Yüzen Pazar ve Chatuchak

Bir ülkeyi tanımanın en iyi yollarından biri yerel pazarlarında zaman geçirmektir. Ülke kültürü ve yaşam tarzı hakkında sayısız ipucu verir pazarlar. Bu hafta Tayland'ın iki önemli pazarına gidiyoruz.
Yüzen Pazar ve Chatuchak

Bir ülkeyi tanımanın en kestirme yolu, pazarlarına uğramaktan geçer. Pazarlar, ülke kültürünü ve yaşam tarzını en iyi yansıtan yerler. Bizde sayıları gitgide azalan ve “AVM” istilasıyla yok olmak noktasına gelen ‘pazar’lar, dünyanın birçok ülkesinde önemli bir turizm aktivitesi ve ülke kültürünün vazgeçilmez bir parçası.
Bunlardan biri de Uzakdoğu’nun en hareketli ve tanınan ülkesi Tayland ve onun ünlü başkenti Bangkok... Bangkok, son yıllarda özellikle Hong Kong’un yaşadığı ekonomik krizden sonra bölgenin en büyük şehri oldu. Binlerce yıllık tarihe ve muhteşem bir doğaya sahip Tayland, maalesef ülkemizde daha çok seks turizmi ile tanınıyor. Ciddi turizm acenteleri, bu imajı düzeltmek ve ülkenin zengin kültürünü anlatmak için çabalıyor.
Bu hafta Bangkok’un muhteşem pazarlarından bahsedeceğim. Sırf -Özellikle kadınların aklını başından alacak- bu pazarlar için bile gidilir Bangkok’a...
Bangkok, 10 milyonu aşan nüfusuyla Tayland’ın en kalabalık şehri. Buna bir de sıcak havayı eklediğinizde, neredeyse tüm yaşam ‘AVM’lerin içinde geçiyor. Ancak hâlâ oldukça eski pazar kültürünün izlerine rastlamak mümkün. Ayrıca bu ‘pazarlar’, ülkenin en önemli turizm alanlarından biri...

Floating Market / Yüzen Pazar


Bangkok’a 120 km. uzaklıkta bulunan bu pazar geleneksel Tayland pazar yaşantısının en bilindik mekânı. ‘’Uzakdoğu’nun Venedik’i’’ olan Bangkok, tam bir su şehri. Aynı Venedik gibi kanallarla dolu olan şehirde, eskiden neredeyse tüm alışveriş teknelerle yapılıyordu. Kanallar arasında dolaşan teknelerde akla gelebilecek her türlü ürün özellikle de meyve ve sebze satılıyordu.
Artık tamamen turistik bir etkinlik haline gelmiş olan bu pazar, sabahın ilk ışıkları ile açılıyor ve öğlene kadar sürüyor. Bangkok’tan her gün turlar kalkıyor. Ayrıca araç kiralayarak da ulaşmak mümkün (Aman dikkat! Tayland’da trafik tersten akıyor!) Kiralayacağınız teknelerle bu ilginç pazarı nehir üzerinde deneyimlemek de mümkün. Ancak asıl amacınız alışveriş ise karada olmanızı tavsiye ederim. Tekne üzerinde alışveriş yapmak gerçekten zor. Ancak Taylandlılar tekne üzerinde sürdükleri yaşam sayesinde, çok rahatlar.
Kıyıda bulunan dükkânlarda artık neredeyse sadece hediyelik eşyalar satılıyor. Geleneksel el sanatlarından ‘’Gangnam Style’’ oyuncaklarına kadar her türlü ürünü bu dükkânlarda bulmak mümkün. Ben en çok geleneksel şapkaları satan tezgâhları sevdim. Ancak tekneler hâlâ geleneksel ürünlerle dolu. Meyve satan tekneler favorim. Hele bu mevsimde mangoların tadına doyum olmuyor! Ayrıca karnınız acıkırsa bir tekneye yanaşarak ünlü ‘’Thai Yemekleri’’nin tadına bakabilirsiniz. Hijyen mi? O kadar kusur kadı kızında da olur! Yüzen Pazar, kesinlikle çok keyifli ve farklı bir deneyim.

