Unkapanı'nın meşhur pilavcısı

Unkapanı'nın meşhur pilavcısı
Unkapanı'nın meşhur pilavcısı

Bir tabak tavukpilav yalnızca 2 TL, hatta tavuksuz isterseniz 1.5 TL. FOTOĞRAF: TOLGA AKTAŞ

istanbul'un en gözde pilavcısını, her gece seyyar arabasının başında toplanmış kalabalıktan kolaylıkla tanıyabilirsiniz
Haber: ANSEL MULLINS / Arşivi
YIGAL SCHLEIFER / Arşivi

Bir gece takside havaalanından eve giderken gözümüze çarptı ilk: Atatürk Bulvarı’nda ışıklı bir seyyar araba ve etrafında kalabalık bir erkek grubu, adeta trans halinde, hapur hupur ellerinde tuttukları ufak tabaklardan bir şeyler yiyorlar. Gecenin o saatinde kendilerinden geçmiş halleriyle ‘Night of the Living Dead’ filmindeki zombileri anımsattılar bize. Meraktan patlayacaktık. Acaba ne yiyorlardı?
Bir kaç gece sonra mevzuyu araştırmak için olay mahaline geri geldik. Üç tekerlekli seyyar araba da, içindeki tepeleme nohutlu pilavı tüketmekte olan kalabalık grup da yerindeydi. İçimizdeki ses, bize doğru yerde olduğumuzu söyledi.
Her gün İstanbul sokaklarını arşınlayan yüzlerce pilav arabası vardır muhtemelen... Ancak Fatih’in en işlek caddelerinden biri olan Atatürk Bulvarı’ndaki bu pilavcı gerçekten de bambaşka. Diğer pilavcılar sokak sokak gezerken, Meşhur Unkapanı Pilavcısı her gece aynı yerde müşterilerinin kendisine gelmesini bekliyor. Müşteriler de geliyor, hem de akın akın.

Taklitçisi de bol

Pilav arabasının beyaz önlüklü operatörü Ayvaz Bey, “Biz 15 yıldır aynı yerdeyiz” diyor hızlı hızlı servis yaparken. “Ünlüyüz. Bu yüzden her akşam arabanın etrafında toplanıyor bu kalabalık.” Gerçekten de her gece kaldırıma park etmiş taksiciler, polisler, bölge esnafı, şehrin dört bir ucundan gelen müdavimler ve bir de bizim gibi ‘ilk kez’ciler, ampullerin altında parlayan pilav arabasının etrafında toplanıp karnını doyuruyor. Arabada sadece tavuklu, nohutlu pilav ve tahta yayıktan buz gibi ayran var. Koca tabak yalnızca 2 TL, hatta tavuksuz isterseniz 1.5 TL!

“Bu gerçekten yiyebileceğiniz en iyi pilav. Tadı çok farklı” diyor zombilerden biri gülümseyerek. Ayvaz, yaptığı işi çok iyi bilenlerden: mis gibi tereyağı kokan pilav sanki tavuk suyunda pişmiş gibi. Nohutlar tam kıvamında, tavuklar da taze ve çok lezzetli. Çoğu ‘pilav zombisi’ bu muhteşem tabağı üzerine ketçap sıkarak tamamlıyor. Onaylıyoruz!
Tahmin edebileceğiniz gibi taklitçileri de türemiş Unkapanı Pilavcısı’nın. Ayvaz’ın peşinden gelen birçok pilav arabası, Atatürk Bulvarı üzerinde dükkan açıp pilav-ayran satmaya başlamış. Ancak Ayvaz’da endişeden eser yok. “Bunlar pilavcı değil” diyor kepçesini pilava daldırarak. “Korsan bunlar, korsan!”

Adres: Atatürk Bulvarı, Unkapanı. İMÇ 1. Blok tabelası yakınları (Kemere doğru giderken kalabalığı takip edin)
Tel: Yok
Saatler: Her akşam mesai bitiminden sabahın geç saatlerine kadar

istanbuleats.com


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  İstanbul

  ,

  Beyaz

  ,

  Fatih

  ,

  Akşam

  ,

  Erkek

  ,

  Araba

  ,

  Gece