Balat'ta bir Osmanlı...

Balat'ta bir Osmanlı...
Balat'ta bir Osmanlı...
Haber: ANSEL MULLINS / Arşivi
YIGAL SCHLEIFER / Arşivi

Çalıştığınız ortama rağmen İstanbul ’da şekerci olmak çok tatlı bir değil. Mesela 132 yıllık geleneksel şekerci dükkanı Merkez Şekercisi’nin sahibi Mustafa Bey’i ele alalım. Bir öğleden sonra kendisinden bedava lokum dilenirken birkaç soru sorma fırsatı yakaladık. Gözlerini okuduğu gazetenin spor sayfasından kaldırmadan, “Ee, ben 56 yaşındayım. Demek oluyor ki burada 56 yıldır çalışıyorum.” Yani Mustafa Bey doğduğundan beri hep buradaydı. 

Lokumlar, baklavalar…
Çok şükür ki İstanbul’un tarihi semtlerinden Balat’ın göbeğinde yer alan Merkez Şekercisi’nde Mustafa Bey’den daha tatlı şeyler de var. Mesela, şekerle kaplanmış ev yapımı lokum, kaymaklı ekmek kadayıfı ve camın önünde yer alan bir tepsi baklava insanı kendine çeken lezzetler.
Bu arada Mustafa Bey ekmek kadayıfının bir dilimini tartarken, biz de dükkanda bulunan tek masaya oturarak ortamdaki nostaljik havanın tadını çıkarıyorduk.
Söylemek şart, eğer tezgahın arkasındaki dekor Mustafa Bey’in dedesinden kalmışsa, kaymaklı ekmek kadayıfı tam manasıyla bugünü anlatıyor. Ekmek kadayıfı, şerbetle ıslatılmış iki dilim kabarcıklı tatlının üzerine konulan bir parça kaymak. Hazırlandıktan sonra hemen tüketilmesi gereken bir tatlı, zira bekledildiğinde çabuk bozulabiliyor. 

Tatlıların Ferrari’si
Baklavayı es geçerek Mustafa Bey’den fıstıklı lokum bölümünü açmasını istedik. Aralarında en göz alıcı ve haliyle en pahalısı olan duble şam fıstıklı lokum, ‘Tatlıların Ferrari’si gibi. Merkez Şekercisi’nde bulunan lokum ise göz alıcı yeşil rengin tam ortasında yer alan fındıkla hayli cezbedici duruyor. Ama biz Mustafa Bey’in dedesinin favori lokumunu sorduk. Mustafa Bey bıyık altından gülümseyerek güllü lokumu çok sevdiğini söyledi.
Elimizde bir torba güllü lokumla Merkez Şekercisi’nden ayrıldık. Balat’ın dar sokaklarında dolaşırken bir yandan da lokumumuzu yemeye başladık. Normalde bize ikram edilen şekerleri kibarca reddederiz. Ancak Merkez Şekercisi’nin önünde Osmanlı zamanlarında yaşayıp, insanların ağzındaki tada yeni boyutlar katan Mustafa Bey’in dedesini düşündük. Daha sonra süpermarketlerdeki ünlü markaların değişik modellerde gofretlerini görünce Mustafa Bey’in neden bu kadar öfkeli olduğunu anladık. Çünkü Mustafa Bey, büyük ihtimalle güllü lokumun en parlak dönemini hatırlayan tek şahıs.
Sade ve güllü lokumlar: 7 lira
Duble şam fıstıklı lokum: 16 lira
Ekmek kadayıfı: 12 lira 

Merkez Şekercisi
Adres: Leblebiciler Sok. 33, Balat
Telefon: 0212 523 9334


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  spor

  ,

  Ferrari

  ,

  Ünlü

  ,

  Telefon

  ,

  lira

  ,

  ,

  ekmek