Lütfen kapatın şu cep telefonlarını!

Sofar Sounds İstanbul konserlerini Eda Demir ile konuştuk.

Çok sevdiğiniz bir grubun ya da şarkıcının konserindesiniz. İşte en sevdiğiniz şarkı başladı. Kendinizi sözlerin dünyasına, notaların yolculuğuna bırakmaya hazırsınız.

Ama olmuyor.

Hemen arkanızda bağıra çağıra konuşanlar var. Sağ tarafınızda biri, akıllı telefonuyla video çekimi yapıyor. Sol tarafınızda arkasını sahneye dönmüş, selfie yapmaya çalışan bir başkası. Bütün bu kargaşadan sıyrılıp müzikle baş başa kalma şansınız yok.

Bir an durup, “Kapatın şu cep telefonlarını, aylardır beklediğim konseri dinlemek, müzikle baş başa kalmak istiyorum,” diye bağırmak geliyor içinizden. Susuyorsunuz.

Yanlış anlaşılmasın. Herkesin mum gibi durduğu konserler arzulayan biri değilim. Müziğin yarattığı ruh halini topluca paylaşmaya kim itiraz edebilir ki? Dans etmek, hep bir ağızdan söylemek, şarkıcıyla bir olmak... Hepsi iyi has hoş... Zaten böyle bir paylaşıma müzisyenlerin de itirazı yoktur. Sosyal medya paylaşımı, hayatımızın vazgeçilmezi olduysa, bir-iki kare fotoğrafa da laf etmeyelim ama...

Ama artık olay bu dediklerimi çoktan aştı. Üstelik sadece konserlerde değil sorun. Bu gözler, tiyatro oyununu videoya kaydeden seyirci de gördü. Eh, pes ama...

Aylin Aslım, KiaMore Blog’da konuyla ilgili çok değerli iki yazı kaleme aldı. Radikal’de de paylaşılan yazılar Cem Adrian, Ceyl’an Ertem, Çiğdem Erken, Melis Danişmend’in görüşleriyle geniş bir çerçeve oluşturuyor. Simto Alev ise, bu yazılara ‘konser dinleme adabı’nın maddelerini oluşturarak destek verdi. (Okumak isteyenler, yazının sonundaki linklere tıklayabilir.)

Tam da bu konular hakkında düşünürken Sofar Sounds İstanbul ekibiyle tanıştım. Eda Demir ve Ozan Sakin ile uzun uzun sohbet ettik. Projeyi İstanbul’a getiren isim Eda Demir. Yaptıkları işi büyük bir heyecanla, inanmışlıkla ve  kararlılıkla anlatıyor.

Peki nedir Sofar Sounds? Bir grup müzik sevdalısının, sakince/gizlice buluşup tanımadıkları birinin evinde, bilmedikleri müzisyenleri dinlemeye gittiği özel konserler demek yeterli mi? Değil elbette. Bundan çok daha fazlası. Son zamanların en harika müzisyenleri bu konserlerden çıkıyor. Sadece yeni isimler değil, meraklısının sevdalısı olduğu ustalar da şehrin bir yerinde- bir evde, 60-70 kişilik dinleyici karşısında müziklerini paylaşıyor. Kalben ya da Cihan Mürtezaoğlu da çıkabilir karşınıza, Neyse ya da Genç Osman da... (Meraklısına, Sofar konserlerinde yer alanların tam listesi yazının sonunda.)

Bir apartman dairesi ya da müstakil bir ev. Birilerinin size kapısını açtığı sıcak bir ortam. Her konserde üç müzisyen/grup. Cep telefonlarının havada uçuşmadığı, kimsenin bağırıp çağırmadığı, herkesin sadece müziğe odaklandığı bir ortam. Herkes birbirine saygılı, herkes müziğe saygılı... Üstelik para pul da dönmüyor ortalıkta.

Sofar Sounds buluşmalarının hikayesini derinlemesine öğrenmek isteyenlere, Faruk Ayyıldız’ın Evrensel için Eda Demir’le yaptığı söyleşiyi okumalarını tavsiye ederim. Eda, her zamanki samimiyetiyle çok bet cevaplar vermiş sorulara. Müzik sektöründe son bir yılın en çok konuşulan projesi hakkında merak edilen nokta bırakmamış. Sorular iyi, cevaplar net. Harika bir röportaj. (Link yazının sonunda.)

Bu projenin neden önemli olduğuna geçmeden Eda Demir’in sözlerine kulak verelim:

“Sofar Sounds global bir müzik hareketi, 2013 Aralık ayında başlattığımız proje o dönem dünyada 42 şehirde faaliyet gösteriyorken şu an dünyada 210 şehirde faaliyet gösteriyor.

Sofar Sounds dünyanın her yerinde sıradan insanların oturma odalarında pop-up konserler düzenliyor. Dinleyiciler konser için rezervasyon yaptırıyor fakat son gece davetiyesi mail kutusuna düşene kadar hangi adreste kimin evine gideceğini ve hangi müzisyenleri dinleyeceğini bilmiyor. Bu projeyi global yapan da, dünyanın her yerinde performans gösteren müzisyenlerin her birinin birer konser videosunun Sofar Sounds’un global müzik kanalından yayınlanması. Yani bu oluşumu takip eden bir Türk Barselona’da, New York’ta, Paris’te, Los Angeles’ta evde çalan bir müzisyeni keşfedebiliyor, aynı şekilde dünyanın başka bir yerindeki kişi Türk müzisyenleri takip edebiliyor.

