Nobel, Pamuk'tan geri alınsın

Bu konuda elimden geleni yapacağım. Nobel edebiyat ödülü Orhan Pamuk'tan geri alınmalıdır. Çünkü, ödül onu çok şımarttı. Aklına eseni söylüyor.

Bu konuda elimden geleni yapacağım. Nobel edebiyat ödülü Orhan Pamuk'tan geri alınmalıdır. Çünkü, ödül onu çok şımarttı. Aklına eseni söylüyor. Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, Atatürk ve Fenerbahçe üzerinden memleketi germeye, bölmeye kalkıyor. Nobel geri alınırsa, kendine gelip bırakır bu işleri.
Le Point dergisine "Atatürk'ün takımı Fenerbahçe'yi tutuyorum" demesi asla masum değildir. Pamuk gerçek bir Fenerli olsaydı, özellikle şu günlerde böyle bir açıklama yapmazdı. Sözlerinin hem Türkiye'ye, hem Atatürk'e, hem Fener'e zarar vereceğini bilmemesi mümkün olmadığına göre, kesinlikle kasıtlı. Kendisini kınıyorum. Kaldı ki ben, onu hep saymış, sevmişimdir. Bırakalım kamuoyunu, ülkemizdeki yazarların çoğu ona ve yazdıklarına önyargıyla bakmakta, romanlarını okuma zahmetine bile katlanmadan eleştirmektedir. Ama ben bütün kitaplarını okudum. Tartıştım, üzerine yazılar yazdım. Çoğu kez de savundum. Nobel aldığında sevindim ve kutladım. Bazıları gibi 'Beni ödül törenine çağırdı, çağırmadı' meselesi yapmadım. Ama bir TC vatandaşı ve bir Fenerli olarak bu açıklamasını affetmiyorum.
Geçen yılki gibi son dakika manevrasıyla şampiyonluğumuz çalınırsa, bunda en büyük pay Pamuk'un olacaktır. Ve benim iki elim yakasında olacaktır. Bu da böyle biline.
Niye böyle düşündüğüme gelince, anlatayım. Birincisi: Pamuk, Fransa'da açıklıyor Fener taraftarı olduğunu. Türk düşmanı, ırkçı Sarkozy'nin cumhurbaşkanı seçildiği Fransa'da kime ne onun hangi takımı tuttuğundan! Adamlar Ermeni soykırım yasasını çıkarmış, AB'ye alınmamıza karşı. Pamuk efendi kalkmış "Atatürk'ün takımı Fenerbahçe'yi tutuyorum" diyor orada. Bu yetmezmiş gibi aynı röportajda bir de "Ben ne yapıyorsam Türkiye'yi Avrupa'ya yaklaştırmak için yapıyorum" diyor.
Onun bu sözlerinden sonra Avrupa'yı da, AB'yi de kesinlikle unutalım artık. Çünkü adamlar, "Bakın, futbol takımı bile Türkiye'nin kurucusu Atatürk'e aitmiş" diyecek. Burayı bir diktatörlük olarak görenlerin eline koz vermiş oluyor Pamuk. Irak'ta da devrik lider Saddam'ın oğlu Uday'ın futbol takımı vardı. Libya'da Kaddafi'nin oğlunun... Türkiye'nin en büyük takımı Fener, niye Atatürk'ün olsun?
O, Fener'in ne sahibi, ne kurucusu.. sadece taraftarı. Bunları bilmiyor olamaz Pamuk!
Futbolun f'siyle bile ilgisini şimdiye kadar bilmediğimiz Pamuk, futbol ve Fener aşkını neden tam da şimdi açıklıyor? O da kasıtlı.
Ligin bitimine kalmış üç hafta. Yüzüncü yılımızda şampiyonluğa gidiyoruz. En yakın rakibimizi kendi sahasında devirmişiz ve beş puan öndeyiz. Hafta sonu, zorlu rakibimiz Trabzon'la cezamızdan dolayı tarafsız sahada, İzmir'de oynayacağız. O gün İzmir'de büyük cumhuriyet mitingi de var. Pamuk da, Türkiye'de kendini sevenden çok sevmeyen, hatta nefret eden olduğunu biliyor. Stadyumlar, tribünler Türk bayraklarıyla dolup taşıyor her hafta... Rakiplerimiz Pamuk'un taraftarlığını aleyhimize kullanmayacak mı? Kaldı ki, federasyonla kavgalıyız. Başbakan'ın Fenerli olduğunu cümle âlem biliyor. Üstüne bir de Pamuk, "Ben de..." diyor. Ayıkla pirincin taşını. Beşiktaşlılar, Galatasaraylılar da "Atatürk bizim taraftarımızdı" diyor. Bu mesele uyumaya terk edilmişken, tam da seçim ortamına girildiği, ligin sonuna gelindiği dönemde niye ortalığı geriyor, milleti bölüyorsun Pamuk?
Sayın Nobel, sayın komite, şikâyetçiyim.
Alın bu adamın elinden ödülü. Yeter artık.