"Kürtler nerede?" - "Yine cenazedeyiz."

Sürekli şu 'Kürtler nerede?' sorusun takılıyorum. Bu soruyu soran sadece kendisinin nerede durduğunu bilmiyor. Vahimi, durduğu yerde nasıl gözüktüğünü bilmiyor. O soruyu sorabilmesini sağlayan rahatlığın, gerçekte, Tayyip Erdoğan ve Osman Pamukoğlu ile paylaştığı bir şey olduğunu bilmiyor.

Dönüp dönüp şu “Kürtler nerede?” sorusuna takılıyorum.

Sorunun kendisi de gayet abes ama esas fecaat, sorulabilmesi.

Peki, kim soruyor?

Kendini bunu sorabilecek makamda gören birileri.

Kimdir bunlar?

'90'lardaki muazzam zulüm yıllarında “Kürtler” için kendilerini ateşe atmış olan birileri mi?

Diyarbakır'da, evine dönerken ensesinden mermiyle vurulan her baba yere düştüğünde uzaklarda yüreği hoplayan, içine sıkıntı düşenler mi?

Batman'da başına satır indirilen her ağabey kaldırıma cansız serildiğinde, bir başka uzak şehirde gözü kararan, göğsü sıkışanlar mı?

İşkencede inleyen her kızkardeşin sesini bin kilometre öteden işiten ve o sesi duyduğunda canı hiçbir şey istemeyenler mi?

Asit kuyusuna düşen cansız bedenin çıkardığı tok sesle uykusundan fırlayanlar mı?

Yoksa Diyarbakır Cezaevi'ni mesele etmiş, mesele olarak herkesin zihnine yerleştirmiş, sergiler açmış, konferanslar tertiplemiş, müze kurmuş olanlar mı?

Yirmi senelik eza cefa yolunda Cumartesi Anneleri'ni hiç yalnız bırakmamış olanlar mı?

Kayıp oğlanların kızların, eşlerin babaların yüzleri gözlerinin önünden gitmediği için uyku tutmayanlar mı?

Kürt siyasetçilerinin kelepçeli sıralandığı fotoğraf ortaya çıktığında yeri göğü inletenler mi?

“Kobanê olayları” günlerinde neler olduğunu açığa çıkarmak için uğraşanlar mı?

Uzar gider bu; uzatmak anlamsız; herkes neyin ne olduğunu biliyor. “Neredeler?” diye soran da nerede olduklarını biliyor.

Sadece kendisinin nerede durduğunu bilmiyor. Vahimi, durduğu yerde nasıl gözüktüğünü bilmiyor. O soruyu sorabilmesini sağlayan rahatlığın, gerçekte, derinde, Tayyip Erdoğan ve Osman Pamukoğlu ile paylaştığı bir şey olduğunu bilmiyor.

Belki, daha kötüsü, biliyordur; ama biz en kötüsünü düşünmeyelim.

Şu anda şahsa bağlı keyfî yönetime, diktatörlüğe doğru gidiyoruz. Daha feci ihtimal, lidere tapınan paramiliter sokak kuvvetleri, saldırgan kitle hareketleri gibi tipik faşist oluşumların da yaratılması, alenî teröre dayalı bir baskı rejimi kurulması.

Türk toplumu, bunu önleyebilecek, sağlam bir toplumsal muhalefet hareketi oluşturabilmiş değil. Buradan çıkış için, şimdiye kadarki kamplaşmayı geçersiz kılacak, kampları bozup yeniden başka türlü kuracak geniş ve demokratik bir perspektif gerekli. Oysa toplumsal muhalefetin bir bölümü alenen, bir bölümü gizliden faşizan. Siyasî muhalefetin bir bölümü düpedüz faşist. Oluşturulabildiği kadarıyla demokratik toplumsal muhalefet, ancak Kürt hareketi ile birleştiğinde bir güç haline gelebiliyor. Onun da bir kısmı, bu durumdan feci rahatsız!

Kürt hareketi, kendi içindeki homurtulara rağmen, “Türkiyelileşme” diye bir çizgi benimsedi ve etnik aidiyetten filan bağımsız olarak herkesin kabul edebileceği bir demokratik program ortaya koydu; Kürt olmayan birçok insanı, çevreyi de bünyesine kattı, bu şekilde seçime giriyor.

Ve trajik bir tesadüf sonucu, bu hareketin elde edeceği başarı, seçimin sonucu açısından tek belirleyici etken haline geldi. HDP'nin barajı geçmesi-geçmemesi, TC tarihinin bu en kritik seçiminin yaratacağı tabloyu altüst edebilecek tek değişken.

