Ayına yıldızına kurban

Mutlu bir tesadüf rastlantısı, Noel-yılbaşıyla mübarek Kurban Bayramı'nı birlikte idrak ettik. Bu da manşetlere sıçrayan 'dünyada biricik'liğimizin bir başka nişanesiydi.

Mutlu bir tesadüf rastlantısı, Noel-yılbaşıyla mübarek Kurban Bayramı'nı birlikte idrak ettik. Bu da manşetlere sıçrayan 'dünyada biricik'liğimizin bir başka nişanesiydi. Allah için kurban keseni de, yeni bir yıla adım atmanın sevinciyle kafayı çekip kendinden geçeni de birlikte, mutlu ve barış içinde yan yanaydı burada.
Bir de malum, 'Allah' diye kükreyen Aslan Golyad'ımız var, İzmir Hayvanat Bahçesi'nde. Bayram boyunca her gün sabahın erken saatlerinden başlayarak hayvanat bahçesi gişelerinde, girişinde izdiham yaşandı. Üç günde 20 bin kişi kameraları, fotoğraf makineleri ve aynı işlevi gören cep telefonlarıyla Golyad'ın önünde kuyruklar oluşturdu. 'Allah adını zikredelim evvela' diyerek ve bunu yavru aslandan bekleyerek.
Onca dua, niyaz, iltifat, rüşvet kâr etmedi, kılını kıpırdatmadı Golyad. Sanki kendisine vahiy ve talimat gelmişti: Yan gel yat! Değil 'Allah' deyu kükremek, gözünü bile açmadı yavru aslan. Uyudu.
Herkes Golyad değil tabii. Uyumaz bu millet, bu memleket. Yeni yıla siftahla girme niyetiyle Taksim'e sefer eyler, 'Ya nasip' diyerek. Baldır bacak görmek de nasip kısmettir. Gördüğü etin orasına burasına dokunmak, sürtünmek de öyledir, kurban ve siftah niyetine.
Geleneksel ve milli yeni yıl töreni...
Ve biliyoruz ki, çaresizliğin çaresidir web'li dünya. İnteri de olan net dünya. Geçen yılın sonunda ipe çekilmiştir Saddam, Bağdat'ta. Yeni yılın ilk 'beynelmilel' görüntüsü ve eylemidir bu. İpe çekme, o hali an be an kaydetme ve seyretme. İnsanlık dışı eylemleriyle tarihe kaydolan Saddam'a da giderayak bütün dünyaya insanlık dersi verme görevi düşmüştür. Kendisine yapılanlara karşı 'Bu mu insanlığınız' diye haykırarak.
Evet bu. Çaresizliğin çaresidir web-net dünya. Kendimizi 'youtube'de bulduk geçen yıl. İki ucu hem açık, hem kapalı tüpün içindeyiz nicedir. Web'lendik, net'lendik. Koyuyorsun web-net'e çıplak bedenini. 'Hadi,
soyun sen de" diyorsun web'in öte ucundakine, karşındakine. Soyunuyor. Kaydediyorsun onun da çıplaklığını. Sonra dönüyor, 'Sökül paraları,
ifşa ederim yoksa her şeyini...
net'e koyarım seni' diyorsun.
Golyad'a bayram-zikir ziyaretine gidenlerin, daha önce 18 aylık
+bebeğe tecavüz edenlerin olduğu yerde, İzmir'de yaşandı son web oyunu, şantajı. Canı yanan bir subayın ihbarı olmasa, çaresizliğin çaresini bulmuş vatandaşlar "www.guzels.com' adresinden öteki çaresiz vatandaşlara hizmet sunacaklardı: Soyunan kadın görüntüleriyle.
İlle de birilerinin oyunu, tuzağı, şantajı şart değil a... Maskeliaylin de yeni yılın yeni ve ilk kazanımlarından. Sanal ya da hakiki, üniversiteli olduğunu söylüyor. Güzelmiş, gençmiş, 21 yaşındaymış. Lakin, maddi imkânları istediği hayatı yaşamasına fırsat vermiyormuş. Sanal ya da hakiki ve son olarak da maskeli Aylincik, 'Ne yapayım, ne yapayım da kötü yola düşmeden istediğim gibi yaşayayım" diye kara kara düşünürken bir erkek arkadaşı imdada yetişmiş. 'Kalk kız, kur kamerayı kaynaş biraz, çakkıdı çakkıdı oynaş, soyun dökün biraz... bunu da Youtube'a koy, açık artırmaya çıkar... Sana da hem eğlence hem kaynak çıkar biraz' deyivermiş.
Aylincik takmış maskesini geçmiş kamera karşısına yapmış bütün
söyleneni. 'Koy parayı, seyret marifetlerimin tamamını' diyor şimdi.
Bütün bunlar olurken dev afişlerde yeni yıl-bayram mesajı geliyor başbakanımızdan: 'Kurban olam ayına yıldızına'. Çıkıyor muyuz yine Kıbrıs'a, Ayten Alpman'ın sesinden 'Bir başkadır benim memleketim'le... Geldik mi yine Türk bayrağı kıyafete bürünüp sahne alan Müşerref Akay'la 'Türkiyem, Türkiyem' çığlıklı 12 Eylül günlerine... İyi öyleyse, haydi hep beraber. Kurban değil miyiz zaten?