Bitki çayı ile zayıflanabilir mi?

Bitki çayı ile zayıflanabilir mi?
Bitki çayı ile zayıflanabilir mi?
Bitki çayı ile zayıflanabilir mi? tarifi Radikal Yemek Tarifleri ile sizlerle! Bitki çayı ile zayıflanabilir mi? tarifinden sonra diğer tariflere de göz gezdirmenizi öneririz
Haber: Müjgan Güldoğdu / Arşivi

Şişmanlık çağımızda görülen en yaygın hastalıkların başında gelmektedir. Şişmanlık kişilerin yaşam kalitesinde düşüşe yol açan bir etkendir. Ayrıca kalp -damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı, endokrin hastalıkları birebir şişmanlık ile alakalı hastalıklardır.

Şişmanlık birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Fakat şişmanlıkta en önemli faktör yeme ile alakalı bozukluklardır. Ayrıca hareketsiz yaşamda şişmanlığa yol açmaktadır. Şişmanlığa yol açacak herhangi bir fizyolojik rahatsızlık tespit edilememiş ise kişi beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmelidir.

Henüz şişmanlığı engelleyecek bir ilaç bulunamamıştır. Ancak piyasada zayıflattığı öne sürülen birçok kimyasal içerikli ilaç bulunmaktadır. Piyasada satılan ilaçların içeriği tam olarak bilinememekte ve yanlış kullanıldığı takdirde kişide hayati tehlikenin oluşmasına neden olmaktadır.

Piyasada satılan içeriği belli olmayan ilaçlar yerine kişilerin bitkisel çay kullanılarak zayıflaması önerilmektedir. İşinde uzman kişiler tarafından içeriğinin ne olduğu belli olan bitkisel çaylar kişinin günlük hayatta rahatlıkla kullanacağı şekilde üretilmiş ve satışa sunulmuştur.

bitki-caylari

Bitki çayları ne işe yarar?

 • Bitki çayları vücutta yağ birikimini önler
 • Vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur
 • Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar
 • Tüketilen gıdaların bağırsaklarda daha az barınmasına yardımcı olur
 • Zayıflamak amacı ile tüketilen bitki çayları ile daha hızlı bir şekilde kilo verilir ve verilen kilolar kalıcı olur.

Peki, bitki çayı tüketirken nelere dikkat edilmelidir?

 • Bitki çayı satın alırken el değmemiş paketlerde olmasına özen gösterilmelidir
 • Açık olarak tüketiciye satılan bitki çayları bakteri, küf gibi zararlı maddeler barındırabilir
 • Satın alınan bitki çayının ne işe yaradığı ve ne amaçla kullanıldığına dikkat edilmelidir. Tercih edilen ürün bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır
 • Satın alınan ürünün üzerindeki kullanma talimatının dışına çıkılmamalıdır
 • İçeriğinde ne olduğu bilinmeyen ve ciddi sağlık sorunlarına yol açacak bitki çayları kullanmadan önce mutlaka yeteri kadar araştırılmalıdır
 • Bitki çayından faydalanacak kişinin yaşı, cinsiyeti göz önünde bulundurulmalıdır
 • Gebe kadınların daha çok kafein barındırmayan bitki çayları tüketmeleri gerekmektedir
 • Ergenlik döneminde olan kişilerin ise vitamin ve mineral içerikli bitki çaylarından faydalanmaları tavsiye edilmektedir

Peki, hangi bitki çayları zayıflatıcı etkiye sahiptir?

Yeşil çay: yeşil çayın yağ yakıcı bir özelliğinin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yeşil çay zengin içeriği ile zayıflamaya yardımcı olabilecek en değerli bitkisel çaylar arasındadır.

Kekik, mate ve biberiye içerikli bitkisel çaylar: bu tür bitkisel çaylar yine yağ yakıcı özelliği ile bilinmektedir.

Dut yaprağı ve tarçın kabuğu: içeriğinde dut ve tarçın kabuğu barındıran bitkisel çaylar şeker metabolizmasının daha iyi çalışmasına ve insülin seviyesinin düzene girmesine yardımcı olmaktadır. Diyet yapan kişilerin mutlaka diyetlerinde bulundurması gereken bitkisel karışımlardır.

Barut ağacı: bu bitki bağırsakların hareketlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Funda yaprağı ve kiraz sapı da vücutta toplanan ödemin kolayca dışarı atılmasında etkili bitkilerdir.

http://www.superanne.org/bitki-cayi-ile-zayiflanabilir-mi/