Böyle bir durumda, birileri hâlâ Kürtlerden hesap sorma, onlara ayar verme modunda. (Oya Abla'nın şu yazısını lütfen okuyun: http://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/hdpye-ayar-verme-hakkimiz-yok-kurtlerden-ozur-borcumuz-var,11980.) Yapılan, bir siyasî eleştiri veya tartışarak yön verme gayreti değil. Birkaç kompleks birarada, bunların ürünü (burada yalnız birini konu ediyorum).

Şu ana kadar HDP, Türkiye'nin -Kürt illeri hariç- her yerinde -120'yi aşkın- saldırıya uğradı. Bunların önemli bölümü, tipik, devlet gözetimindeki denetimli saldırılardı. Bir bölümü, doğrudan doğruya, yöneticilerin, hükümet veya AKP mensuplarının veya bizzat liderlerinin kışkırtmalarının sonucuydu. İkisi de, basbayağı bomba düzenekli derin devlet işiydi. Ayrımları bir yana bırakalım, sonuçta saldırılarla HDP'ye (mâlûm jargonla “Kürtler”e) söylenmek istenen açık: Sizi burada istemiyoruz!

Bu durumda, “Kürtler”in nerede olduğunu çok merak edenlere düşen tek bir tepki olabilirdi: Sokaklara dökülmek, “madem buraya gelmek, burada siyaset yapmak istiyorlar, kovamazsınız, kovdurtmayız!” demek. Böyle bir kitlesel eylemlilik görmedik. Bombalı saldırı günü İstanbul/Beyoğlu'nda yapılan protesto yürüyüşü gibi istisnalar pek nadir.

Demek ki Kürtler “neredesiniz?” sorusuna ilk olarak, “valla geleceğiz ama saldırıyorlar” diye cevap verebilirler.

İkincisi daha kanırtıcı.

Sanırım iki ayı buldu, izlemeye çalışıyorum: Kürt illerine hemen her gün en az iki-üç, bazen yedi-sekiz cenaze geliyor. Bazen fotoğraflarını yayımlıyorlar ölenlerin. Çoğu gencecik kızlar oğlanlar. Gözyaşı dökmeden bakması zor, yüzlerine. Erkencecik ölüvermişler.

Demek ki Kürtler, o soruya, “cenazedeyiz” cevabını da verebilirler.

“Toprağın altındayız...”, mümkün olmayacağına göre...

Sürekli saldırıya uğruyorlar, büroları yakılıyor, bayrakları yırtılıyor, partililer ve gönüllüler yaralanıyor, seçim çalışmaları baltalanıyor; sürekli hakarete uğruyorlar, Roboski'nin az ötesine “kendi savaş uçağımızı yapıyoruz” diye afişler asılıyor; sürekli tehdit altındalar, “Çözüm Süreci bitti-biter” ahkâmlarının, “sizi yine öldürür, yol kenarlarına atarız” anlamına geldiğini herkes biliyor.

Her gün çocukları IŞİD'le savaşırken ölen; her hanesinden, devletçe öldürülmüş, işkence edilmiş, gözaltında kaybedilmiş, hapse atılmış en az bir insanın çıkacağı; sadece Türk devletinin zulmetmediği, Türk toplumunun da, çektiği bütün eza cefaya, uğradığı bütün zulme kayıtsız kaldığı birilerinden bahsediyoruz, “Kürtler” derken. Neredeler? On iki yaşındayken on üç kurşunla vuruldular, bahçede yatıyorlar. Uğur neredeydi? Neredesin Ceylan? Anamın kucağındayım, yalnız parça parçayım, cevap veremiyorum.

Üstelik şu mahut soruyu soranlar, hesapta bu zulümleri onaylamayanlar.

Bu, küstahlık. Ve çok ayıp. Tam da karşımızdaki pişkin siyasî kadro ve özellikle onun propaganda aygıtındaki yüzsüzlere yakışacak cinsten bir davranış.

“Kürtler”e karşı pek doğalmış, hakmış gibi takınılan tavır, siyasî eleştiri falan değildir. “Kürt siyasî hareketi”nin eleştirilecek birçok işi oldu, olur; bundan bahsetmiyoruz, sanırım -umarım- bellidir.

İnsanlar saldırı altındaysa ve evlerine her gün cenaze geliyorsa, en azından ses tonunu buna hürmeten bir ayarlarsın.

Hele acılarını paylaşmak şöyle dursun, bir taziyenin bile icabını, kıymetini anlayamamış biriysen.

 

http://www.radikal.com.tr/136705513670554

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Ha bi de şu var - user1081743

Şunu da bir ekleyeyim dedim, belki gözden kaçmıştır: Çoğu zaman "Ya şimdi biz sizin yanınıza yaklaşırsak, sırf biz sizin yanınınzda durduk diye size de olmadık eziyeti yaparlar, içimiz kan ağlar, yüreğimiz burkulur" diye içlerinden kahrolarak yanımıza yaklaşamadıklarını ve belki arada bir dudaklarını ısırarak bu soruyu sessizce, büyük bir olgunlukla dinlediklerini görmemek mi desem, görmek istememek mi desem, ne desem...