Chatuchak ‘35 dönüm’ pazar


Metro ile ulaşması çok kolay olan ‘’Chatuchak Pazarı’’, dünyanın en büyük hafta sonu pazarı. 35 dönüm üzerine kurulu pazarda 10 binden fazla tezgâh var. Günde 200 bin ziyaretçi geliyor. Tezgâhların çoğu cumartesi ve pazar günleri açık, ama Jatujak Plaza’daki batı bölümü her gün açık. Chatuchak’ta hediyelik eşyadan giysiye, evcil hayvanlardan mobilyaya kadar her şeyi bulmak mümkün.
Kentteki pazarlar, 1982’de Bangkok’un 200. yılını kutlama etkinlikleri sırasında, Phahonyothin Bölgesi’ne taşınmış. Fakat pazar bölgedeki bir parkın adı olan Chatuchak ismini almış. 1995’e kadar üstü açık olan pazar, yağmurları ile ünlü şehirde, ziyaretçiler rahat dolaşsınlar diye kapanmış. Ancak bu özellikle kapalı alanların çok sıcak olmasına sebep oluyor. Bu yüzden tavsiyem ya çok erken saatte ya da akşamüstü gitmeniz. Benim tercihim akşam üstü çünkü bu saatlerde ünlü Thai sokak yemek kültürünün tüm unsurlarını görebilirsiniz.
Pazar, yasadışı ve nesli tehlikede olan hayvan alışverişine izin verdiği için kötü bir şöhrete sahip. Balıkların bile dövüştürüldüğü Tayland’ın, hayvan hakları konusunda daha dikkatli olması gerekiyor.
Chatuchak’ta çok çeşitli ürün bulmak mümkün. Tropikal meyve cenneti olan Tayland’da mutlaka çeşitli meyveleri denemenizi tavsiye ederim. Türkiye’de bulunmayan birçok türü burada görmek mümkün. En ilginci ise meyvelerin kralı olarak bilinen ‘Durian’... Bu ilginç meyve 5 kilograma kadar büyüyebilen, dışı dikenli yeşil-kahverengi kabukla kaplı bir meyve. Güçlü küf aroması sebebiyle uçaklara ve otellere sokulması kesinlikle yasak.
Eğer kokuya karşı koyarak tadına bakabilirseniz aslında oldukça lezzetli. Thailerin çok sevdiği bu meyveyi, farklı tatları denemeyi sevenlere öneririm.
Pazarın bir diğer özelliği de geleneksel el sanatlarının tüm ürünlerini bir arada bulabilmeniz. Özellikle ahşap işlemede dünyanın en nadide eserlerini yaratan “Thai ahşap oymacılığı”nın eserlerini görebilirsiniz.
Hatta ahşap işçiliğinin muhteşem örnekleri ile bezeli mobilyaları Chatuchak pazarında satın alabilirsiniz. Belki diyeceksiniz ki “Mobilyaları aldık da nasıl ülkeye getireceğiz?” İşte bu pazar, ticareti o kadar ileri boyuta taşımış ki, aldıklarınızı her ülkeye ulaştıran taşıma şirketleri mevcut. Mobilyalarınızı, satın aldığınız dükkândan alarak evinize kadar ulaştırıyorlar.
Chatuchak, her türlü tekstil ürününün de bir arada olduğu bir pazar. Modern kıyafetlerden geleneksele, ayakkabıdan şapkaya binbir çeşit ürün bu pazarda müşterilere sunuluyor.
Tayland hakkında çok önemli bir bilgi ile bitirelim: Tayland Kralı’nın emri ile ülkede kimyasal gübre ile tarım yapmak yasak. Bu sebeple bu pazarda Tayland malı tüm meyve, sebze ve tekstil ürünlerinin organik olduklarını unutmayın. Dünyada GDO’su ile oynanmamış, sağlıklı ve organik ürünlerin bir arada olduğu ender ülkelerden biri Tayland...