Siz gidin, biz onları oyalarız!

Birileri hâlâ ortalığı bulandırmaya, kafaları karıştırmaya, aslında bambaşka -ve gayet nahoş- sebeplerle HDP'ye oy atmaya "eli gitmeyen"leri o oyu atmama yönünde teşvike çabalıyor.

Şaka maka, son haftaya girdik. Kaderimize dair hayatî karar vereceğiz.

Hepimizi aptallaştıran, düşünme kabiliyetinden, muhakeme kapasitesinden yoksun bırakan eğitim sistemimiz, inisiyatifsizliği, biatı, boyun eğmeyi, yalakalığı belleten, şiddeti olağanlaştıran aile ortamlarımız, demokratik ve çoğulcu bir hayat yaşayabilmemize elvermedi bugüne kadar. Elitizmi çağdaşlık, cehaleti medeniyet sanma üzerine kurulmuş güya farklı ama aynı zemini paylaşan kültürlerimiz, hep birlikte bir toplum oluşturduğumuzu idrak etmemizi önledi. Ucundan kıyısından birer parçacık tadabildiğimiz, her tattığımızda da ağır bedeller ödediğimiz, boğazımızda kalan, kursağımızda kalan demokrasinin, farklı olana tahammülün, çoğulculuğun insan gibi yaşayabilmek için şart olduğunu geçmişe oranla biraz daha fazla kavramış gibiyiz. Bu yüzden öncelikle demokratik bir ortamı mümkün kılacağını umduğumuz alternatifleri gözlerimiz arıyor.

Genellikle bize pek iyi davranmayan siyaset ilahları, bu defa müthiş kolaylık sağladılar, 8 Haziran sabahı kapkaranlık bir ülkeye uyanmak istemeyenlerin karşısına tek alternatif çıkardılar: HDP'ye oy vermek. Takla atanı, ip üstünde dolaşanı, ezcümle canbaz ve akrobat tayfası ne derse desin, hakikat bu. CHP'nin yüzde bir-iki artmasıyla siyasî tablo değişmiyor, HDP giremezse bugünün iktidar, yarının faşizan önderlik partisi 50-70 milletvekili fazladan kazanıyor. Oysa HDP girdiğinde, AKP'nin tek başına iktidarını imkânsızlaştıracak veya böyle bir iktidarı zorlayacak bir Meclis'in oluşması ihtimali var. (MHP'ye oy vermenin demokrasi ve çoğulculuk isteyen biri için nasıl alternatif olabileceğini anlamaya aklım, idrakim yetmiyor, muhtemelen ömrüm de yetmez.)

Bunları sanırım artık memleketin en apolitik insanı bile ezberden söyleyebilecek hale geldi. Buna karşılık birileri hâlâ ortalığı bulandırmaya, kafaları karıştırmaya, aslında bambaşka -ve gayet nahoş- sebeplerle HDP'ye oy atmaya “eli gitmeyen”leri o oyu atmama yönünde teşvike çabalıyor. Bunun başlıca yolu, HDP hakkında şüpheler-şaibeler yaratmaktan geçiyor. (Bugün, gazeteciliğin gereğini yaptığı için Cumhurbaşkanı'nın ağır tehdidiyle karşı karşıya bulunan, dolayısıyla sahip çıkıp savunmak durumunda olduğumuz Can Dündar'ın kısa süre önce Cumhuriyet'in tepesine koskocaman yerleştirdiği “izlenim” manşeti, nadide örneklerdendi. CHP adına -uğruna!- mı yapılmıştı, neydi, anlayamadık, ama açıkça “kamuoyu çalışması”ydı.)

Bu hesaplı kitaplı girişimler, bunlara hayat veren siyasî öngörüsüzlüğe rağmen yine de anlaşılır. Gizli ırkçılığını, elitizmini, ruhunu sarmış her türlü faşizan illeti gizleyebildiğini sanan bir “modern” insan türü var memleketimizde. Memleketin en can acıtıcı meselesine dair bunların düşünebildikleri şöyle toparlanabilir: Kürtler inşaatlarda çalışsın, sebze-meyve halinde kamyonlara kasa taşısın, mevsimlik işçi olarak uzak tarlalara gelip gitsinler, ille büyükşehirlere geleceklerse varoşlarda otursunlar, yerleşeceklerse Kürt gibi davranmasınlar, anadil manadil unutsunlar, PKK bir sabah birden kalkıp silah bıraksın. Teorik arka plan da şu: Ne güzel yaşıyorduk biz beraber, siz “Kürdüz Kürdüz” diye tutturmadan; Atatürk Cumhuriyet'i kurmuştu falan...

Bunların “elinin gitmemesi” ve buna bağlı tantanayı toplumumuzun bir hakikati kabul ediyor ve mecburen kayda geçiriyoruz.

Lafı getirmek istediğim topluluk bunlar değil. Bu garabetin çok uzağında, her şeyin farkında olan, taşacak kadar da doldursan bardakta mutlaka boşluk tesbit eden ve bunu tekrarlayıp durmaktan mazoşistçe bir zevk alan, tuhaf zevkli, üst değil ama üstün akıllı zevat.

