Bisiklete binen şehirler kazanıyor!

Bisiklete binen şehirler kazanıyor!
Bisiklete binen şehirler kazanıyor!
Trafikten sıkıldınız mı? Hava kirliliği sizi endişelendiriyor mu? Peki böyle sağlıksız ve stresli bir hayat mı istiyorsunuz? Sakin olun ve bisiklete binin.

Bisikletler tehlikelidir. Trafikte bisiklet kullanmak kazaya davetiye çıkarmaktır. Bisiklet, şehir planlama bütçesini zorlar. Hayır! Bu düşünceleri bir tarafa koymanın ve yeni bir şehir hayatı tasarlamanın tam zamanı! Yeni bir çalışma bisiklete yönelik şehirler inşa etmenin hem maddi hem hayati anlamda nasıl olumlu etkileri olacağını gösteriyor.

Environmental Health Perspectives dergisinde basılan ve Yeni Zelandalı birçok araştırmacının katılımıyla hazırlanan araştırma gösteriyor ki şehirde bisiklet kullanmak hava kirliliği, trafik sıkışıklığı ve sağlık masrafları hususunda 6 ile 24 dolar arası kar sağlayabilir. Üstelik kaza sayısındaki azalma da cabası…

Auckland’i pilot bölge olarak kullanan araştırmacılar bisiklet şehri kurmak için yapılan yatırımların insanları bisiklet kullanmaya teşvik ettiğini gözlemlemiş. Geniş yollardan ayrı bisiklet yolları yapmak 2040’a kadar bisiklet kullanımını %20 arttırabilir. Ayrıca yaralanma oranlarının %50 azalmasını sağlayabilir.

Araştırmacılar bisikletleri trafiğe çıkarmanın en hızlı ve bütçe -dostu yöntemini, birçok yola bisiklet şeridi yapmak ve paylaşılan yollarda hız limitini düşürmek olarak belirliyorlar. Böylelikle 2040’ta araba trafiği %40 azalabilir. Hem de yapılandırma çalışmalarının sonunda harcanan her bir doların karşılığı 24 dolar olarak geri dönecek!

İletişim : yeniakil@radikal.com.tr


  ETİKETLER:

  Araba

  ,

  Hava

  ,

  iletişim

  ,

  kar

  ,

  bütçe

  ,

  şehirler