Anneler daha çok konuşuyor!

Anneler daha çok konuşuyor!
Anneler daha çok konuşuyor!
Bebeklerin iletişim becerilerini geliştiren anne ve babaların iletişim becerileri...

Bebekler konuşmayı nasıl öğreniyor?

Brown Üniversitesi’nde pediatri profesörü olan Dr. Betty Vohr ve ekibi tarafından hazırlanan ve Pediatrics dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma anne ve babaların bebekleriyle konuşma biçimlerini analiz ediyor. Bebek ve anne iletişimi üzerine birçok çalışma var; ancak bu sefer işin içine babalar da giriyor.

Vohr’un araştırma ekibi LENA adlı kayıt cihazının yardımıyla 33 bebeğin sözlü iletişim örüntülerini ele alıyor. Bebekler doğum sonrası hala hastanedeyken, 44 haftalıkken ve 7 aylıkken gözlemleniyor ve son iki oturumda anne ile baba aynı zamanda bebeğin yanında bulunuyor.

3000 saatten fazla olan kayıtlar, araştırmacılara bebeklerin sözlü ifade biçimleriyle ilgili yeterince fikir veriyor. Sonuçlar, hem doğal hem şaşırtıcı! Bebekler ses çıkardığında anneler babalara göre daha hızlı cevap veriyorlar. Babalarda “bak nasıl da konuşuyor hınzır” çıkışları yapma oranı %27 ile %33 arasında değişirken annelerde bu oran arşa değiyor ve %88 ile %94 arasında seyrediyor. Şimdi bu oranlara bakıp da “şam babası”, “iskele babası” ya da “ana gibi yar, Bağdat gibi diyar” falan demeyelim. Haberimize devam edelim.
Annelerin ilgisine bebekler de karşılık veriyor. Hem erkek hem kız çocuklar annelerinin ya da kadınların seslerine, erkek seslerine göre daha fazla yanıt verme eğilimine sahip.

Annelerin daha tiz, şarkı söyler gibi, iletişim kurduğunu belli eden tonlarda konuşması bebekleri babalarının kalın ve genellikle vurgusuz sesine göre daha fazla etkiliyor. Ayrıca, anneler bebeklerle konuşurken göz teması da kuruyorlar, bu da bebeklerin karşılık vermesini kolaylaştıran cesaretlendirici unsurlardan biri.

Vohr’a göre ailelerin çocuklarıyla iletişim kurması çocukların dilsel yeteneklerini geliştirmenin “en pratik ve ucuz” yolu.

Gelelim cinsiyete dayalı diğer farklara: Kız anneleri bebekleriyle daha fazla iletişim kuruyor. Babalar için de aynısı geçerli. Babalar oğullarıyla, kızlarına göre daha fazla konuşuyor.

“Çocukların iletişim becerilerinin gelişmesi ve eğitim hayatlarının daha parlak olması için anne ve babaları konuşturmak, cesaretlendirmek gerekiyor.” diyor Vohr.

Ses çıkaran, konuşmaya çalışan, hevesli bebeklerin heyecanını paylaşmak, onlara karşılık vermek, yalnız olmadıklarını hissettirmek bir anne baba olarak yapılabilecek en masrafsız ve sevgi dolu hareketler arasında. Bilim dünyası da tatlı geveze bebeklerin yanında.