SelfieMania

Selfie, bireyin yaşamış olduğu kimlik illüzyonunu pekiştirirken ânı yakalamak adına, ânı kaçırmanın ironik deneyimi.

Selfie, Oxford Dictionary tarafından 19 Kasım 2013 tarihinde, bir önceki yıla göre %17.000 kez daha fazla kullanıldığı tespit edilerek yılın kelimesi olarak seçilen ve İngilizcedeki diğer tüm kelimelerin fesatlanmalarına rağmen sözlükte 'kendi fotoğrafını çekme' anlamı ile yerini alan en havalı kelime. Selfie, bireyin yaşamış olduğu kimlik illüzyonunu pekiştirirken, ânı yakalamak adına, ânı kaçırmanın ironik deneyimi.

Selfie çekemediğimizde elimizin ayağımızın titrediği ve ruhumuzun büzüştüğü mevcut konjonktürde, Türk Dil Kurumu da Oxford Dictionary’den geri kalmayarak konu ile ilgili raconu kesti ve vatandaşlarımızdan gelen önerileri değerlendirerek 'selfie’ye Türkçe karşılık olarak 'özçekim’i seçti. Artık hem İngilizcesi hem de Türkçesi bünyemize enjekte edilmiş ve kana karışmış durumda. Sağa sola bireysel fotoğraf koymak, kendini ön plana çıkarmak, orta sahada röveşata çekmek, internetin ilk zamanlarından beri gündemde olan ve deneyimlenen bir eylem.

Yerli ve/veya yabancı 'celebrity' olarak kendini konumlandıran kişiler, fildişi kulelerindeki erişilmez mahremlerinden halkın seviyesine ulaşabilecek bireysel veya toplu paylaşımlarda bulunmaya başladıklarından itibaren, kendi fotoğrafını çekme konusu ziyadesiyle yayıldı.


NEDEN SELFİE ÇEKİYORUZ?
“Çok güzel ve hoş olduğumu biliyorum. Selfie ile kendimi ifade ediyorum. Kıskananlar çatlasın.”
“Gittiğim mekânlar, yediğim yemekler, birlikte olduğum kişilerden ziyade hayranlarım sürekli beni görmek istiyor. Artık kadrajın odağında ben olacağım.”
“O kadar fön çektirdik, makyaj yaptırdık. Güzel bi selfie patlatalım ki like'lar boşa gitmesin.”
“Bi dakika başlamayın! Masayı da alan bi selfie çekelim ki âlem ziyafet görsün.”
“Beğeninize ve takdirinize ihtiyacım var.”
“Busenaz ile bi selfie patlatsak mevzu biter. Havamız bi milyon.”
“Genel müdür ile selfie’ye girsek çok mu zevzeklik olur?”
“Kolum biraz daha uzun veya bi selfie çubuğumuz olsa sahneyi tüm grup elemanları ile birlikte alabileceğim. Ancak kafam tüm kadrajı kaplıyor.”
“Anlara benliğimi entegre edip mutlu deneyimlerin kaybolmasını istemiyorum.”


SELFİE TÜRLERİ
Sadece Ben Selfie'si: Selfie’yi çekenin kadrajı eşek kadar kapladığı sadece çeken bireyin görülebildiği selfie’ler.
Sevgilim ve Ben Selfie'si: Sevgilinle yakın temasta: “Aaa ne kadar şirinler değil mi?” dedirten selfie’ler.
Kıyafetim ve Ben Selfie'si: Kılığın, kıyafetin, takı ve aksesuvarın en ince detaylarına kadar sergilendiği ve “Tarzı var, çok hoş giyiniyor. Üzerindeki elbiseyi kime diktirdi veya nereden aldı acaba?” dedirten selfie’ler.
Gittiğim Mekân ve Ben Selfie'si: Gidilen havalı mekânın neresi olduğuna dair detayların hakkı ile verildiği ve “Hacı biz oralarda çay içemezken adam loca kapatmış” dedirten selfie’ler.
Yeni Oyuncağım ve Ben Selfie'si: Sahip olmanın prestij kazandıracağı oyuncak/alet edavat/teknolojik ürünün sergilendiği ve “Keşke benim de olsaydı” dedirten selfie’ler.
Celebrity ve Ben Selfie'si: Celebrity ile anti-depresan gülümsemesi takınarak poz verip, “Tanıyormuş olm. Nasıl çevresi var anlamıyorum, hâkim anasını satayım” dedirten Selfie’ler.
Hayranlarım ve Ben Selfie'si: Halk ile yalandan tebessümleri kombinleyen, “Ne kadar mütevazı, hayranlarına dostu gibi davranıyor” dedirten selfie’ler
Aynada Ben Selfie'si: Aynanın tüm farklı açılarında (tercihen premium bir asansör aynası) egonun tüm kasları kasılmışken çekilen selfie’ler.
Manzara ve Ben Selfie'si: İlgi çekecek mekânların, sıradışı görünümlerinin kafa ile birlikte kadraja entegre edildiği, “Ulan herif ne güzel yerlere gidiyor. Ne kadar çok geziyor” dedirten selfie’ler.


TEMEL SELFİE ÇEKİM SORULARI
Malzemeyi güzel gösterecek doğru ışık var mı?
Havalı ve ilgi çekebilecek bir lokasyon da mıyız?
Selfie’nin bünyesine yüklerken yazılacak içerik yeterince ilgi çekici mi?
Selfie’nin içerisinde kimler var? Kimler yok? Beğeni sayısını arttıracak birileri var mı?
Selfie kadrajında kimler ön planda kimler arka planda?
Selfie kimin hesabından hangi platformlarda paylaşılacak?
Selfie’nin başlığı ne olacak?
“Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Ya o uykudan hiç uyanmasaydın rüya olduğunu nasıl anlayacaktın?" (Morpheus, The Matrix, 1999)
Herkesin elinde kamera ile hayatı izlediği ve başrolünde kendisinin oynadığı beğenilme rüyasını deneyimliyoruz…