Hadi hayırlısı

Ege anlaşmazlıkları için Türk- Yunan diyaloğu ABD ve AB'nin hayır dualarıyla hafta içinde Ankara'da başladı. Heyetler tam beş saat görüştü, ardından ikişer satırlık açıklamalar yapıldı.

Ege anlaşmazlıkları için Türk- Yunan diyaloğu ABD ve AB'nin hayır dualarıyla hafta içinde Ankara'da başladı. Heyetler tam beş saat görüştü, ardından ikişer satırlık açıklamalar yapıldı. Daha Türkçesi, Kıbrıs'ta Denktaş-Klerides arasındaki müzakerelerin içeriğiyle ilgili 'karartma', anlaşılan Ege için diyalogda da geçerli olacak. Basına sızan haberlere göre, ilk toplantıda Yunan tarafı 'kıta sahanlığı' demiş, Türk tarafı 'Hay hay ama bakın başka konular da var' cevabını vermiş. Futbol maçında takımların karşılaşma başlamadan önce birbirlerine çiçek ve flama vermeleri gibi bir şey anlayacağınız. Bazı haberlerde ise Türk tarafının ilk toplantıda 12 mil meselesi diye bilinen karasuları konusunu açtığı belirtildi. Yunan tarafı ne cevap verdi? Çıt yok. Neler konuşulduğu bir yana Atina'da cılız da olsa Ege anlaşmazlıklarına başka bir pencereden bakılması gerektiği sesleri dikkat çekiyor. Sözgelimi Elefterotipia gazetesinde yer alan bir yazıda, Yunanistan'ın hava sahası ve karasuları konularındaki tezlerinin uluslararası destek bulmasının zorluğuna değinilerek, çözümün her bölge için farklı bir uygulamayla sağlanabileceği belirtildi. Yani Yunanistan'ın Ege'de karasuları ile hava sahası genişliğinin başka, sözgelimi İyon Denizi'nde başka olması önerildi. Yunanistan'ın karasularıyla hava sahası konularında esnek davranmasının karşılığında da Türkiye'nin Kardak kriziyle tanıdığımız ihtilaflı bölgeler konusunda şarabına su katabileceği ima edildi. Ta Nea gazetesi, 'değişken miller' senaryosunun Atina'nın bilgisinde olduğunu yazdı. Gazete, adını açıklamadığı Türk kaynakların, böyle bir çözüm halinde hem Yunanistan'ın bazı bölgelerde karasularını 12 mile genişletebileceğini, hem de Türkiye'nin Ege'nin Yunan gölüne dönüşmesi endişelerinin dineceği görüşünde olduklarını bildirdi.
Şüphesiz, tek bir guguk kuşunun semalarda görünmesiyle baharın geldiği söylenemez. Ancak, eğer şu miller ile ilgili tartışmalar Atina'da yoğunlaşırsa iyiye işaret sayılmalı. İlk toplantıdan birkaç gün sonra gerçekleşen Barcelona'daki AB zirvesinde de güzellikler yaşandığı anlaşılıyor. Belki nezaket örneği, belki günün önemine binaen, ama Ecevit'in Klerides ile el sıkışması her zaman tekrarlanan bir enstantane değil. Atina ile Ankara'nın doğalgaz boru hattı projesine sıcak bakmaları da başlı başına bir olay. Geçen hafta bu köşede iki ülkenin 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı birlikte düzenlemeleriyle ilgili gayet karamsar satırlar yer almıştı. Bu defa havadisler iyi. Günün birinde eğer Türk-Yunan ilişkilerinin bir tanımı yapılacaksa
'çelişki' kelimesi galiba daha ilk cümlede yer alacak.
Yunanlı ajanlar kurtlarını döktü
Yunan Milli İstihbarat Teşkilatı (EYP) ajanları dünya çapında bir ilke imza attı. Yunanistan Milli İstihbarat Teşkilatı Derneği'nin (POSEYP) Atina'nın ünlü müzikhollerinden Apollon'da düzenlediği gecede, Yunanlı ajanlar bol alkol tüketip masaların üstünde göbek atarak moral buldu. EYP Başkanı Lukas Apostolidis'in de hazır bulunduğu gece, Yunan gazeteleri tarafından 'Guinnes rekorlar kitabına girecek olay' olarak değerlendirildi. Yunanlı ajanların moral gecesinde 'face control', Apollon müzikholünün kapısında EYP ajanları tarafından yapıldı. Müzikholün fotoğrafçısına 'Sadece sahnedeki şarkıcıları çekeceksin' emri verildi. Fotoğrafların tümü EYP tarafından toplatıldı ve ajanlara moral gecesinin hatırası olarak dağıtıldı. Yunanlı ajanların pistte ve masalarda dans edip, şarkıcılara sepetler dolusu çiçek attıkları gecede sponsorların katkısıyla piyango çekilişi yapılması da ayrı bir sürpriz oldu. Talihli ajanlar, hediye çekleri, cep telefonları, güneş gözlükleri, hafta sonu tatilleri v.s kazandı. Moral gecesinde bazı ajanların beraberlerinde getirdikleri kameralarla meslektaşlarını göbek atarken görüntülemeleri de Yunan basınında şaşkınlıkla karşılandı.