Vicdan Meselesi... - user933654

Yazdığınız bunca zulme karşı bir tek ses vermemiş sözde hassasiyetleri olan insanların, başları en ufak bir belaya girdiğinde ya da devletle kendileri ters düştüklerinde hemen Kürtlerden medet ummaları kürtler neredeydi diye sormaları tam anlamıyla vicdansızlıktır.Buna rağmen Gezide kürtleri arkamızda göremedik diyenlerin görememeleri normaldir çünkü bakmaları gereken yer arkaları değil önleriydi.Zira kürtler gezide de en ön saflardaydılar.Buna rağmen geziye katılan ırkçı,ulusalcılar tarafından gösteriler daha devam ederken dahi dışlanmaktan kurtulamadılar.Kalemine sağlık Ümit Abi.

Başka Bir Açıdan Gözüken Gerçekler - user885022

Sayın Orhan Miroğlu bugün yayımlanan bir yazısında PKK'nın yeni stratejisini irdelemiş ve ".....Elif Şafak?tan tutun birçok yazar ve sanatçının yazılarında, HDP?ye atfedilen ?demokratik misyon? içi boş bir iddiadan ibaret. Ama bu türden yazıları yazan hiç kimsenin aklına her gün dağlara götürülen küçük yaştaki çocuklar ve silahlı bir isyanı mümkün kılacak ölçülerde yaygın bir örgütlenmeye en ufak bir eleştiri yöneltmek gelmiyor. Seçime parti kimliğiyle girme kararı dahil, bütün hayati kararları elinde silah tutanlar tarafından alınan bir hareket nasıl olacak da Türkiyelileşecek, yoksa Türkiyelileşmenin yolu, orduya rağmen farklı bir silahlı güce sahip olmaktan mı geçiyor?...." şeklinde görüşlere yer vermiş.Hangi tespitleri dikkate alacağız? Sayın Orhan Miroğlu ve Sayın Kemal Burkay'ın ve Hüda-Par Temsilcilerinin gerçeğe/sahada yaşananlara dayalı beyanları mı? PKK ve HDP'nin açıklamaları mı? PKK'ya alan temizliği görevi veren ve HDP'ye ise AKP ve Sayın CB'yi hırpalama görevi biçen kesimlerin anlatılarını mı? Bu iş filin tanımlanması hikayesine dönüştü ? http://haber.star.com.tr/yazar/secimler-kurt-ittihatciliginin-onunu-acar-mi/haber-1032182

Halkı Amaçlara Uygun Yönlendirme İsteği ve Sonuçlara Tahammülsüzlük! - user885022

İyi ki halkın sağduyusu var demek istiyorum.Bazıları bunu deneyim, bazıları halk irfanı ve/veya feraseti (sağ görü) olarak da değerlendiryor.Biz yazar çizerler nerede yanlış yaptık? demek ve içe dönük kritik yapmak yerine, bu içerikte bir yazı kaleme alabilmek için çok mu zorlandınız ? Halkı (köken fark etmez), vatandaşları kendi özgür iradeleri ile hareket etmesi için rahat bırakın yeter! PKK şimdi nerede? BOP'nin çarpışmaya hazır silahlı gücü olmaya talip bir şekilde faaliyet göstermiyor mu? Orta Doğuya veya Müslümanların ağırlıkta yaşadığı ülkelere batının her müdahalesi ızdırap, göz yaşı, ölüm ve yıkım getirmedi mi? Neden J. D. Sachs'ın "bırak/ın orta doğu kendi kendini yönetsin" (http://www.project-syndicate.org/commentary/jeffrey-d-sachs-wants-the-us-and-europe-to-allow-the-region-to-govern-itself ) başlıklı makalesinde dile getirdiği gerçekler kadar bile isabetli çalışma yapamayız? BOP'un İran ayağı ve başkaca hesaplar için PKK'nın bir bölümünü yedekte tutan/tutabilenler masum mu? PKK'nın halka karşı ve muhallif hareketlere karşı işlediği suçlar/yaşattığı acılar öyle bir cümle ile geçiştirilecek şeyler değildir! 6-8 Ekim 2014 olaylarını körükleyenler/başlatanların normalde halkın karşısına hiç çıkmaması gerekirdi! Hükümet, danışmanlar, stratejist geçinenler de bölgede izlenen politikalarda yanıldı ve halk da durumu değerlendiriyor.Yazar çizerlerin ve kendini aydın kabul edenlerin kaçıncı yanılgısı demek gerekiyor? Bu tarz yazılarla mı demokrasiye katkı sağlayacaksınız?