İş yemeği

Niteliği askıya alınmış koyu sohbetlerin edildiği, bireysel markaların konumlandırıldığı, önemli anlaşmaların imzalandığı ritüellerdir iş yemekleri.

Müşterilerle, ortaklarla, çalışanlarla işbirliklerinin yapıldığı, sürdürüldüğü; niteliği askıya alınmış koyu sohbetlerin edildiği, bireysel markaların konumlandırıldığı, önemli anlaşmaların imzalandığı ritüellerdir iş yemekleri.


NEDEN İŞ YEMEĞİ?
“Abdulvahap Bey ile ilişki geliştirmemiz gerekiyor, bizi bir yemek ortamında bir araya getirebilir misin?”

“Sarper Bey, en değerli müşterilerimizden ve kendisi 'sushi’yi çok sever. Şehrin en prestijli sushi restoranında Nigiri Moriawase Sushi Plates hazırlatalım.”

“Sonunda Araplarla uzun süredir uğraştığımız anlaşmayı imzaladık. Bunu ıslatmamız gerekiyor. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Elimizi hafif alıştırmayıp, şehrin en prestijli mekânını seçelim ve garsonlar masayı donatsınlar.”

“Genelde öğle yemeğinde palamut tataki ve ıstakoz graten yemezsek etkin strateji üretemiyoruz.”


YEMEK SÜRECİ
Yemek mekânına araç ile geliniyor ve mekânın vale hizmeti varsa, araç mutlaka valeye verilmelidir. Herkes aracı valeye verirken, sırf tasarruf yapacağım diye aracı bir üst sokağa park edip, kan ter içinde yürümek hiç profesyonel değildir.

Davet sahibi henüz gelmemişse masaya oturmamak gerekir.

Görgü Kuralları 101’in detaylarını tekrar hatırlamak gerekir. İş yemeği konusunda kullanılması gereken uygun kaşık-çatal- bıçakları bilmek ve doğru kullanmak çok önemlidir.

Isıtılmış ıslak havlularla; eller silinirken yüz, kulak ve kulak arkaları silinmez.

Sipariş öncesinde masaya zeytinyağı, ekmek vs gibi aperatiflere abanmak ciddi prestij kaybına yol açabilir. Aperatiflere hiç dokunmamak, açlıktan ölsen bile onlar yokmuş gibi davranmak tercih edilendir.

Sipariş verirken mönü hakkında hâkimiyeti göstermek, mönüde olmayan özelleştirilmiş çözümler talep etmek çok önemlidir: “Yabani mantarlı risotto ile dana yanağın yanına fırınlanmış alaskayengeci hazırlayabilir miyiz?”

Çorba sipariş edilmişse az istenmeli, mümkünse özgün bir çorba sipariş edilmelidir. Çorba içerken kaşık ısırılmamalı, yüksek ses çıkarılmamalıdır.

Klasik Türk yemeklerini tercih etmek hiç profesyonel değildir. Ancak tercih konusunda ısrarlı davranılıyorsa iş dünyası nezdinde prestij sahibi bir restoranda yapraksarma, zeytinyağlı enginar, vişneli yalancıdolma, bombay fasulye pilaki gibi yiyecekler tercih edilebilir.

Misafirler yemeğe başlamadan masadakilere dair herhangi bir aksiyon alınmaz.

Genellikle salata tercihi; kişinin sağlığına ve kendine verdiği önemi, kendine olan hâkimiyetini de gösterdiği için büyük puan alır.

Tabakta yer alan her şeyi yemek, hatta tabağı sıyırmak, tabağa ekmek banmak, ekmek ile ağız silmek bazı iş çevrelerince ırgatlık olarak yorumlanmaktadır.

İçki tercih edilecekse profesyonel olan şarabı tercih etmektir. Şarap tercihini garsona iletirken kırmızı demek yerine 'Merlot', beyaz demek yerine 'Chardonnay' (şardon) demek büyük puan kazandırır. İdeal içki limiti iki kadehtir. İş yemeğine geldik beleş, şirket ödüyor diye fütursuzca içmemek gerekir. Akabinde müşteri karşısında ağızı, salyaları toplama ve beden kontrolü hususunda zorluk çekilebilir.

Et siparişi veriliyorsa mutlaka konuya dananın angus mu düve mi olduğunu sorgulamak ile başlanır. Akabinde fazla müdahale edilmemiş, az pişmiş ızgara bonfile tercih ederken sos olarak içinde wasabi bulunan hardal istemek executive bir duruş sergiler. Tatlı tercihini baklava, künefe, kadayıf, gibi konvansiyonel tatlılardan yana kullanmak hiç profesyonel değildir.

Yemek bitiminde tatlı ile mutlaka filtre kahve (Milano’dan Kolombiya’ya kahve çeşitleri sorulur garson tav edilir) ya da sade Türk kahvesi (lokuma dokunmadan), tercih edilir. Çay hiç profesyonel olmadığı için önerilmez.

Hesabı davet edenin ödemesi uygundur. Hesap çok nazik ve dikkat çekmeden istenir. Fiş fatura istenirken ve bahşiş bırakılırken masadakilerin gözüne sokulmaz.

Nakit ödeme yapmak daha prestijli iken kredi kartı kullanılacaksa iş dünyasında az bulunur prestij sahibi kredi kartlarının kullanılması gerekir.

Mekân çıkışında vale ücretini de davet edenin önceden ödemiş olması büyük puan toplar. Ancak buna rağmen misafirin vale ekibine bahşiş vermesi de iş dünyasındaki prestijini arttırır.

“Biliyor musunuz bu bifteğin var olmadığını biliyorum.

Bunu ağzıma koyduğumda Matrix’in beynime bunun sulu ve lezzetli olduğunu söylediğini biliyorum.

9 yılın ardından ne fark ettim biliyor musunuz?

Cehalet erdemdir.” Cypher–Matrix