Müslüman Türk olmak şart

Ayıbımı baştan söyleyeyim: Rivayete göre kıyametlerin koptuğu, milletin ekrana kilitlendiği Buzda Dans'ın tek bir dakikasını seyretmedim. Ayşe Arman'ın jüride rol aldığını biliyorum ama.

Ayıbımı baştan söyleyeyim: Rivayete göre kıyametlerin koptuğu, milletin ekrana kilitlendiği Buzda Dans'ın tek bir dakikasını seyretmedim. Ayşe Arman'ın jüride rol aldığını biliyorum ama. Yazdıklarından. Yine bütün yarışmaların ilk ve önkoşulu ağlamaların, kapışmaların, hoplamaların, zıplamaların olduğunu da biliyor, duyuyoruz.
Her neyse, bitmiş şükürler ve geçmişler olsun. Asıl şenlik, asıl kapışma final gecesi yaşanmış. Asena hanım ve hangi memleketli olduğunu bilmediğim (ayıp!) partneri Jan bey, joker çekmişler finalde ipi göğüsleyip büyük
ödülü kapmak için. (Bkz: 'Atları da Vururlar'... Bu roman ve filmi, izlediğimiz izleyeceğimiz bütün yarışmaların, reality show'ların ilk çekirdeğidir. Yıl 1930, dünyada ekonomik kriz, yer ABD... Anımsayınız: 'Atları da Vururlar', yakın geçmişte yurdumuzda, 'Asena'yı da Vururlar' şeklinde sahnelenmiştir. Bedeniyle, bacağıyla, kalçasıyla icrayı sanat eyleyip geçinen dansöz Asena, eski partnerinin 'namus'u uğruna bacağından, kalçasından kurşunlanmıştır.
Buzda Dans finalinde Asena-Jan çifti joker çekmiş: Allah nasip eder finali alırlarsa, Jan bey Müslüman olacakmış. (Bkz: Sinekli Bakkal'da Türk-Müslüman hafız Rabia ve İtalyan-Hıristiyan müzisyen Peregrini izdivacı. Rabia'yı ve doğal olarak Müslümanlığı seçen Peregrini Osman olup bize katılacaktır. Halide Edip'in bu romanı da 1930'ların eseridir, Osmanlı'nın son dönemlerinde geçmektedir...)
Hiç geçmişten ibret alınsaydı, tarihi tekerrür ettirme oyunu oynar mıydı Asena ve akıl hocaları, partneri ve diğerleri? Meseleye uyanamamışlar bence. Geç kalmışlar. Asena, Asena'lığını; yol gösterici, kurtarıcı anakurtluğunu baştan yapacaktı. Jan, baştan Türk ve Müslüman olduğunu ilan edecekti. İşte o zaman gönüllerde taht kurarlardı. Gerisi kendiliğinden gelirdi.
Zaten bu Jan da tabansızmış, bize gelmez. Sünnetten korkuyormuş. Ne jüri, ne seyirci yememiş tabii bu 100 bin YTL'lik ödül için Müslüman olma zokasını. Kaybetmişler ve Asena gözyaşlarına boğulmuş. Ağla Asena Ağla. Hiç mi İsmet Özel'den haberin yok? Yıllar önceden saptamış durumu: Türk dediğin zaman Müslüman diyorsun zaten! Asena Asenalığını bilecek, Jan'ı Türkleştirecekti. O olmadan olmaz...
Bakın, Milliyet gazetesi 31 ilde yapılan bir araştırmayı yayımladı. Görüşülenlerin yüzde 50.1'i, son dönemde milliyetçiliğin arttığı görüşündeymiş. Her iki kişiden biri demek oluyor bu. Neden artıyormuş? Başta AB'nin dayatmaları, Kıbrıs, Kuzey Irak Kürt meselesi. Peki
bu 'kuşatılmışlık' halinde savunma refleksiyle sarılınan ve kabaran milli duygulara en iyi cevap veren parti hangisi? Sıkı durun: yüzde 21.6'yla AKP! Yani iktidar partisi... Onu yüzde 17.3'le MHP izliyor halkın gözünde.
Demek ki neymiş? Müslüman-Türk bileşimi şart. Olmadan olmaz. Tamam mı
Asena, tamam mı Jan! Öğrenin artık bunları.
Alın işte size Reuters haberi. 'Son Osmanlı Yandım Ali', işgalci İngilizleri hakladığı gibi gişede Hollywood yapımlarını da yerle bir etmiş. Son dönem vizyona giren filmlerin içinde bir tek o 1 milyonu aşmış. Reuters'ciler bunu da Türkiye'de artan milliyetçiliğin göstergeleri arasına kaydetmişler. Sadece o mu? İman kuvveti olmadan, milli güç eksik kalır. 'Yandım Ali' bunu gösterir... Ve tabii her şey. Ali Desidero mesela. Bıyığını sıvazla, genzini temizle, aç bayrağı. Haykır: Sappına kadar Derby!
Sahi ne oldu Derby milliyetçiliğini Ali Taran'la AKP-Erdoğan muhabbeti? Taran ajansının Telekom kampanyası, hayırlı işbirliğine adım mı oluyor? Müslüman Jan orada kullanılabilir. Öneririm.