AB vatandaşlarının tatil ortalaması: 7 gün, 335 Avro

AB vatandaşlarının tatil ortalaması: 7 gün, 335 Avro
AB vatandaşlarının tatil ortalaması: 7 gün, 335 Avro
Avrupa Komisyonu'nun araştırması AB vatandaşlarının tatil alışkanlıklarını ve beklentilerini ortaya koyuyor. AB ekonomik durum sebebiyle bu sene tatile çıkamayacak gibi görünüyor.

Birçoğumuz tatilde uzaklarda ışıldayan egzotik tatil bölgelerine gitmek istesek de genellikle eve yakın yerleri tercih ediyoruz.

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan yeni bir araştırma AB vatandaşlarının genellikle tatil zamanında ülke dışına çıkmadıklarını gösteriyor. Katılımcıların %57’si geçtiğimiz yıl kendi ülkelerinde tatil yapmış. Yunanistan, Hırvatistan ve İtalya %80 oranında ülkelerine yakın yerleri tercih ederken Malta, Belçika ve Lüksemburg yurt dışına gitmeyi tercih edenler arasında.

Avrupalı tatilcilerin neredeyse yarısı güneşi ve plajı öncelik olarak belirliyor. AB vatandaşlarının %15’i geçtiğimiz sene İspanya’da tatil yapmış. Araştırmaya göre İspanya’dan sonra %11 ile Fransa ve %10 ile İtalya diğer favori tatil mekânları arasında.

Öte yandan favori tatil yerleri ile gidilen tatil yerleri arasında farklılıklar var. Örneğin Finlandiya ve Estonya, tatilcileri takas ederken aslında İspanya’da tatil yapmayı tercih eden ülkeler arasında. Almanya’da genellikle Avusturya’da tatile gidiyor ama gönlünde yatan ülke yine İspanya.

AB vatandaşlarının %11’i 2014’ün tatilsiz geçeceğini belirtiyor. Sebep: Ekonomik durum. Örneğin, ekonomisi gerilemeye devam eden Yunanistan nüfusunun dörtte biri bu sene tatile çıkmayı düşünmüyor.

AB’nin tatil süresi ortalama olarak 7 gün, ortalama harcama ise 335 Avro. Yunanistan, süre olarak ortalamanın üzerinde kalırken harcanan para bakımından 129 Avro daha ucuza tatil yapmayı başarıyor. Bunun sebeplerinden biri %90 oranında Yunanistan içi tatile giderek yolculuk masraflarından kurtuluyor olmaları.