Aşkın şehri gençler için de ideal

Aşkın şehri gençler için de ideal
Aşkın şehri gençler için de ideal
Paris çok güzel, sen de gelsene! Youthful Cities araştırmasına göre en fazla asgari ücret Paris'te, en düşük tüketici vergileri Toronto'da...
Haber: KALBEN SAĞDIÇ - info@yeniakil.com.tr / Arşivi

Paris deyince aklıma
Boğuk sesli bir kadın gelir.
Şarkı söyler uykusuzluğa,
Göğsü bir iner, bir yükselir.

Cahit Külebi


Paris, hayallerin ve tutkuların şehri olarak birçok şiire, şarkıya, romana ve filme ilham verdi, vermeye devam ediyor. Gençler için Fransa’nın romantik başkentinde yaşamak zevkle döşenmiş kafelerde zaman geçirmekten ve kültürel aktivitelerden daha da öteye geçmiş durumda. Fransa’nın asgari ücret seviyesi küresel standardın üzerinde olduğu için Paris en yaşanası şehirlerden biri haline geliyor.

1 Temmuz 2012’den beri enflasyonun üzerinde olan asgari ücret, her ne kadar Parisliler şikayet etmeye devam etse de,
kürenin geri kalanıyla kıyaslandığında oldukça tatmin edici görünüyor.

Youthful Cities tarafından hazırlanan ve çeşitli kriterlere göre hazırlanan sorulardan meydana gelen bir ankete dayanan yeni bir endeksin sonuçlarına göre saat başına 12.84$ kazandırarak listenin birinci sırasına yerleşen Paris’i, 11.86$ ile Berlin takip ediyor. Roma 11.12$ ile üçüncü sırada yer alıyor.

İlk asgari ücret 1907’de Avustralya’da ödendi. Bir ailenin kanaatkar bir hayat sürdürebilmesi için ihtiyacı olan miktar olarak tasarlanan asgari ücret sıralamasında İstanbul ise 13. sırada yer alabildi. Tokyo, Toronto, Londra gibi büyük şehirler ilk 10’a girerken İstanbul 7.25$ ödeyen Seul ve 3.78$ ödeyen Buenos Aires’in gerisinde kaldı. Türkiye ’nin en büyük büyükşehrinde saat başına kazanılan asgari ücret 3.15$. Yani, bir saatlik emeğin karşılığı 7 TL diyebiliriz.

 


Asgari ücret dışında, sinema biletleri, ev kiraları, uçak biletleri gibi farklı kriterlere göre de değerlendirilen şehirler arasında Paris,pahalı olduğu bilinse de, emeğin karşılığını fazla fazla vermesi açısından öne çıkıyor.

Öte yandan, Fransa kendi ekonomi bakanı Emmanuel Macron’a göre “hasta bir ekonomi” olan, yüksek işsizlik oranı ve yetersiz, kalifiyesiz işçi sınıfı bulunan bir ülke. Fransa’da iş kurmak pahalı bir mesele olduğundan genç insanlara iş vermek de dükkan ve işletme sahipleri açısından risk teşkil ediyor. Bir başka deyişle, asgari ücret yüksek olsa da iş bulmak zor olabilir.

Gelelim, emeği ekmekle ödüllendiremeyen şehirlere: Lagos’ta bir saatlik çalışmanın karşılığı 0.68$. Bu sayı, Nairobi’de 0.14$’a düşüyor.

Diğer kriterlerle ilgili kapsamlı incelemelerimiz olmadan önce kısaca değinmekte fayda var: Decode tarafından hazırlanan analizlerin sonucuna göre kira, tüketici vergileri, sosyal aktiviteler, toplu taşıma ve beslenme açısından da bir saatlik çalışmanın ne kadar değerli olduğu ele alındı.

En ucuz sinema biletleri Roma’da. Sadece 0.92 saat çalışarak bir sinema bileti alabilirsiniz. Berlin’de ise 0.94 saat çalışmanız yeterli olacaktır. Berlin’de ev kiralamak için 115 saat çalışmanız gerekiyor. Bu sayı, Roma’da 185 saat. Chicago’da ise 189 saat. Berlin, bir kutu yumurta, bir fast-food menüsü ve konser bileti almak istiyorsanız en avantajlı şehir olarak yine lider oluyor.

İstanbul’un sundukları neler diye soruyorsanız uçak biletleri. 13.65 saat çalışarak bir uçak bileti almanız mümkün. Tabi, gittiğiniz yerde ne yiyip ne içersiniz bilemiyoruz. Buenos Aires de aylık toplu taşıma ücretinin en karşılanabilir olduğu şehir oluyor.

En düşük tüketici vergileri Toronto’da. Manila ve Kahire ilk üçe giren diğer şehirler…