ÖSS'de defter kitap açık olsun

Bu yıl ÖSS soruları geçen yıla göre daha kolaymış. Müjdeli haberi Sabah'ta okudum. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların çok büyük kesiminin geçen yıl el sürmeye bile cesaret edemediği Matematik 2...

Bu yıl ÖSS soruları geçen yıla göre daha kolaymış. Müjdeli haberi Sabah'ta okudum. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların çok büyük kesiminin geçen yıl el sürmeye bile cesaret edemediği Matematik 2, Fen Bilimleri 2 testlerindeki soruları kolaylaştırdıklarını söylüyor.
Geçen yıl 185 puanı geçen öğrencisi sayısı 108 binde kalmış. Sınava girenlerin onda biri bile değil! Yarımağan, bu yıl kolaylaştırmayla 185 puan barajını aşanların sayısının 180 bin'e çıkmasını beklediğini belirtiliyor.
1 milyon 639 bin öğrenci sınava girecek.
ÖSYM Başkanı'nın geçen yılki sınav sonuçlarına ilişkin önemli saptamaları var. 2006 öncesi lise mezunlarının çoğunluğunun 2 ve 3. sınıf müfredatındaki dersleri öğrenmeden, 'nasıl olduysa geçer not' alıp mezun olduklarını belirtiyor. Bunu da o konuları içeren sorulara hiç el sürülmemesinden çıkarıyor. Peki ama, Fen Bilgisi-1 soruları, yine başkana göre, "Tüm adaylara hitap ediyor. Hepsinin cevaplaması gerekiyordu. Hepsi o konuları okudu. Ancak yapamadılar... 1 milyon 100 bini buna dokunmuyor doğru düzgün."
Geçen yıl sınava giren öğrenci sayısı 1 milyon 530 bin kişi. Söz konusu 30 sorunun tümünü yanıtlayan sadece 89 kişi. Yanlış okumadınız, yazıyla, seksen dokuz kişi! 522 bin kişi 1 ve üstünde soru yapmş, 960 bin kişi ise 0 ya da 0.5.
Bu verilerden hareketle Yarımağan, "Geçmişler sınıflarını nasılsa" diyor.
Başkanın şaşkınlığında, haklı isyan ve hayıflanmasında atladığı önemli bir nokta var. Müfredattaki konulardan güya başarıyla geçen bu 1.5 milyon öğrencinin tamamı değilse bile en az yüzde 75-80'i ayrıca kursa gitti, özel ders aldı vs. Doğrudan doğruya bu konulara ve soru tipine ilişkin testlerden geçirildi... Sonuç sıfır ya da sıfır nokta beş, yani yarım puanlık başarı!
O nedenledir ki, geçen yılki sınavın asıl kazananı ÖSS'den her nasılsa geçip kapağı üniversiteye atmış, orada da sıkılmış olan ve kendini müzik yoluyla ifade eden çocukların kurduğu DELİ adlı gruptu.
"ÖS YE ME Gö. ümü ye" diye haykırarak nasıl zıvanadan çıktıkların sergiliyorlardı.
Bu durumda soruları kolaylaştırsanız ne olacak? Cem Uzan'ın iktidarı bırakın, barajı aşması bile imkânsız gibi, İbo takviyesine rağmen... Kısaca, yakın gelecekte ÖSS'nin kalkması pek mümkün değil. Bu yıl itibarıyla 1.5 milyon dolayında genç üniversite kapısından geri dönecek ya da bu hayale tümüyle veda edecek. Kapıdan içeriye girenlerin hali ise başka âlem.
O nedenle, sonradan üniversitede- karşılaşacağımız durumu, daha baştan, ÖSS'de sınamakta yarar var. Evet, asıl ve gerçek önerime geliyorum: ÖSS'de defter-kitap serbest ve açık olsun! Sonucu görelim...
İddia ediyorum: Sonuç pek değişmeyecek. Hem kendi deneyimlerimden, hem Ali Nesin'in deneylerinden biliyorum bunu. Nesin'den aktarıyorum: "Açık kitap, her öğrencinin isteyeceği türden bir sınav olmalı, değil mi? Öğrenciler hep eğitim sisteminin ezberciliğinden yakınmazlar mı? Al sana hiç ezber!
Ama sınavda ne olurdu? Öğrenciler, daha soruyu okur okumaz, kalemi kâğıdı ve beyinlerini bir kenara bırakırlar, sorunun yanıtını bulacaklarını umarak kitaplara sarılırlardı. Düşünmekten vazgeçtim, soruyu anlamaya bile çalışmazlardı...
Baktım birazcık düşünseler yapabilecekleri soruları benim özgürlükçü eğitim felsefem yüzünden yapamıyorlar, pes ettim, kitap ve defteri yasakladım sınavlarımda."
Üniversitedeki uygulama ve sonuç bu. ÖSS'de deneyelim, aynı durum çıkacak karşımıza. O zaman sınavla neyi sınadığımızı, neyi test ettiğimizi, öğrenceye ne verip ondan ne istediğimizi yeni baştan düşünürüz belki.
Herkese başarılar, canı gönülden.