio/theobvious.rdlaing.htm

Sünni Ermeni ve Sünni Rum'un, Kızılbaş Türkmen'den hala alamadığı beşyüz yıllık öcün yansımaları. - izninizle

Sorunun belkemiği bu, tabii ki yıllar içinde dallanıp budaklanmış, işin içine değişik gruplar karışmış olsa da, öz hiç mi hiç değişmedi. Yüzbinlerce kesik kelle, Makedonya'dan İran'a sürülmeler v.s. yetmedi, Sivas'ta da bahsedilen türdeki esnafa bu sefer kundakçılık yaptırıldı. Birincü Murad haşmetlu neden Türkmen beyliklerine karsi devşirmeliği getirdi? Neden Mustafa Kemal'den bu kadar nefret? Babasının köyündeki kızılbaş tekkesi yüzünden olmasın?

önce insanın kendini bilmesi gerekir momentum bey - ex nihilo

sokrates'tan bu yana kuşatıcı tüm ahlak sistemlerinin en bilinen önermesidir. kant'ta, nietzsche'de, schopenhauer'de hatta tasavvufda bile farklı ifade ediş biçimleriyle geçerlidir. yok kemalizm, yok jakobenizm, yok rijit pozitivizm, olmadı ergenekon... kesildik, kıyıldık, engellendik, öldürttürüldük, kışkırtıldık, kestirildik....yuhh be, yeter artık! Özgür iradesi olan bir insanın şunları söylemesi bile absürt, zırva! sizin hiç mi iradeniz yok? siz hiç mi kendi kendinizi kontrol edemez misiniz? siz irade sahibi varlıklar değil misiniz? android misiniz? bırak savunmayı söylemeye bile utanır insan! neden maraşta, sivasta, çorumda sokağa çıkan masum insanları kesenler alevi-solcu-ateist değil? neden onlar bir gün olsun böyle bir psikopatlık yapmıyor diye hiç kendinize soruyor musunuz? önce kendini bilmeli insan, çünkü ahlakta dinde önce insanın kendisinde başlar. Kemalizmi, jakobenizmi suçlamadan önce medeni, insanca yaşayabilmeyi başarmış bir tane müslüman ülke gösterimiyorsan, 13 yıllık iktidarının sonunda hâlâ kız çocuklarının başını 9 a varmadan kapatmanın hesabını yapıyorsan, benim sana söyleyeceğim hiçbir yok. Kendini bilmeyi başaramamış bir toplum hayata cehaletten, sağı solu suçlamadan, beladan başka hiçbir şey sunamaz. Ali İsmail kormaz’da, berkin elvan’da ölmeyi hak edecek hiçbir şey yapmadı ve hiçbir şey onların ve diğerlerinin polisçe-esnafca saldırıya uğramasını meşru kılamaz. böyle de vicdan olamaz, savunmayı bırak tartışması bile çok ayıp.

Türk esnafı kahramandır (!) - istaurban

Türk esnafı vatanına, dinine bağlı (!) milliyetç,i-muhafazakar bir yapıdadır. olayları, durumu, bilgiyi etraflıca düşünmeden çabucak gaza gelebilen, kolayca yönlendirilebilen bir kitle. Türkiyedeki devlet/iktidarla göbekten bağlı olan ekonomik (sermaye) ilişki biçimi esnaflıkta da geçerlidir. Dolayısıyla tepedeki adam benim esnafım gerektiğinde polistir, savcıdır, hakimdir, kahramandır derse adam o kahramanlığı (!) yapmak için fırsat kollar. Bu kitle kısa bir sürede organize olabilen (kitleleşip saldırı, linçe hazır olabilen) bir yardımcı kuvvettir. Gaza getirilmesi için "cumaa" i en uygun zaman ve mekanlardır. madımak katliamı mesela.

ex nihilo - momentum

Avrupa'da böyle bir esnaf yok, doğru. Avrupa toplumları çoğulcu gibi görünse de, kendileri kendi yapan değerleri benimsemekte daha sıkıntısız, daha homojendirler. Onlar İsviçre'den Medeni Kanun tercüme edip, devrimle şapka giymemişlerdir. Onların, "ey vatan sil göz yaşını yetiştik çünkü biz" diye marş söyleyen mekteplileri, niye domuz yemediklerini sorgulayan Cumhuriyet gazeteleri, güzellik yarışmasında "bunlar Atatürk'ün kızları" diyen Halit Kıvanç'ları, "klasik müzik laikliğin simgesidir" diyen Reha Muhtar'ları, "duydunuz mu Özal'lar evde ayakkabıları çıkarıyorlarmış" diyen Emin Çölaşan'ları olmamıştır. Çok şanslılardır çünkü sorularını kendileri üretmişlerdir; soru ne diye başka kültürlerde aramamışlardır. Esnafın içi rahattır oralarda.

- momentum

"Saldırdıkların Kürt?se, solcuysa, işçiyse, Alevi?yse, Gezici ise..." Hepsini anladım da şu işçi'yi anlamadım... Bu işçilik nasıl bir statü, yani, Emekli Sandığı değil de sigortalıysa mı, başına bir şey gelmiyor, korunup kollanıyor saldırganlar... Yoksa solcu olanları işçi, sağcılar olanları kötü adam Erol Taş mı? Yoksa emekçilere işçi deniyor, sağcı sigortalılara makarnacı-kömürcü falan mı? Nasıl bir kavram dağarcığınız var? İçinde dönüp durmaktan bıkmadınız mı on yıllardır, ne solculukmuş yahu? Hala şu yazılardan ekmek yiyebiliyorsunuz ya, pes doğrusu. Bir de hakaret ederken bu kadar kendinden emin ol. HDP bayrağını yakanlardan utanıp sıkılan çıkmaz mıymış, bu zamana kadar Türk bayrağını yakıp indirenlerden utanıp sıkılan çıktı mı?