Dikkat mutfakta anne var!

Dikkat mutfakta anne var!
Dikkat mutfakta anne var!
Elvan Uysal Bottoni, İtalya'yı bir uçtan bir uca gezip çeşitli İtalyan Annelerle yemek pişirmiş. Şehirler, koylar, kasabalar, hayatlar derken tatlısından tuzlusuna çeşit çeşit yemek tarifi çıkmış ortaya
Haber: TİJEN İNALTONG / Arşivi

Anne yemeklerinin yeri ayrıdır. Annelerle mutfağa girmek, onlara çıraklık etmek, sohbet etmek bir yandan yemekler hazırlanırken ve sonra onlarla sofraya oturmak. Ne leziz olur ama! Unutulmazdır her biri. Muhteşem birer hatıra. Bir de bunu belgesel tadında birçok anneyle yapmak, sonra ballandırarak anlatmak ve okuyanları hasetten çatlatmak.

Biraz twitter mesajı kıvamında oldu. Yüz kırk karaktere sığdıramadıysam da yazının ana fikrini, sanırım söylemek istediğimi dört satırda söyleyebildim. Şimdi artık sofraya dönebilirim. Sofra pek kalabalık. Bütün yolların çıktığı Roma’dan Claudia ve Cesire Anneler, yakında Toskana’nın pabucunu dama attıracak Umbria’dan Anna Rita Anne, Napoli’den Pucci Anne, Amerikalıların ikinci adresi Toskana’dan Maria Grazia Anne, sonra sosyetik ada Sardunya’dan Lucia Anne, mafyanın anavatanı Sicilya’dan Rita ve Giovanna Anneler, modanın merkezi Milano’dan Emilia, Cicca, Christina, Nini, Ornella ve Fulvia Anneler, zeytini ve bademiyle ünlü Noto’dan Angela Anne... Annelerin hepsi muhteşem. Kimi pek şık, şen, şuh, delidolu, kimi yüreğini yangın yerine çeviren acıyı makarna hamuru yoğura yoğura soğutmuş. Kimi anaç, kimi radikal, kimi girişimci. Kiminin saçı ak, kimi kızıla boyamış, omzuna salmış o güzelim saçları. Kimi tığ gibi, kimi kendini iyice bırakmış. Kimi kentli, kimi kırda, kimi köyde yaşıyor. Bu annelerin hepsi birbirinden farklı ama hepsinin bir ortak noktası var. Aslında bir değil iki hatta üç ortak noktaları var. Birincisi hepsi birer anne. İkincisi hepsi muhteşem yemek yapıyor ve hepsi İtalyan. Yani genlerinde var mutfak aşkı. Tamam bazıları çırak çalıştırmaya bayılıyor, bazıları kimseyi mutfağa sokmak istemiyor, kimisi tarifi detayıyla anlatıyor, kimisi aile sırrıdır deyip üstünkörü geçiyor. Biri sofralar donatırken öteki bir kaç tarifle sınırlı tutuyor mutfak macerasını. Sonuçta ortaya muhteşem tatlar çıkıyor mu çıkıyor, yiyenler bayılıyor mu bayılıyor.

Fazlasıyla iştah açıcı bu kitap . İçindeki her biri olağanüstü kadını ve birbirinden renkli tarifleri anlatmayacağım çünkü annelerin kimi zaman keyifli, kimi zaman hüzünlü hikâyeleriyle aranıza girmek istemiyorum ancak izin verin yazarın birkaç cümlesini paylaşayım sizinle ki nasıl bir kitapla karşı karşıya olduğunuzu baştan bilin: “İtalyan mutfağının sıcaklığını barındıran, insan kokan bir yemek kitabıydı başlangıçta amaç. İtalya’nın her bölgesinden bir anne seçip fazla tanınmayan yöresel yemekleri anlatmak hevesiyle yola çıktık. Yazmaya başlayınca kitap ‘bir proje’ olmadığını, kanı canı olduğunu ispatlamak istercesine kendi hikâyesini, neredeyse bensiz dokumaya başladı. Uzun süre hayatımda yer kapladı, bazen şenliğe, bazen ateşten bir topa dönüştü, bazen hiç bitmeyeceğini sandım.”
Elvan Uysal Bottoni, “umarım okurken, yemekleri yaparken, yerken en az bizim kadar eğlenirsiniz” diyor. Ben çok zevk alarak okudum ama özel bir isteğim var. Bu kitabın filmini izleyemez miyiz?

MAMMA MIA
İtalyan Mutfağı
Hakkında Çok Şey
Elvan Uysal Bottoni
Yapı Kredi Yayıncılık
2011
303 sayfa, 30 TL.