Sofar Sounds’ta ‘emerging artist’ dediğimiz tam keşfedilmek üzere olan, tanınmayan müzisyenler ağırlanıyor. Her konserde 3 grup/müzisyen çalıyor. Sofar Sounds İstanbul dördüncü ayında dünyanın en hızlı büyüyen Sofar’ı oldu. 1,5 seneden uzun süredir de dünyanın en büyük Sofar’ıyız, bu popülerlik Türkiye’de öyle bir durumdaki dünyadaki diğer 209 Sofar şehrinin hacmini topladığınızda Sofar Sounds İstanbul’un hacmi etmiyor. Buradaki büyüklük kriterleri sosyal medyadaki takipçi sayıları, konserlere rezervasyon yaptıran kişi sayısı, videoların izlenme sayıları gibi kabul edilebilir.

Sofar Sounds İstanbul bugüne kadar 25 ay içinde 75-80 civarında müzisyen/grup ağırladı. Daha önce hayatında hiçbir yerde çalmamış yeni müzisyenler keşfetti ve onların videoları toplamda 9 milyon kez izlendi. Bir evin salonu ortalama 40-50 kişi alıyorken Sofar Sounds İstanbul’un konserlerine her ay ortalama 3200 kişi başvuruyor. Facebook’ta 28K, Twitter’da 14K, Instagram’da 10K takipçimiz bulunuyor, bu topluluk gitgide de büyüyor.

Bugüne dek ‘keşif kasımızla’ Türkiye’ye popüler olan birçok sanatçı kazandırdık. Kalben ilk konserini Sofar’da verdi ve o konserden sonraki yükselişi 1 yıl içinde onu bambaşka bir yere sürükledi. 1 yılda video izlenme sayısı 2 milyonu geçti ve Türkiye'nin hatırı sayılır plak şirketlerinden biriyle albüm anlaşması yaptı. Keza Deniz Tekin için de aynı kariyer örneği gerçekleşti. Sena Şener, Ezgi Aktan ardından gelen isimler.”

İşte Eda Demir, Sofar’ı böyle anlatıyor.

Gelelim, Sofar ile yazının girişindeki ‘konser dinleme’ meselesinin kesiştiği noktaya. Sofar konserleri, sadece müzik üreticilerinin keşif alanı değil bence. Aynı zamanda müzik dinleyicileri için de yoğunlaşmaya izin veren, yeni bir müzik dinleme bilgisi konusunda pratikler sunan bir oluşum. Yanınızda gevezelik eden birileri olmadan, cep telefonu ışıklarına boğulmadığınız, müziğin düşünce alanına yer açan bir deneyim bu.

Birlikte olmaya ihtiyacımız var. Konserlerde, tiyatrolarda, sinemalarda, kitap fuarlarında... Bu birlikteliğin dinamiklerini güzelleştirmek de hepimizin elinde.

Sofar konserleri, bu güzelliğin en heyecan verici örneklerinden...

Not: Sofar konserlerinin tümüne buradan ulaşabilirsiniz http://sofaristanbul.tumblr.com/

İlgili yazılar:

Aylin Aslım – Memleketimden Konser Manzaraları

http://blog.kia.com.tr/yasam/memleketimden-konser-manzaralari 

Aylin Aslım – Memleketimden Konser Manzaraları’na Gelen Yorumlara Cevaben

http://blog.kia.com.tr/yasam/memleketimden-konser-manzaralarina-gelen-yorumlara-cevaben 

Simto Alev – Konser Dinleme Adabı

http://www.simtoalev.com/konser-dinleme-adabi/#more-1661 

Faruk Ayyıldız – Gizli Ev Konserleri: Sofar Sounds İstanbul

(Evrensel Röportajı)

http://www.evrensel.net/haber/273741/gizli-ev-konserleri-sofar-sounds-istanbul

Meraklısı için Sofar’da çalmış bütün müzisyen/grupların listesi:

Ali Somay
The Away Days

Yüzyüzeyken Konuşuruz
Burcu Tatlıses
Utkan La Deniz
Yolda
No Land
Stornoway
The Yarns
Görkem Han Jr
Seha Can
Yok Öyle Kararlı Şeyler
Cihan Mürtezaoğlu
Hay Bin Kunduz
Nihil Piraye
Oha Aho
Sapan
Son Feci Bisiklet
Kaan
Can Büyükbaş' Öfkeli Kalabalık
Nilipek
Can Kazaz
Ah! Kosmos (über)
Allen Hulsey
Mara
Nekizm
On Your Horizon
La Dee Eda
Miss Crowley
Nu Park
Ağaçkakan
Ahmet Ali Arslan
Kalben
Alarga
TSU!
Adamlar
Biz (feat. Nilipek.)
Mavi & Sofar Sounds İstanbul
Emre Akbay
Selin Sümbültepe
Tesir
Ars Longa
Hedonutopia
Neyse
Astrofella
Derin Sarıyer
Sedef Sebüktekin
Neigh Pupil
Flower Room
Beyaz Hayvanlar
Meriva
Gözyaşı Çetesi
Cava Grande
Deniz Tekin
Kahraman Deniz
Entegre
Berk Sivrikaya
Hakan Vreskala
Eli
Sena Şener
Cansu Kandemir
İrtifakaybediyoruz
Genç Osman
Emir Yargın
Can Güngör
In Hoodies
Ezgi Aktan
The "ı"
Emre Temiz
İsmira
Lara Di Lara
Plaj
Beyza Eşme
Can Ozan
Yiğit Seferoğlu