Mütemadiyen bir karamsarlık pompalaması, “bittik, artık kurtuluş yok” temalı ağır laflar, herkesin ufak da olsa bir çare, bir umut görebildiği yerde hastalık kaynakları bulmalar, bela ihtimalleri tesbit etmeler...

Bu karamsarlık değil. (Olsa yüz kilometreden hissederim, çünkü bu dalda şu ana kadar Türkiye'de herhangi bir madalyamın olmayışına sebep üç büyüklerin kayırılması, dünyada adımı duyuramayışım ise FIFA'yı yöneten çete yüzündendir.) Hayır, bu karamsarlık değil. Şımarıklık.

Mahvolacağız, biteceğiz! Tamam. Anladık. Peki sen ne yapmayı düşünüyorsun o durumda? Yeraltında özgürlük direnişçileri örgütü mü kuracaksın? Barikat savaşçısı mı olacaksın? TKK kurup dağa mı çıkacaksın? Yoo! Hiçbirini yapmayacaksın. Muhtemelen hayatının gündelik akışı olan bitenden o kadar da etkilenmeyecek, her ne yapıyorsan sürdürecek ve bol bol yakınabileceksin. Yakında, şöyle elini attığında ulaşabileceğin, hakkından kolayca gelebileceğin düşmanlar bulacaksın, onlara laf geçireceksin, falan işte... Memleket de sana “ben demiştim” fırsatları sunacak.

Acaba gidip Suruç'ta zaten zar zor çekip çevirdiği evini Kobanê'den gelenlere açmış birine soralım mı, “yarın” ne olacağını? Isparta'da, Uşak'ta can korkusunu bir tarafa bırakıp direğe HDP bayrağı asmaya çalışan oğlana soralım mı? YPG'li ablasının cenazesini kaldıran kıza soralım mı?

Ya da ömrü bu memlekette hak, hukuk, adalet mücadelesi vermekle geçmiş, silahlı saldırılar, kitle katliamları atlatmış, arkadaşları öldürülmüş, 12 Eylül'ler, '90'lar geçirmiş, polisin “kahrolsun insan hakları!” diye yürüyüş yaptığı günlerde İnsan Hakları Derneği'ni kurup yaşatmaya çalışmış, nerede demokrasi, özgürlük, hak-adalet yolunda en ufak ışık görse lambasını, fenerini kapıp o ışığı güçlendirmek için seferber olmuş binlerce emektar, cefakâr insana soralım mı?

“Bizim halkımız bu din oyunbazlıklarına kanar, AKP'yi iktidar yapar, ne etsek boş”muş. “HDP girse de bir şey değişmeyecek, çünkü...”ymüş. Pek güzel! Anladık. Git o halde sen buralardan. Başka yerde yaşa. Veya karışma. Birileri mücadele etmeye, bütün bu vaziyeti değiştirmeye çabalıyor, onlara engel olma, morallerini bozma. Olmaz mı? Ne kaybedersin?

Bu bakımdan da dünyanın en garip ülkesiyiz. Başka her yerde, “oynama, değişmez”ciler, bizim gibi sıradan süfli insanların uğraştığı tozlu topraklı meselelerden uzak durur; kendi korunaklı alanlarında hepimizi küçümseyerek, hattâ buna bile tenezzül etmeyerek hayatlarını sürdürürler. Gelip bir de tepemizden zart zurt etmezler. Siz de öyle yapsanız ya!

Kimse kusura bakmasın!.. (Böyle başladım ki, herkes şöyle bir irkilsin ve kulak versin.) Bazılarımız, o meşhur “hayatın anlamı”nı hak-adalet mücadelesinde, eşitlik-özgürlük için uğraşmakta buluyor. Bu işin CHP'yle, HDP'yle, Tayyip Erdoğan diktatör oldu-olmadı'yla alâkası yok. Bugün için böyle bir yolda en önemli acil-güncel mesele, yaklaşan faşizan diktatörlüğe engel olmak, onun da somut adımı, HDP'yi Meclis'e sokmak. Sonrası ne olur, bakarız, görürüz, yeni mücadelelere girişiriz. Üç-beş sene öncesine göre, memleketin şartları bakımından daha kötü, ama hak-adalet-özgürlük mücadelesi vereceklerin idraki, anlayışı, çoğulculuğu ve cesareti bakımından çok daha iyi ve ileri bir noktadayız.

Birilerinin bu anlayışı ve cesareti kırmaya kalkışması elbette anlaşılır. Bu birileri iktidar sahipleriyse, her şey normaldir. Ama güya vaziyetten fena halde rahatsız birileri “ağğbi olmaaz yeeaa!” makamından çalıyorsa, çalgıları alınır, kafalarına geçirilir. Budur.

