Komplo Teorisi ve İhsanoğlu- Demirtaş Oy Farkı

"Ben de seçimleri kimin kazanacağı kadar Demirtaş ve İhsanoğlu arasında oy farkının ne olacağını merak ediyorum. Ya, iki aday arasındaki fark arkalarındaki partilerin yerel seçim oyları ile oluşan matematikten ciddi ölçüde düşük olursa?"
Komplo Teorisi ve İhsanoğlu- Demirtaş Oy Farkı

Radikal’in Yeni Akıl bölümünde çiçeği burnunda yazılar yazan birisi olarak üstatlardan tavsiyeler alıyorum. Çok önemsediğim bir tanesi “yazının riskini üstlenmek istemiyorsan başka birisine referans vererek dolaylı yaz” demişti.

Geçenlerde komplo teorilerine meraklı bir arkadaşım beni şaşırtan bir şey söyledi. “İki partinin anlaşarak İhsanoğlu’nu aday göstermesi uluslararası derin bir komplonun sonucu olabilir mi?” dedi. O’na göre bu derinciler Tayyip Bey’in hiçbir engelle karşılaşmadan Çankaya’ya çıkmasını istiyorlarmış. Böylece, önceki benzerlerinde olduğu gibi Çankaya ve AKP arasında bir iktidar meselesi oluşacakmış. Bu da gücü kendisi için bir tehdit haline gelerek otoriterleşen AKP’nin yeniden yapılanmasına yol açacakmış. Sonuç, Çankaya’da daha az etkili bir Erdoğan, daha dengeli bir partiler dağılımı ve daha kaliteli bir demokrasi olabilirmiş.

Komplo teorisi dediğin mantık oyunlarına dayanır. Mantık da su gibidir; akar bir yol bulur mutlaka. ”Başka türlü böyle bir hat benimsenir miydi” diye sorarak saymaya başladı arkadaşım:

Adayın arkasında kendisi için gece gündüz çalışmaya hazır, az çok deneyimli küçük veya büyük bir örgütü yok.

Beş on manşet; Yirmi otuz yazı ile dünyanın değişmediğini artık herkes biliyor.

Başarılarla gurur duyarak birikmiş “İhsanoğlu nerde biz ordayız” diyen bir taraftar da yok.

Partilerin en büyüğü olan CHP seçmeninin aday ismini duyunca en azından heyecandan havaya zıplamayacağını kim tahmin edemez ki.

25 milyon TL’yi aşması gereken bir kampanya için fonu, fonu sağlayacak hazırda sivil toplum örgütlenmeleri yok. Partiler de bağış yapamıyormuş.

Bütün bu konularda yol alabilmek için Adayın önünde yalnızca 2 ay var.

Siz listeyi uzatabilirsiniz.

Arkadaşımın komplo teorisinin kendine göre bir tutarlılığı olmasa parti yöneticilerine de haksızlık yapma ihtimaliniz artar. Hani sanki 60’lardaki cumhuriyet senatosu üyeleri oy verecekmiş gibi. Onların üzerinde uzlaşacağı mesleğinde çok başarılı, düzgün, iyi yabancı dil bilen, kimseyi pek tedirgin etmeyecek beyefendi bir aday gösterelim yeter demişler gibi...

Sanki halkın yarısı Tayyip Bey’e o kadar çok kızgın ki zaten kim aday olsa sular seller gibi sandıklara akarlar; bir de muhafazakâr aday gösterdik mi onlardan da oy alırız diyecek kadar “naive” olunabilirmiş gibi...

Son yıllarda siyasetin bu tarafında yer alanlar, “AKP’ye hep alt gelir grubundan ve dini eğilimleri yüksek insanlar oy veriyorlar; bizde buna yönelik bir şeyler yaparsak bize de oy verirler” diyerek kendilerini yapay bir dünyaya inandırdılar. Rakip oyun alanına girerek, oylarını artırmayı denediler. Pazarlamada “me too” denilen lideri yıpratma esaslı ikincilik stratejisi vardır. Ben de aynısından yaptım, hem de daha ucuz dersiniz.

Belki arkadaşımın dediği doğru, komplo teorisi, Tayyip Bey’in önünü açacak şekilde işlemeye devam ediyor.

Bir önceki yerel seçimde yüksek bir motivasyonla “anti –AKP” oyların birleşmesini yazanlar şimdi hiç o kadar ateşli değiller. Her zaman söylene söylene CHP’ye oy verenler şimdi Demirtaş’ı desteklemek veya seçimlere hiç takılmamak gibi ek seçenekleri de inceliyorlar. Aydınlar arasında Demirtaş’ı sevenler artıyor.

Ben de seçimleri kimin kazanacağı kadar Demirtaş ve İhsanoğlu arasında oy farkının ne olacağını merak ediyorum. Ya, iki aday arasındaki fark arkalarındaki partilerin yerel seçim oyları ile oluşan matematikten ciddi ölçüde düşük olursa?

Bu da acaba komplo teorisinin bir diğer parçası mıdır? Arkadaşımın dediğine göre seçim sonrası sadece AKP’de değişim bekleyenler, uluslararası derincileri hiç anlamamış olanlardır.

Allahtan ben düz bir adamım. Yalnızca rakamlardan anlam çıkarıp bunlarla kafamı karıştırmıyorum.