  

http://www.radikal.com.tr/137059513705957

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Hehehe - user837262

Aydınım diye geçinen topluluktan birileri daha. Demokrasi deyip, kullanılan üsluba gel. Canım, kim dedi, kürtler o saydığınız işleri yapsın filan diye? Çevremde gördüğüm, tanıdığım bir sürü kürt zengin bir hayat yaşıyor. Bir sınıf ayrımı var da biz mi bilmiyoruz? HDP'ye oy isteyeceğin kadar CHP'ye oy istesen daha yararlı olursun, emin ol. Yıllar boyu köyleri basıp, kadını, çocuğu demeden katliam yapan, daha gençliğinin baharındaki delikanlıları gözünü kırpmadan öldüren/öldürten kişiyi; dağdan inerek, koyun postuna bürünmüş kurt misali savunan kişilerin aslında nasıl bir amaç uğrunda olduklarını görememek, kusura bakma da benim sorunum değil. Olay, Akp, Mhp, Chp de değil. Herkesin düşüncesine saygı duyuyorum fakat bu bahsettiğim şey akılda değil, kalpte, vicdanda! Vicdanın el veriyorsa git oy ver.

güzel - user743248

yazdıklarınıza aynen katılıyorum ellerinize ve emeğinize sağlık chp olsun mhp olsun 1-2 puan kayıp etmeleri bir şey fark etmez ama hdp in barajı aşması mecliste ve hatta türkiye de büyük bir değişiklik olacak ummayacağımız şeyler ola bilir.

çoğulculuk bu mudur? - user684631

yazarın beğenmediği seçmen grubuna sen sus, "git, başka yerde yaşa" buyurganlığı hangi çoğulculuk ve demokrasi anlayışını temsil etmektedir? Bir milliyetçilik anlayışını diğerine tercih etme zorunluluğunu tartan kararsız bir gruba kızıp, "sonra duruma bakarız", " şımarık, zevat", " kafana da geçiririz" yaklaşımı tam da uzaklaşılmak istenen dilin aynı ve tıpkısı değil midir? yazar, çoğulcu temsiliyete bu ayrıştırıcı, öfke ve şiddet diliyle mi varılacağını düşünmektedir?

tek kelime; helal olsun... - hevi arin

elinize, emeğinize, düşüncenize sağlık... Bir doğru ancak bu kadar güzel anlatılır. Saygılarımla...

- momentum

Boş konuşuyorsunuz. Bu toplumu tanıma dereceniz diğer meslektaşlarınızdan, Emin Çölaşan ve Ezgi Başaran'dan daha fazla değil. Altına girdiğiniz koşullanma, bu toplumdaki olağan, mevcut, basit ve köklü olanı göremeyecek kadar sizi uçurmuş. Büyük davaların adamısınız ya. Bu memlekette kimsenin "Kürtler inşaatlarda çalışsın, sebze-meyve halinde kamyonlara kasa taşısın, mevsimlik işçi olarak uzak tarlalara gelip gitsinler, ille büyükşehirlere geleceklerse varoşlarda otursunlar" falan dediği yok, bir Allah'ın kulunun bile. Çok iyi Türk filmi senaristi olur sizden. Kürtlerin ne iş yaptığını falan özellikle düşünmedi kimse, buna vakit ayırmadı. Siz hiç duydunuz mu, "Gürcüler ya da Boşnaklar ya da Pomaklar inşaatlarda çalışsın, sebze-meyve halinde kamyonlara kasa taşısın" falan diyeni? Onlar ve herkes ne ise, Kürtler de o. Herkesten ne bekleniyorsa Kürt'ten de o bekleniyor: nankörlük ve dinsizlik etmesin, komünistlik yapmasın, vatanın birliğine kastetmesin. Ağzınıza alamayacağınız kadar banal tabirler, değil mi? Bakın, öyle dediğiniz gibi gerçekten bu tarafta monoblok, hakim ve elit bir Türk toplumu, diğer tarafta ise onların bütün bir etnisite olarak ezdiği bir Kürt azınlığı varsa, sizin yazdıklarınız da yetmez bu durumu temizlemeye. Öyle seçimle , partiyle falan olmaz bu iş. Direkt ayrılmayla olur.

6-7 Eylul - user399349

Bu yalanlarla insanlari bir kere kandırdınız, akabinde insanların karsısına 6-7 Eylul olaylari ile ciktiniz. Selahattin Bey boncuk boncuk terledi medya karsisinda, hepimiz de izledik. Simdi, su yazdiklarinizla, oy istediğiniz partiye oy verme potansiyeline sahip insanlari yine kandiriyorsunuz, sonrasına bakariz falan.. bu insanlar cok sey gordu, size bir kes daha kanacaklarini sanmiyorum / umut etmiyorum.

Olmadı - KE752

Ümit Bey, yazılarınızı severek takip ediyorum ama bugünkü yazınızı size yakıştıramadım. Yarattığınız tezatların farkında mısınız? Demokrasi ve eşit haklara övgüler yazdıktan sonra fikirlerini beğenmediğiniz insanları buradan kovmuşsunuz, susmalarını söylemişsiniz ve en sonunda da kafalarına bir şeyler geçirmişsiniz. Diğer bir yanda ise elitizmi eleştirip kendiniz militan elitizmi yapmışsınız. Kesinlikle hayır, bu değildir.